Nasıl yarış pilotu olunur?

Aga tamam boş ver hepinize teşekkür ederim. Anlaşılan bu şartlarla okul okuyup standart bir işe sahip olmaya devam.
Şu anda sosyal medyadan tanındığı için söyleyeyim, bazı kişiler sadece simülasyondan da yarış pilotu olunabileceğini iddia edebilir. F3'te Chovet, Zhou, Nissany gibi sürücülere karşı yarışmış ve kendi takımının en yüksek puanını almış Cem Bölükbaşı da aslında çok küçük yaştan itibaren yarış kariyerine sahip. Formula 3 ya da 4 kategorisinde bir takım da ilgilenmiş yanlış bilmiyorsam ama istenen ücreti karşılayacak bir sponsor bulamadığı için simülasyona geçmiş.

Çok ufak yaştan itibaren yarış kariyerine başlamak, aşırı düzeyde yetenekli olmak, yetenekliyken aynı zamanda istenen miktardaki kaynakları ya ailenden ya da bir sponsordan (marka/takım) karşılayabilmen lazım. Yani F1 sürücüsü olma şansını elde etmek için harcanan yıllar ve bulunması gereken paraları anlattım önceki mesajımda. Çok zor bir iş.

Formula dışı başka marka/sınıflarda yarışmak için de ufak yaştan itibaren karting ve benzeri yarış kariyerinin olması lazım. Daha sonra Formula serisine değil de bir fabrikanın sürüş takımına seçilmen gerekiyor. Daha az masraflı, daha kolay ama bu defa da TC pasaportu engeline takılman mümkün. Bu engelin nedeni de senin ülkende beklenecek reklam değerini taşımaman ve o pahalı arabaları yapan firmaların yeteri kadar araba satamayacak olması. Tabii Ayhancan Güven gibi yeteneğiyle bu bariyeri aşan sürücülerimiz de var.

Sözün özü; okuma yazma öğrendikten çok sonra bu alana ilgi duyup yarış pilotu olmak istiyorsan çok geç kalmışsın demektir. 5-6 (hadi en fazla 7-8 diyelim) yaşlarında başlıyor bu kariyer.

Son düzenleme:
Standart bir işe sahip olup olmamak senin elinde, biraz sorumluluk al.
Yarış işi artık geçti. Ben de zamanında aileme kızmıştım neden beni yönlendirmediniz diye ki iyidim. İş tamamen paraya bakıyor.
Yarışçı olmasan da arabaların içinde yine olabilirsin. Pit ekibine mühendis olarak girersin belki. Veya kendine galeri kurarsın, araç incelemeleri yaparsın.

Ya hiçbir şey olmasa ileride iyi bir iş edinip güzel para kazanabilirsem kendim pistlerde kendi arabamla turlarım, olmadı ileride çocuğum olursa onu bu yönde yönlendiririm.

Hiçbir şey olmasa ileride iyi bir iş edinip güzel para kazanabilirsem kendim pistlerde kendi arabamla turlarım.
Kendi arabanla piste çıkmak çok eğlenceli, tabii önce bazı şeyleri biliyor olman lazım güvenliğini sağlaman ve hızlı gitmen için. Belki Volkicar gibi bir kategoride de olsa başkalarıyla yarışırsın.

Olmadı ileride çocuğum olursa onu bu yönde yönlendiririm.
Umarım bu dediğim masrafların üstesinden gelebilecek durumda olursun da 5-6 yaşında çocuğunu bu alana yönlendirirsin.

Gerçek yarışlar kadar olmasa da sim racing turnuvaları da zevklidir. Sim racingden ilerlemeye çalış bu yaştan sonra bence.

Kendi arabanla piste çıkmak çok eğlenceli, tabii önce bazı şeyleri biliyor olman lazım güvenliğini sağlaman ve hızlı gitmen için. Belki volkicar gibi bir kategoride de olsa başkalarıyla yarışırsın.

Umarım bu dediğim masrafların üstesinden gelebilecek durumda olursun da 5-6 yaşında çocuğunu bu alana yönlendirirsin.

İnşallah. Ülkemizde çok zor ama neden olmasın.

@Yararsız Üye ve diğer üyelerin bu Hahaha ifadesinden ne anladığınızı açıkçası çok merak ediyorum. İşinize gelen tarafını anladığınız çok belli. O ifadeyi atma nedenim; o kadar bütçe, uğraş ve harcamalar karşısında çok enteresan geldiği, bu işin lobi tarafının da olduğunu düşündüğümde gülesim geldiğinden atıldı. Kaynak verecekseniz verin, işine yarayan olur belki.
Bu arada F1 dünyasını da severek izliyorum.
Uzun lafın kısası Hahaha her daim üyelerin şahsına atılan bir ifade değildir, olayın geneline de atılır.
@eth sen benimle uğraşmak istiyorsun sanırım, dayanamayıp laf atmışsın.

Geri
Yukarı