Neden modern araçlardaki teknoloji ilkel ve yavaş hissettiriyor?

• Konuyu başlatan kino
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 402
Makaleler
42
5-10 sene öncesini anlıyordum daha yeni yeni adım atılıyordu ama 2024 model araçlarda bile ekranlarda yavaş tepkimeler, gecikmeler, algılamama veya dokunmatiğe sert basma zorunda kalma gibi olaylar rezalet duruyor. C segment bir araca bakmışsındır öyle gelmiştir demesin kimse üst segmentlerde de aynı ilkel ve ağır yazılımlar mevcut. Sanki Windows XP işletim sistemi ve 2 GB RAM ile çalışıyorlar, Çin malı tablet gibi hepsi.

Bir de bazı araçlar ilk güç verdiğinde hafızalarındaki video kaydı olan animasyonları oynatıyor zannediyorsun ne kadar güzel ve akıcı ama ayarlara geçtiğinde yine taş devri geri başlıyor. Hiç abartmıyorum arabada normal bir butona basmak daha güvenli daha hissettiriyor bu vasat dokunmatikler ve yazılımlarla uğraşmak yerine. Minicik telefonlarda bile teknoloji, yazılım, dokunmatik kalitesi tavan yapmışken koca koca ve dışarıdan muazzam görünen arabaların çiğ hissiyat veren yazılımlarını anlamakta zorlanıyorum.

5-10 sene öncesini anlıyordum daha yeni yeni adım atılıyordu ama 2024 model araçlarda bile ekranlarda yavaş tepkimeler, gecikmeler, algılamama veya dokunmatiğe sert basma zorunda kalma gibi olaylar rezalet duruyor. C segment bir araca bakmışsındır öyle gelmiştir demesin kimse üst segmentlerde de aynı ilkel ve ağır yazılımlar mevcut. Sanki Windows XP işletim sistemi ve 2 GB RAM ile çalışıyorlar, Çin malı tablet gibi hepsi.

Bir de bazı araçlar ilk güç verdiğinde hafızalarındaki video kaydı olan animasyonları oynatıyor zannediyorsun ne kadar güzel ve akıcı ama ayarlara geçtiğinde yine taş devri geri başlıyor. Hiç abartmıyorum arabada normal bir butona basmak daha güvenli daha hissettiriyor bu vasat dokunmatikler ve yazılımlarla uğraşmak yerine. Minicik telefonlarda bile teknoloji, yazılım, dokunmatik kalitesi tavan yapmışken koca koca ve dışarıdan muazzam görünen arabaların çiğ hissiyat veren yazılımlarını anlamakta zorlanıyorum.

Masraftan ne kadar kaçarsak o kadar kardayız mantığının hakim olduğunu düşünüyorum. Menülerde gezerken bile A101 malı tabletlerden daha yavaş tepkime vermeleri çok sinir bozucu.

Ortalama üstü bir arabada bile bu duruma rastlamak olağan, nedeni benim de kafamı kurcalıyordu.

Bence bütçeden kısıyorlar fakat hiç eklememeye de çekiniyorlar (aracı satarken müşterilerin "navigasyonu bile yok" dememesi için), bu yüzden rezalet de olsa bir ekran koyuyorlar.

Tesla gibi tam teknoloji odaklı bir araba değilse ekran meselesi yazılımsal/donanımsal olarak geri planda kalıyor.

Son düzenleme:
Şu teyibi kullanmak (1. görsel) diğerinden daha rahat en azından takıla takıla gitmiyor (2. görsel)
1

1714672783849.png

2

1714672866176.png

Bence donanımları ve yazılımları çok iyi değil zaten.

Açık konuşayım alayı beş para etmez.

Araca Android tabletten bir uygulama yaptık çöp, Çin'den getirtip aracın bilgi ekranı yerine uygun şekilde yaptık yine çöp sattık gitti, en son ekran taşıma işlemi yaptık dünyada karşımıza çıkamayan bir proje yaptık yine olmadı söktük orijinale çevirdik. Hepsinin de videosu var YouTube üzerinde ama sonuçları aynı.

Hani iyisi diye aldık yok olmuyor, ya kendini resetliyor, ya GPS çalışmıyor, ya salak saçma kasma donma yapıyor, ya da ses kesme vb. sıkıntılar çıkartıyor. Hadi bunlar aftermarket orijinal ekranlar da aynı şey, içine Raspberry Pi ile yapılacak bir sistem bile daha akıcı daha rahat çalışır.

Aracı orijinale çevirdik, kendi CD40 USB teybini taktık vallaha daha iyi ses kalitesi var aletin. Kıytırık Pioneer, kenwood vb. teypler bile daha kaliteli çalıyor ki daha kaliteliler.

Yaptık denilmesi için yapılmış şeyler bes belli. En son babamla kafamız atacak Raspberry ile aracın cid ekranı üzerine dokunmatik ekran yerleştirmek ve kendi ekranını kullanmak suretiyle araca özel bir şey hazırlayacaz o olacak.

Bu sebeple de navigasyonu filan telefondan halledip teyp için de Pioneer tarzı kaliteli bir ürün kullanıp işi bitirme taraftarıyım.

Yok ya 2.el bir tane garmin GPS al geç, çatır çatır gösteriyor. Geçen haftalarda 230₺'ye almış babam dolap üzerinden garmin nüvi 1410 GPS.

2013 senesinde karşımıza çıkan Win CE tabanlı teypler düşük özellikli geldiğinden zamanla donma kasma yapıyor.

Yeni nesil Android teypler ise düşük işlemci çekirdek hızı - düşük RAM ve eski Android sürümleri gereği donma kasma yaptırıyor.

E teknoloji ucuzladıkça doğal olarak yapılan işlerin kalitesi de düşüyor.

Son kullandığımız 4 çekirdek işlemcili 2 GB RAM'li alet Allah var boş beleş donma kasma yapmıyordu ancak resetlemeler, sıcakta ses kesme vb. problemler yaşandı biz de söktük çıkardık.

YouTube'a "Corsa D multimedya değişimi" yazdığınızda ilk Shorts videosu olarak karşınıza çıkar. Kanal üzerinden araca yapılan tüm işlemlere de bakabilirsiniz. İlk yüklenenlerde tablet üzerinden yapılan uygulama da var, Çin'den alıp yaptığımız da en son ekran taşığımız da.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı