Çözüldü NVIDIA driver açılmıyor "The current user does not have permission for operation"

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Hehaje

Hectopat
Yer
Adana
Daha fazla  
OpenSUSE kullanıyorum. NVIDIA driver kurdum. Alttaki hatayı veriyor.

SDB:NVIDIA drivers - openSUSE Wiki buraya bakarak kurdum. Zypper olandan.

1647773296100.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Nouveau modülünü karalisteye almamak sürücünün düzgün çalışmasına sebep olur sadece ve bu başka bir sorundur. Senin ekran görüntüsünde paylaştığın sorun yönetici hakları ile ilgili, yani bir sürücü sorunu değil. Yani açık kaynak sürücüyü karalisteye alsan bile, sudo komutunu kullanmadan NVIDIA-settings'i açamayacaktın. Zaten paylaştığın çıktıda yönetici hakları, daha doğrusu izinler ile ilgili hata kolayca görülüyor.

Ayrıca paylaştığın bağlantıda paylaşılan NVIDIA deposundaki NVIDIA-gfxg* ile başlayan paketlerde zaten bir nouveau karaliste dosyası mevcut. /usr/lib/modprobe.d/nvidia-default.conf dizinindeki dosya içeriği aşağıdaki şekilde.

Kod:
blacklist nouveau

Yine aynı dizin içindeki aşağıdaki içeriğe 50-nvidia-default.conf dosyası sayesinde NVIDIA sürücü ile ilgili bazı değişkenler ayarlanmış.

Kod:
options nvidia NVreg_DeviceFileUID=0 NVreg_DeviceFileGID=33 NVreg_DeviceFileMode=0660
options nvidia-drm modeset=1
install nvidia PATH=$PATH:/bin:/usr/bin; if /sbin/modprobe --ignore-install nvidia; then if /sbin/modprobe nvidia_uvm; then if [ ! -c /dev/nvidia-uvm ]; then mknod -m 660 /dev/nvidia-uvm c $(cat /proc/devices | while read major device; do if [ "$device" == "nvidia-uvm" ]; then echo $major; break; fi ; done) 0; chown :video /dev/nvidia-uvm; fi; if [ ! -c /dev/nvidia-uvm-tools ]; then mknod -m 660 /dev/nvidia-uvm-tools c $(cat /proc/devices | while read major device; do if [ "$device" == "nvidia-uvm" ]; then echo $major; break; fi ; done) 1; chown :video /dev/nvidia-uvm-tools; fi; fi; if [ ! -c /dev/nvidiactl ]; then mknod -m 660 /dev/nvidiactl c 195 255; chown :video /dev/nvidiactl; fi; devid=-1; for dev in $(ls -d /sys/bus/pci/devices/*); do vendorid=$(cat $dev/vendor); if [ "$vendorid" == "0x10de" ]; then class=$(cat $dev/class); classid=${class%%00}; if [ "$classid" == "0x0300" -o "$classid" == "0x0302" ]; then devid=$((devid+1)); if [ ! -c /dev/nvidia${devid} ]; then mknod -m 660 /dev/nvidia${devid} c 195 ${devid}; chown :video /dev/nvidia${devid}; fi; fi; fi; done; /sbin/modprobe nvidia_drm; if [ ! -c /dev/nvidia-modeset ]; then mknod -m 660 /dev/nvidia-modeset c 195 254; chown :video /dev/nvidia-modeset; fi; fi

Ayrıca paket halindeki bir kurulumda nouveau sürücüsünü karalisteye almaya gerek yoktur, bu işlem .run uzantılı sürücü dosyalarından kurulum için gereklidir, bu şekilde kurulumda X sunucusu da kapatılır.
Yanlış ekran görüntüsünü atmışım. O konu hakkında özür dilerim herkesten.

Sorunu şöyle çözdüm:
İlk NVIDIA driver sildim sonra nouveau kara listeye aldım. Tekrar NVIDIA driver yükledim düzeldi.
Kod:
sudo
komutu ile çalıştır, standart kullanıcının yetkisi yok.

Kod:
sudo nvidia-settings

Daha önce Ubuntu tabanını kullandıysan, Ubuntu tabanında bu uygulama standart kullanıcı tarafından açılabilir ve sadece xorg.conf dosyası oluşturmak için kaydederken yönetici hakkı istenir. Bunu yapmak için bir kaç yamaları var, diğer dağıtımlar bunu kullanmıyor sanırım.

Kod:
sudo
komutu ile çalıştır, standart kullanıcının yetkisi yok.

Kod:
sudo nvidia-settings

Daha önce Ubuntu tabanını kullandıysan, Ubuntu tabanında bu uygulama standart kullanıcı tarafından açılabilir ve sadece xorg.conf dosyası oluşturmak için kaydederken yönetici hakkı istenir. Bunu yapmak için birkaç yamaları var, diğer dağıtımlar bunu kullanmıyor sanırım.

İkisini de yapmıştım.

Sorun nouveau programını driver yüklemeden önce blackliste almak gerekmiş.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun nouveau programını driver yüklemeden önce blackliste almak gerekmiş.

Nouveau modülünü karalisteye almamak sürücünün düzgün çalışmasına sebep olur sadece ve bu başka bir sorundur. Senin ekran görüntüsünde paylaştığın sorun yönetici hakları ile ilgili, yani bir sürücü sorunu değil. Yani açık kaynak sürücüyü karalisteye alsan bile, sudo komutunu kullanmadan nvidia-settings'i açamayacaktın. Zaten paylaştığın çıktıda yönetici hakları, daha doğrusu izinler ile ilgili hata kolayca görülüyor.

Ayrıca paylaştığın bağlantıda paylaşılan Nvidia deposundaki nvidia-gfxG* ile başlayan paketlerde zaten bir nouveau karaliste dosyası mevcut. /usr/lib/modprobe.d/nvidia-default.conf dizinindeki dosya içeriği aşağıdaki şekilde.

Kod:
blacklist nouveau

Yine aynı dizin içindeki aşağıdaki içeriğe 50-nvidia-default.conf dosyası sayesinde nvidia sürücü ile ilgili bazı değişkenler ayarlanmış.

Kod:
options nvidia NVreg_DeviceFileUID=0 NVreg_DeviceFileGID=33 NVreg_DeviceFileMode=0660
install nvidia PATH=$PATH:/bin:/usr/bin; if /sbin/modprobe --ignore-install nvidia; then   if /sbin/modprobe nvidia_uvm; then     if [ ! -c /dev/nvidia-uvm ]; then       mknod -m 660 /dev/nvidia-uvm c $(cat /proc/devices | while read major device; do if [ "$device" == "nvidia-uvm" ]; then echo $major; break; fi ; done) 0;        chown :video /dev/nvidia-uvm;     fi;     if [ ! -c /dev/nvidia-uvm-tools ]; then       mknod -m 660 /dev/nvidia-uvm-tools c $(cat /proc/devices | while read major device; do if [ "$device" == "nvidia-uvm" ]; then echo $major; break; fi ; done) 1;       chown :video /dev/nvidia-uvm-tools;     fi;   fi;   if [ ! -c /dev/nvidiactl ]; then     mknod -m 660 /dev/nvidiactl c 195 255;     chown :video /dev/nvidiactl;   fi;   devid=-1;   for dev in $(ls -d /sys/bus/pci/devices/*); do      vendorid=$(cat $dev/vendor);     if [ "$vendorid" == "0x10de" ]; then       class=$(cat $dev/class);       classid=${class%%00};       if [ "$classid" == "0x0300" -o "$classid" == "0x0302" ]; then          devid=$((devid+1));         if [ ! -c /dev/nvidia${devid} ]; then            mknod -m 660 /dev/nvidia${devid} c 195 ${devid};            chown :video /dev/nvidia${devid};         fi;       fi;     fi;   done;   /sbin/modprobe nvidia_drm;   if [ ! -c /dev/nvidia-modeset ]; then     mknod -m 660 /dev/nvidia-modeset c 195 254;     chown :video /dev/nvidia-modeset;   fi; fi

Ayrıca paket halindeki bir kurulumda nouveau sürücüsünü karalisteye almaya gerek yoktur, bu işlem .run uzantılı sürücü dosyalarından kurulum için gereklidir, bu şekilde kurulumda X sunucusu da kapatılır.

Nouveau modülünü karalisteye almamak sürücünün düzgün çalışmasına sebep olur sadece ve bu başka bir sorundur. Senin ekran görüntüsünde paylaştığın sorun yönetici hakları ile ilgili, yani bir sürücü sorunu değil. Yani açık kaynak sürücüyü karalisteye alsan bile, sudo komutunu kullanmadan NVIDIA-settings'i açamayacaktın. Zaten paylaştığın çıktıda yönetici hakları, daha doğrusu izinler ile ilgili hata kolayca görülüyor.

Ayrıca paylaştığın bağlantıda paylaşılan NVIDIA deposundaki NVIDIA-gfxg* ile başlayan paketlerde zaten bir nouveau karaliste dosyası mevcut. /usr/lib/modprobe.d/nvidia-default.conf dizinindeki dosya içeriği aşağıdaki şekilde.

Kod:
blacklist nouveau

Yine aynı dizin içindeki aşağıdaki içeriğe 50-nvidia-default.conf dosyası sayesinde NVIDIA sürücü ile ilgili bazı değişkenler ayarlanmış.

Kod:
install nvidia PATH=$PATH:/bin:/usr/bin; if /sbin/modprobe --ignore-install nvidia; then if /sbin/modprobe nvidia_uvm; then if [ ! -c /dev/nvidia-uvm ]; then mknod -m 660 /dev/nvidia-uvm c $(cat /proc/devices | while read major device; do if [ "$device" == "nvidia-uvm" ]; then echo $major; break; fi ; done) 0; chown :video /dev/nvidia-uvm; fi; if [ ! -c /dev/nvidia-uvm-tools ]; then mknod -m 660 /dev/nvidia-uvm-tools c $(cat /proc/devices | while read major device; do if [ "$device" == "nvidia-uvm" ]; then echo $major; break; fi ; done) 1; chown :video /dev/nvidia-uvm-tools; fi; fi; if [ ! -c /dev/nvidiactl ]; then mknod -m 660 /dev/nvidiactl c 195 255; chown :video /dev/nvidiactl; fi; devid=-1; for dev in $(ls -d /sys/bus/pci/devices/*); do vendorid=$(cat $dev/vendor); if [ "$vendorid" == "0x10de" ]; then class=$(cat $dev/class); classid=${class%%00}; if [ "$classid" == "0x0300" -o "$classid" == "0x0302" ]; then devid=$((devid+1)); if [ ! -c /dev/nvidia${devid} ]; then mknod -m 660 /dev/nvidia${devid} c 195 ${devid}; chown :video /dev/nvidia${devid}; fi; fi; fi; done; /sbin/modprobe nvidia_drm; if [ ! -c /dev/nvidia-modeset ]; then mknod -m 660 /dev/nvidia-modeset c 195 254; chown :video /dev/nvidia-modeset; fi; fi

Yanlış ekran görüntüsünü atmışım. O konu hakkında özür dilerim herkesten.

Sorunu şöyle çözdüm:
İlk NVIDIA driver sildim sonra nouveau kara listeye aldım. Tekrar NVIDIA driver yükledim düzeldi.

Çözüm
Paylaştığınız bağlantıdaki adımı uyguladıysanız, nouveau sürücüsünü karalisteye almaya gerek olmadığını daha önce söylemiştim. Sürücü paketi bunu sağlayan dosyayı içeriyor.

The current user does not have permission for operation

Ekran görüntüsü yanlışsa, konu başlığıda mı yanlış? Konu başlığındaki sorunun çözümünün, nvidia-settings'i yönetici hakları ile açmak olduğunu bir daha belirterek istiyorum.

Kod:
sudo nvidia-settings

ERROR: Unable to load info from any available system

Bu hata ise genellikle Intel+Nvidia birlikte olan sistemlerde, Intel GPU kullanılırken alınıyor. Eğer Nvidia optimus destekli böyle bir sistem varsa, opensuse-prime kurup prime-select nvidia komutu ile Nvidia GPU'nun seçilmesi gerekiyor.

Bir şekilde sorunu çözebilmiş olmana sevindim, yukarıdaki açıklamaları dipnot olarak ekledikten sonra, mesajını çözüm olarak işaretliyorum ve konuyu kilitliyorum.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı