Nitro 16 laptopta Turbo Boost kapatmak performansa fazla etki eder mi?

1.5 aylık cihaz bide 10 derece fazla çalışıyor tekrardan temiz bir kurulum yapıcam bakalım bu saatten sonra iade olmaz gibi benimle aynı sorunu yaşıyan 1 kişi daha vardı youtube yorumlarda gördüm
('İnceleme için teşekkürler, sıcaklık değerleri bende bir müddet sonra kötüleşmişti turbo/ performans modunda cinebench de 100 dereceyi görüyordu servis sorun yok diyip geri gönderdiği için cihazı söktüm sıvı metali silip conductonaut extreme ile yeniledim ayrıca ekran kartına da sıvı metal uyguladım(normalde macunla geliyor ekran kartı) şu anda sıcaklıklar cinebench de max 92 görüyor 100w da sabit çalışabiliyor ayrıca fan sesim de azaldı bendeki işlemci 7940hs, şunu da belirteyim sıvı metal sürülü soğutucu nikel kaplı geliyor ekran kartı normal bakır.') bunu yazmıştı sıcaklıktan kurtulmuş sonra büyük ihtimalle yanlış uygulandı bizim laptoplara macun vs garantisi bitince yapıcam içini açmak şimdi büyük risk
Sıcaklıklarınız bir laptop için normal bence. Neredeyse her laptop gibi 2 fanınız var Acer'lerin farkı sıvı metal ve biraz fazla bakır borusu oluyor ama öyle 90 100W çekip GPU zorlayıp aynı anda 180 200W çekip küçücük kasalarda masaüstü sıcaklığı beklemeyin. Masaüstüler bile bu testlerde 80 dereceleri görebilirken bu laptop hocam.

Sıvı metal düzgün uygulanmamış olabilir buna benzer durumla karşılaşanlar vardı sıvı metali daha düzgün bir şekilde yayıp sorun çözülebilir.
Attığım konuda da benzer sıcaklıklar var, bakım işe yarayacaktır ama 10 derece düşüş sağlamaz. 10 aylık cihaz hocam bu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kesinlikle sana tavsiyem performans modunda kullan en verimli bu şekilde
İşlemci 90 derece normal Acer laptoplarda işlemci kısıtlama olmadığı için Max performansı alıyor HP Victus gibi işlemciyi kısıp bakın ne güzel soğutuyor denilmiyor işlemci için 90 derece gayet normal.

Hocam bende Nitro 16 var 1 ay olmadı alalı, 4060'lı işlemci AMD Ryzen 7 7840HS. Oyunlarda fazla ısınıyordu, 90 95'lere çıkıyordu sonra ben güç planı ayarlarından, işlemci performansını arttırma modunu devre dışı bıraktım. 75'lere düştü işlemci performasını agresif yaptığımda acaba oyunlarda kaç FPS artışı olur fazla olur mu?
Açarsan fps farki güzel olur normal kullanımda low a çekiyorum oyuna girdimi turbo açıyorum

1.5 aylık cihaz bide 10 derece fazla çalışıyor tekrardan temiz bir kurulum yapıcam bakalım bu saatten sonra iade olmaz gibi benimle aynı sorunu yaşıyan 1 kişi daha vardı youtube yorumlarda gördüm
('İnceleme için teşekkürler, sıcaklık değerleri bende bir müddet sonra kötüleşmişti turbo/ performans modunda cinebench de 100 dereceyi görüyordu servis sorun yok diyip geri gönderdiği için cihazı söktüm sıvı metali silip conductonaut extreme ile yeniledim ayrıca ekran kartına da sıvı metal uyguladım(normalde macunla geliyor ekran kartı) şu anda sıcaklıklar cinebench de max 92 görüyor 100w da sabit çalışabiliyor ayrıca fan sesim de azaldı bendeki işlemci 7940hs, şunu da belirteyim sıvı metal sürülü soğutucu nikel kaplı geliyor ekran kartı normal bakır.') bunu yazmıştı sıcaklıktan kurtulmuş sonra büyük ihtimalle yanlış uygulandı bizim laptoplara macun vs garantisi bitince yapıcam içini açmak şimdi büyük risk
Dediğiniz gibi sıvı metal eksik hatalı da uygulanmış olabilir.
Bakın aynı laptopu kullanan diğer arkadaşlara göre 10 derece fazlanız var bu r23 testinde açıkça gözüküyor.
Sizdeki laptopun aynısını technopat kanalında incelediler. Oyun testleri sıcaklıklar hepsi apaçık ortada gözüküyor video içerisinde. Test ettikleri oyunun aynısını yükleyin ve aynı ayarlarda sizde deneyin. Sizdeki sıcaklık farkı %5 den fazlaysa sizdeki laptopta bir problem olduğuna %100 emin olursunuz.
Bu duruma aksiyon olarak da acer servisi ile konuşun gerekirse ücretini ödeyip macunlarını değiştirtin. Bir şekilde bu işlemi yaptırmanız mümkün olmalı. Garanti bozulmaması için yol bu.
Diğer yöntemi bende pek bilmiyorum ama doa raporu alabilirseniz laptop değişimi mümkün gözüküyor. İlla sıcaklıktan dolayı olması gerekmiyor başka bir problemden dolayı da mümkün. Yanlış görmediysem 1 ölü pixelden dolayı bile mümkün olabiliyormuş. Bir araştırın isterseniz bu konuyu ÇÜNKÜ neden ben 78-79 derecelerde aynı oyunu oynarken sen 90 derecelerde oynuyorsun ? Bunun normalleştirilmesi tamamen YANLIŞ. 2+2 4 eder. Bende 80 ise sende %12 kadar yukarısı olamaz. Max oynayacağı %5 kadardır. Piyasadaki çoğu laptop zaten 90 derecelerde çalışıyor. Bu laptopun bu serin işlemcisinin ve sıvı metalin ne farkı kalıyor bu da 90 derecede çalışacaksa ?
Yani demek istediğim birebir kıyaslar ile ilerleyin. %5 e kadar fark normal denilebilinir. Daha fazlası bir probleme işaret eder. Laptopa tekrar usb den w11 home kurunca ilk bütün güncellemeleri updateden yaptırın. Aygıt yöneticisinde hiç bulunmayan sürücü kalmasın buna ulaşanı kadar 2-3 kez restart atmanız gerekecek. Sonra nitro sense ve acer care kurun. Sonrasında amd chipset sürücüleri kurun ama minimal sadece driverleri kurun. Adrenalin falan kurmayın. Sonra da nvidia experience kurup sürücüyü temiz kurulum seçerek yapın. Bunlardan başka yapmanız gereken bir şey yok.
Bu yazdıklarımla sorununuzu çözüme götürürsünüz. Daha da bu konuya yazmak istemiyorum kusura bakmayın.

Arkadaşlar, konuya gelip ben aynı cihazı aynı oyunlarda, aynı laptopla aynı güçte, aynı modda, aynı ayarlarda, aynı oyun sürümünde, işte uygulamalarda vb. yerlerde 10 derece daha düşük alıyorum gibi iddialı cümleler sarf edecek varsa. R23 testi ücretsiz ve yapılması çok kolay. Yükleyin HWinfo ile sıcaklıkları paylaşın burada. AIDA 64 Extreme içinde geçerli. Ks laptopu tam yüke sokabileceği ne test varsa yaptı, GPU dahil. Gpu sıcaklığını göstermemiş ama sıvı metal yanlış uygulanmıştır dediğiniz zaman GPU sıcaklığına da bakmanız gerekiyor. Sıvı metalin yanlış uygulanması demek zaten GPU sıcaklığının da sorunlu olması demek ama bu sorun yok ki ks bunu vurgulamamış ayrıca kendisi bu kadar laptopu zorlayıcı testler yaptığına göre kendi cihazına fazla ısınıyor diyenlerden R23 testi görmesi hakkıdır diye düşünüyorum.

Benzer durum benim cihazımda da oldu, ya diyorum tüm G870'ler böyle adam diyor ki bende 10 derece daha düşük. R23 testi yap dedim, atacağım dedi atmadı.🙃

Son düzenleme:
Ustam Nitro 16 bende de var yaklaşık 10 gün oldu alalı ryzen 5 rtx4050 versiyonu ama bırakın 90-95 dereceyi henüz 80 bile görmedim kesintisiz 2 saat rdr2 oynadım custom ayarlar high ultra medium karışık gpu 60 cpu 75 te çakılı kalıyo kesinlikle laptobu yere yakın kullanmayın altına stand koyun çok farkediyo ve masa üzerinde kullanıyorsanız 3 günde bir laptobun üzerinde,alt fan kısmında ve masa üzerinde biriken tozları hafif nemli bezle alın toz çekmemesi için. İnanın çok farkediyor yoksa bakmazsanız alttan fena toz çekiyor laptoplar farkına bile varmazsınız

Ustam Nitro 16 bende de var yaklaşık 10 gün oldu alalı Ryzen 5 RTX4050 versiyonu ama bırakın 90-95 dereceyi henüz 80 bile görmedim kesintisiz 2 saat RDR2 oynadım Custom ayarlar high Ultra medium karışık GPU 60 CPU 75'te çakılı kalıyor kesinlikle laptopu yere yakın kullanmayın altına stant koyun çok fark ediyor ve masa üzerinde kullanıyorsanız 3 günde bir laptopun üzerinde, alt fan kısmında ve masa üzerinde biriken tozları hafif nemli bezle alın toz çekmemesi için. İnanın çok fark ediyor yoksa bakmazsanız alttan fena toz çekiyor laptoplar farkına bile varmazsınız

Konuya yazan herkese teşekkür ediyorum çözüm ve önerileriniz için cihazı masaüstünde kullanıyorum arkası duvara uzaklığı 30cm en az uzak hava çıkışlarını engelleyecek pek bir şey yok ben bu laptopu alırken ısınmaz diye bakıyordum vs bununla sınandım kimilerinde ışık süzmesi fazlaydı vs masayı her gün veya 2 günde bir ıslak mendille siliyorum evet masa beyaz olduğundan tozlar gözükmüyor çok alt ızgarada hatta bazen tozların hafif rengi çıkıyor gibi sizlerde nasıl bilmiyorum cihazın altındaki ızgara kısmında bazen hafif toz rengi oluyor dediğiniz gibi silmek gerekiyor stant henüz almadım bir de alınca denerim daha iyi olur dün mesela CS2 girdim dengeli modda 93'lere geldi sonra performans moduna aldım 84 indi 88 gitti geldi hep bir stabil durmuyor PUBG CS2 CPU derece hep 92 93 duruyor sabit masaüstüne gelince hemen düşüyor sonra oyuna giriyorum yine yükseliyor temiz bir kurulum yapacağım tekrardan Windows 11 vs BIOS sürüm v1.17 onu güncellerim Turbo Boost'u kapatınca FPS farkı olmuyor önemli olan bu benim için o zaman derece 70'lere düşüyor hemde fan sesi olmuyor ve FPS kaybım olmuyor performans modunda 5 derece daha düşüyor ama o fan sesi rahatsız edici düzeyde en iyisi dengeli modunda kullanmak bence bilmiyorum fan sesi sizlerde nasıl ama bana fazla geliyor 3900 RPM'den sonra fazla gibi geliyor bana temiz bir kurulum bios güncelleme vs yapıcam redditte bir kişi daha var sıvı metali yeniledikten sonra sorun ortadan kalktı diye dediğim gibi bize gelen cihazlarda tam uygulanmamış vs olabilir boost kapatınca 70 iniyor fps kaybı yaşamıyorum şuan servise vs veresim yok veren arkadaşlar var servis fazla ilgilenmiyor vs diyorlar zaman geçtikte bakıcam önümüz yaz ayları daha fazla bir sıcaklık olucak evde klima vs yok ortam sıcaklığıda önemli

Son düzenleme:
Konuya yazan herkese teşekkür ediyorum çözüm ve önerileriniz için cihazı masaüstünde kullanıyorum arkası duvara uzaklığı 30cm en az uzak hava çıkışlarını engelleyecek pek bir şey yok ben bu laptopu alırken ısınmaz diye bakıyordum vs bununla sınandım kimilerinde ışık süzmesi fazlaydı vs masayı her gün veya 2 günde bir ıslak mendille siliyorum evet masa beyaz olduğundan tozlar gözükmüyor çok alt ızgarada hatta bazen tozların hafif rengi çıkıyor gibi sizlerde nasıl bilmiyorum cihazın altındaki ızgara kısmında bazen hafif toz rengi oluyor dediğiniz gibi silmek gerekiyor stant henüz almadım bir de alınca denerim daha iyi olur dün mesela CS2 girdim dengeli modda 93'lere geldi sonra performans moduna aldım 84 indi 88 gitti geldi hep bir stabil durmuyor PUBG CS2 CPU derece hep 92 93 duruyor sabit masaüstüne gelince hemen düşüyor sonra oyuna giriyorum yine yükseliyor temiz bir kurulum yapacağım tekrardan Windows 11 vs BIOS sürüm v1.17 onu güncellerim Turbo Boost'u kapatınca FPS farkı olmuyor önemli olan bu benim için o zaman derece 70'lere düşüyor hemde fan sesi olmuyor ve FPS kaybım olmuyor performans modunda 5 derece daha düşüyor ama o fan sesi rahatsız edici düzeyde en iyisi dengeli modunda kullanmak bence bilmiyorum fan sesi sizlerde nasıl ama bana fazla geliyor 3900 RPM'den sonra fazla gibi geliyor bana temiz bir kurulum bios güncelleme vs yapıcam redditte bir kişi daha var sıvı metali yeniledikten sonra sorun ortadan kalktı diye dediğim gibi bize gelen cihazlarda tam uygulanmamış vs olabilir boost kapatınca 70 iniyor fps kaybı yaşamıyorum şuan servise vs veresim yok veren arkadaşlar var servis fazla ilgilenmiyor vs diyorlar zaman geçtikte bakıcam önümüz yaz ayları daha fazla bir sıcaklık olucak evde klima vs yok ortam sıcaklığıda önemli
Bu 90 derecelere gittiğinde cpu kullanım oranına da bir bakın eğer %100 lere doğru gittiğinde 90 ları görüyorsa bu çok normal. Bende de bazı bölümlerde %100 kullanıma gidiyor bu sırada 90 derecelere fırlıyor sıcaklık ama sıcaklık çıkış hızıyla fanların hızlanması arasında bi süre farkı var. Fanlarda hızlanınca 80 küsürlere doğru geri düşüyor.

R23 testinden aldığınız skorlar normal, sıcaklıklarınız performans kısmasına neden olmuyor cihazın. Yani diğerlerinden bir kaç derece az veya fazla alman bir şeyi değiştirmiyor. Onlarda R23 testi yapsa senle aynı dereceleri veya yakın dereceleri alacaklar 3 aşağı 5 yukarı. 😀
Zorlanan laptop soğuk çalışmaz, ben bu yüzden 90 derecelere kadar normal buluyorum laptoplarda ve laptopu zorlamayıp konuya gelenlere de gülüyorum.

Bu 90 derecelere gittiğinde cpu kullanım oranına da bir bakın eğer %100 lere doğru gittiğinde 90 ları görüyorsa bu çok normal. Bende de bazı bölümlerde %100 kullanıma gidiyor bu sırada 90 derecelere fırlıyor sıcaklık ama sıcaklık çıkış hızıyla fanların hızlanması arasında bi süre farkı var. Fanlarda hızlanınca 80 küsürlere doğru geri düşüyor.
Yok cpu kullanımı %12 lerde
Isı değerlerine bak inişli çıkışlı bence nitro sense de sıkıntı var gibi ne yaptığı belli olmuyor bazen pat diye 40 lere iniyor bazen pat diye 93 fırlıyor dengesiz

Dosya Ekleri

• IMG_20240519_034321.jpg
    IMG_20240519_034321.jpg
    189,6 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_20240516_040447.jpg
    IMG_20240516_040447.jpg
    156 KB · Görüntüleme: 8

Geri
Yukarı