Mühendislik için 60-120 bin TL laptop önerisi

Üstte gayet iyi belirtilmiş hocam. Aradaki VRAM ve performans farkı göz ardı edilmemeli.

Evet gördüm onu anladım da. Ama sormak istediğim ve anlatamadığım olay şu. Benim kullanacağım mühendislik programları Soldiworks, Ansys, Solidedge gibi programlar benim arkadaşımda i5 13. nesil, RTX1060 Ti 16 GB RAM bilgisayar var ve mühendislik programlarında da Valorant gibi oyunlarda da çok fark etmiyor rahatça kullanıyor. Ben mühendislik te çok daha ileri düzeyde programlar kullanacağım bu yüzden RAM çok önemli zaten RAM özellikleri gayet iyi. Oynayacağım oyunlar RDR2, GTA 5, CS2 gibi oyunlar. Bunlarda çok fark eder mi? Şimdi 4070 ve 4080 arasında ciddi fark var bunu da anlıyorum. Cidden çok kararsız kaldım. Ama dediğim gibi galiba Vector 4080 alacağım. Cevaplar için teşekkürler. Yazmaya devam edin lütfen ben sürekli okuyor olacağım.

Evet gördüm onu anladım da. Ama sormak istediğim ve anlatamadığım olay şu. Benim kullanacağım mühendislik programları Soldiworks, Ansys, Solidedge gibi programlar benim arkadaşımda i5 13. nesil, RTX1060 Ti 16 GB RAM bilgisayar var ve mühendislik programlarında da Valorant gibi oyunlarda da çok fark etmiyor rahatça kullanıyor. Ben mühendislik te çok daha ileri düzeyde programlar kullanacağım bu yüzden RAM çok önemli zaten RAM özellikleri gayet iyi. Oynayacağım oyunlar RDR2, GTA 5, CS2 gibi oyunlar. Bunlarda çok fark eder mi? Şimdi 4070 ve 4080 arasında ciddi fark var bunu da anlıyorum. Cidden çok kararsız kaldım. Ama dediğim gibi galiba Vector 4080 alacağım. Cevaplar için teşekkürler. Yazmaya devam edin lütfen ben sürekli okuyor olacağım.
Ram ileride yükselebilir. Önceliğiniz değiştirilemeyecek parçlarda en iyisini almak olsun. Ki mühendislik program 16 ram yeter ileri seviyede 32 uygun.

Şu sanat eserini de öneririm. Windows Macbook Pro.
Hocam yeni Zephyrus'lar daha iyi Windows Macbook Pro olma konusunda.

Zephyruslarda hem performans, hem isinma, hemde tamir gibi eksiklikler var. Bunda hiçbiri yok. Keşke 4070 yerine 4080 olsaydı.
Isınma sorununu çözmüşler gibi gördüm ben 2024 modellerinde, performans olarak da otomatikman daha üstü oluyor 4090'a kadar desteklediği için ama evet bunlar da güzelmiş. Batarya konusunda yeni Intel Core 9 Ultra döver ama.

RAM yüksek olmak zorunda. Bende dediklerini kullanıyorum. İnan 64 GB yetersiz kalıyor orta halli projelerde Windows 10 ile. Dışarıdan iş alıp para kazanmaya başlarsan yetersiz gelecek. Kaldı ki W11 çok fazla kaynak istiyor. CPU ve RAM güçlü olmak zorunda. Oyun delisi olsam PS alırdım ama o zamanları geçtim.

Buna da bir göz atın derim hocam.
Bunlara bakmıştım ama AMD hiç kullanmadım ve nasıl olduğunu bilmiyorum. İ9 14900 HX e göre nasıl bir performansı var

Bu arada Lenovo Legion nasıl. Ona ne dersiniz. Lenovo yanılmıyorumsam en büyük 3 markadan bir tanesi. Asus ve Lenovo bilgisayarlara da bakmıştım. Onlar hakkında fikirlerinizi de merak ediyoru

@HüseyinMM Legion'lar üst seviyenin en iyi modellerinden biri ama bizim ülkemizde gereğinden pahalıya satılıyor haliyle tercih edilemiyor pek.

Bunlara bakmıştım ama AMD hiç kullanmadım ve nasıl olduğunu bilmiyorum. İ9 14900 HX e göre nasıl bir performansı var

Bu arada Lenovo Legion nasıl. Ona ne dersiniz. Lenovo yanılmıyorumsam en büyük 3 markadan bir tanesi. Asus ve Lenovo bilgisayarlara da bakmıştım. Onlar hakkında fikirlerinizi de merak ediyoru
Hocam intel %30luk payla daha üstün amd işlemciye göre fakat böyle bile olsa çoğu işin üstesinden gelir. Gösterdiğim üründe 64gb rom var dar boğaz etmez sıkmaz 4080 var grafikten yana sorununuz olmaz. Tabi bu fiyat bandında çoğu şeyi sorun yaratmadan halledebilirsiniz o yüzden biraz da size kalmış bir şey, tercih size bağlı. Alırsanız ne aldığınızı da söylerseniz seviniriz.

Geri
Yukarı