Mühendislik için Fransa'ya gidilir mi?

Liber Pater

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar, Çapa Fen Lisesin'de okuyorum ve Galatasaray Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okumak istiyorum. Sanırım orada okursam evrensel sertifikam olacak. Bu sertifika ve bir miktar para ile nasip olursa mezun olduktan sonra Fransa'ya gitmek mantıklı bir karar mı olur? Senelerce çalışıp günümün çoğunu eğitime adayarak 10 bin TL yani 1000 sterlin ile yetinmeyi kendime yediremem. Eğer Fransa veya İngiltere'ye gidersem maaşım ne kadar olur? Hangisi daha mantıklı olur? Halihazırda İngilizce biliyorum fakat Fransızcaya gerçekten epey merakım var. Dil açısından problem yaşayacağımı sanmıyorum. Şimdiden teşekkürler.

Bu ülkede kaç kurtar kendini kafasında insanlar oldukça bu ülkeden bir cacık olmaz.
Gerekli egitimi aldiktan sonra ulkede tutunamiyorsan beyin gocu yapman en mantiklisi. Ucuncu dunya ulkesinde bir doktor olup kit kanaat gecinecegin bir maas almak mi istersin yoksa G7 ulkelerinden birinde olup her yil banka hesabinda katlanan parayi mi izlemek istersin?

Ulke diyince akillarina siyaset geliyor da ondan. Boyle insanlari takmani cok onermem sahsi olarak.
Bu durumda olmamızdan sadece halk sorumlu değil bence. Son günlerde insanların konuyu direkt siyasilere çekmesine pek bir şey diyemiyorum. Çünkü bir noktada haklılar. 🤷‍♂️

Elektrik elektronik mühendisi olarak yaşadığım durum, bende yurtdışına çıkarsam çok rahatlıyacağım. Burada akademisyenlerin düşünmesine bile izin verilmiyor öğrenciler ne yapsın.. Aklı olan varsa yurtdışına çıksın sermayesini yapıp hem orada hem Türkiye’de işini kursun burada kazıklanacak daha çok insan var ..

Eğer ülke seçme şansınız varsa ve yazılım üzerine tahsil görmeyi düşünüyorsanız ABD'ye gitmeniz daha mantıklı olur. Zira Fransa'ya gidilse gidilse (eğitim açısından) ya kimya mühendisliği ya idari yargı için gidilir.

Senelerce çalışıp günümün çoğunu eğitime adayarak 10 bin TL yani 1000 sterlin ile yetinmeyi kendime yediremem. Eğer Fransa veya İngiltere'ye gidersem maaşım ne kadar olur?

Valla kardeşim ben yazılım mühendisiyim yıllarca yurt dışında da bulundum. Yukarıdaki şu cümlen var ya bir çok şeyi özetliyor aslında. Yeni mezun kafası, bu kafa ile hayata atılırsan pek bir şey olamazsın. Hangi ülkede olursan ol yeni mezunsun en düşük maaşı alırsın. TR de yeni mezunu bırak yıllarca tecrübesi olanlar 10bin TL alamıyorlar sana TR de 10bin verecek bir yer varsa hiç kaçırma derim. Yurt dışına gittiğin de oranın şartlarına göre maaş verecekler sana milyon dolarlar sermeyecekler önüne. Google vb. şirketlere girerim diyorsan maaş kafası ile zor bunun için kendini ciddi manada geliştirmen mezun olduktan sonra bir kaç yıl acı çekerek çalışman gerekli.

Üstte yazdıklarımı yanlış anlama sadece bilmen için yazdım.
Şimdi 15 yıl yurt dışı ve içinde çalışmış birisi olarak sana tavsiyem şu, gelecekte hangi ülkeye gitmeliyim vs. şimdiden düşünme.

Üniversiteye gir önce orada derslerin bir kenara zaten onlar zorunlu, bir alanda geliştir kendini projeler yap.

Önce geliş sonra maaş iste o zaman istediğin her maaşı alabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı