Mühendislik için Fransa'ya gidilir mi?

Liber Pater

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar, Çapa Fen Lisesin'de okuyorum ve Galatasaray Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okumak istiyorum. Sanırım orada okursam evrensel sertifikam olacak. Bu sertifika ve bir miktar para ile nasip olursa mezun olduktan sonra Fransa'ya gitmek mantıklı bir karar mı olur? Senelerce çalışıp günümün çoğunu eğitime adayarak 10 bin TL yani 1000 sterlin ile yetinmeyi kendime yediremem. Eğer Fransa veya İngiltere'ye gidersem maaşım ne kadar olur? Hangisi daha mantıklı olur? Halihazırda İngilizce biliyorum fakat Fransızcaya gerçekten epey merakım var. Dil açısından problem yaşayacağımı sanmıyorum. Şimdiden teşekkürler.

Arkadaşlar ceza yediğim için cevap yazamadım hepinize teker teker teşekkür ederim. Gerçekten epey yardımcı oldu bu konu bana. Hedefim Microsoft'ta çalışmak idi fakat sonradan Bilgisayar Mühendisliği ile ilerlemeye karar verdim. Kariyerimin ilk 10 belki 15 senesinde doğru düzgün bir maaşım olmayacağını biliyorum fakat daha kariyerime yeni başladığım, yönlendirilmeye ihtiyaç duyacağımı düşündüğüm zamanlarda Türkiye'de bulunmak mantıklı gelmiyor. Açıkçası iş hayatına atılmak olsun diye saatlik 8-10 Euro kazanacağım bir işe bile seve seve girerim. Türkiye'de aç kalmaktan iyidir. 15 bine yakın maaş alan tanıdığım var kendisi İTÜ mezunu sanırsam. Kendimi geliştirme konusunda son zamanlarda pek başarılı değilim fakat kitap okumayı, eski müzikleri dinleyip üzerine düşünmeyi, Yeşilçam Filmlerini, günümüz film ve dizilerini( bana bir şey katacağını düşündüğüm kısmını) , ünlü yapımları izlemeyi severim. Gezmeye düşkünlüğüm ise gerçekten inanılmaz. Ailede herkes bana gezenti der. Görmek istediğimi araştırır, görünce de anlam çıkarmaya çalışırım. Kendimi geliştirmeye her zaman devam etmek istiyorum. Deneyimim olmadığı için ne yapmam gerektiği hakkında bir fikrim yok. Sizce burada kariyer yapıp yurt dışına çıkmak üzerine mi yoğunlaşmalıyım yoksa direkt olarak yurt dışında kariyer yapmak üzerine mi?

Öncelikle okumak istediğin bölümü seçmen gerekli. Benim sana tavsiyem kimseyi dinleme mutlu olacağın bir bölüm seç. Babam Tıp istiyor Annem Mühendislik ben buna çok kızıyorum ve yakın akrabalarıma herkese söylüyorum bırakın istediğini okusun. Benim lise'de bir arkadaşım vardı sırf aile baskısından TIP(Kendisi gerçekten çok zekidir.) seçti şu anda doktor ama hala her rakı masasında söyler ben veteriner olmak istiyordum diye. Bu yüzden onun kadar zeki bir çocuk şu anda doktorluğun diplerinde sürünüyor. Ha şu var belki istediğin bölümü kazanamaya bilirsin de buda seni yıldırmasın. Ben subay olmak çok istiyordum olamadım mesela :)

TR veya Yurt dışında kariyere başlamak senin seçimin ama bu seçimi yapabilmen için gerçekten üniversitedeyken çok çalışman alanında kendini geliştirmen ve bazı şeyleri birilerine kanıtlaman lazım.

Maalesef bizim ülkemizde üniversite eğitimi insanları gerçek piyasaya hazırlamıyor.

Öncelikle okumak istediğin bölümü seçmen gerekli. Benim sana tavsiyem kimseyi dinleme mutlu olacağın bir bölüm seç. Babam Tıp istiyor Annem Mühendislik ben buna çok kızıyorum ve yakın akrabalarıma herkese söylüyorum bırakın istediğini okusun. Benim lise'de bir arkadaşım vardı sırf aile baskısından TIP(Kendisi gerçekten çok zekidir.) seçti şu anda doktor ama hala her rakı masasında söyler ben veteriner olmak istiyordum diye. Bu yüzden onun kadar zeki bir çocuk şu anda doktorluğun diplerinde sürünüyor. Ha şu var belki istediğin bölümü kazanamaya bilirsin de buda seni yıldırmasın. Ben subay olmak çok istiyordum olamadım mesela :)

TR veya Yurt dışında kariyere başlamak senin seçimin ama bu seçimi yapabilmen için gerçekten üniversitedeyken çok çalışman alanında kendini geliştirmen ve bazı şeyleri birilerine kanıtlaman lazım.

Maalesef bizim ülkemizde üniversite eğitimi insanları gerçek piyasaya hazırlamıyor.
Haklisiniz. Ailem zaten Capa'dasin bari tip oku diyor. Fazla baski kurmuyorlar fakat yurt disi konusunda biraz katilar. Kariyer baslangicimi burada yapacagim sanirim. Oradan buradan burs toplayip yurt disina cikacagim. Galatasaray universitesinde okumak istiyorum bundan kesinlikle eminim fakat Endustri muhendisligi mi bilgisayar muhendisligi mi daha cok is imkani tanir emin olamadim. Oyun tasarimi gibi bolumler cok fazla bolum ve dolayisiyla ogrenciye ev sahipligi yapan universitelerde oluyor. Ben daha cok butik bir universite istiyorum. Kalabalik ortama pek tahammul edemem acikcasi.

Yeni konular

Geri
Yukarı