Omzun geniş olup olmadığı nasıl anlaşılır?

waizu

Femtopat
Daha fazla  
15 yaşındayım Gym'e başlayacağım ama omuzlarım geniş mi genetiğim iyi mi bilmiyorum. Boyum 182 kilom 75 omuzlarım 118-120cm civarı belimse 76-77, daha önce hiç spor yapmadım, sporla ilgilenmedim. Omuzlarım geniş mi? Bilen varsa fikir sahibi olmak istiyorum.

O dediğini merak edip araştırmıştım, vücutçuların aldığı ölçü işe yaramıyor onu ölçmek için. Shoulder biacromial breadth denilen ölçü önemli yani doğuştan gelen omuz kemikleri genişliği, kas yaparak gelişmeyen kısmı. Altta linkle nasıl ölçüleceğine dair taktik vermiş translateden çevir ingilizcen yoksa.

Benim küçüklükten beri omuzlarım çok geniş gibi gelirdi psikolojik mi acaba diye çok dikkat ederek defalarca ölçtüm 42cm çıktı. Bu linke göre ortalamadan yüksek ama boyum 173 ve linkte boya göre kıyaslama yapılmamış. Kıyaslama açısından İngiltere boy ortalaması 175cm ve Max. Omuz 43cm, ABD boy ortalaması 176cm Max. Omuz 43.5cm, Japonya 170cm, Max. Omuz 41cm. Toplumun yüzde 95'inden geniş omuza Max. Omuz dedim. Aşağı yukarı, 173cm boy civarında her 1 cm boy için yarım santim Max. Omuz ölçüsü genişliyor. 173cm boy için 42 santimim yüzde 95'ten geniş oluyor omzum. Bu şekilde kabaca hesap yapabilirsin.

Ekran Alıntısı.PNG

Geri
Yukarı