Oyun dünyasının en ikonik oyunu hangisi?

Ama CS'den önce adamakıllı FPS oyunları oturmamıştı bile.
CS'den önce daha çok daha ikonik isimler var. Hatta FPS oyunlarının geçmişi de 70'ler ve 80'lere dayanıyor. (En eskileri yani)

Bunlar ikonik FPS oyunlarına bazı örnekler: Doom 1 - 1993

Wolfenstein 3D - 1992

Quake 1 - 1996

Unreal Tournament - 1999

Half-Life Quake'in grafik teknolojisinden çok faydalandı. Ve 2000 yılında çıktı ilk CS.

Son düzenleme:
Süper Mario bizde nedense Pokemon'dan geride.
Diğer ülkelerde açık ara Mario önde.
Sanırsam animasyon serileriyle ilgili.
5 yaşlarında oyunlarla gram alakam yokken bile Süper Mario'yu bilirdim, aynı şekilde o dönemde yine kime sorsam bilirdi. Nintendo oyunculuğundan değil de PC tarayıcı oyunculuğundan ötürü biliniyordu. Ben de bu sebepten bir döneme kadar bu seriyi NES zamanında çıkan oyunlardan ibaret sanıyordum. Pokemon demişsiniz onun da oyunculuğu Türkiye'de pek yok. Yine Nintendo kültürü ile alakalı. DS'e çıkan Pokemon oyunlarını gayet severim ben.

Nintendo'nun yıllarca en iyi yaptığı şey elindeki markaları oyun piyasasıyla sınırlandırmayarak her sektöre bir içerik hazırlaması.
Diğer oyun firmaları daha yeni akıl ediyorlar bu olayı.

Çok kapsamlı bir soru. RDR2, Cyberpunk 2077; Metro, Mafia, GoW Serileri bu tartışmaya net girecektir.

Kapsamlı bir soru değil. İkonik dediğin zaman insanın aklına birkaç şey gelir. Oyun dünyasının mihenk taşları yani. Saydıklarının içbiri ikonik olacak seviyede oyunlar değiller. Bir şeyi iyi yaptığı için bir devri açıp kapatan oyunlar ikonik oyunlardır. Örneğin Doom ve Wolfenstein iknoniktir çünkü FPS türünün ilk iyi örneklerindendir. Halo ikoniktir çünkü konsola FPS'i oynanabilecek seviyede entegre edebilen ilk oyundur. Mario bir sektörü batıştan kurtarmıştır, Warcraft serisi ikoniktir çünkü birçok oyun ve oyun türünün MOBA, strateji gibi türlerin yapı taşı olmuştur. CS ikoniktir çünkü 5vs5 rekabetçi FPS'in ilk örneklerindendir.

Uzun lafın kısası bir oyunun iyi olması onu ikonik yapmaz. Sektöre bir şeyler katan oyunlar ikonik olmayı başarmış ve konuyla ilgisi olmayan insanları bile içine çekmeyi başarmıştır. Ortaya rastgele fikir sallamadan önce konuyu anlamak lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı