Oyun İçin HDD mi Alınmalı SSD mi?

Oyunların boyutu yetmeyeceği için tabiki HDD alman mantıklı olacak. Fakat ssd performansa etki etmez demek yanlış olur. Yaklaşık 2 aydır ssd kullanıyorum. Sistemimde 2.5'' 5400 Rpm 8 Mb önbellekli bir HDD vardı ve ssd ile takviye yaptım. Sistemin hem ssd hemde hdd ile 3DMARK programı ile teste soktum ve HDD (5200)-SSD(6200) benchmark puanı aldı. Tabiki daha iyi hddler de bu sorun olmayabilir ama karşılaştığım bu durumu da belirtmek isterim.

Sistemimde 500 GB Toshiba marka bir harddisk bulunmakta. Oyun oynarken disk kullanımı %100 oluyor Windows 10 kullanıyorum. Güncel ve orijinal. 1TB 7200 Rpm 64 MB Seagate Barracuda veya WD marka HDD almayı düşünüyorum. Sizce HDD mi almalıyım, 120 GB SSD mi? HDD daha çok işime gelir çünkü SSD oyunlarıma yetmez.
SSD hızlandırır ama alan yetersizliği olur diyorsun ozaman HDD al ama SSD biraz daha iyi. Windows'u içine kurarsan açılışında bariz bir fark oluyor. Karar senin;y daha fazla alan yada yüksek performans.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun için ihtiyaç duyulan dosyalar, belleğe alınır zaten. SSD yalnızca; Dosyaların belleğe alınma sürecini yani oyunun açılış ve oyun içerisindeki haritaların yükleniş süresini hızlandırır.
Günümüz HDD'lerinin performansı, oyunlar açısından bir yetersizlik yaratmıyor.

Kısacası oyun için SSD almak çok mantık işi değil, depolayabileceğin oyun miktarı da bir hayli kısıtlı olacaktır zaten. CS:GO'da ısınma turuna 15 saniye erken dahil olmak istiyorsan alabilirsin.

SSD daha çok; Dosyaların RAM belleğe taşınmadığı - yine sabit disk üzerinden okunmaya ve işlenmeye devam edildiği durumlarda faydalıdır. Oyun için olmasa bile genel kullanım açısından ciddi bir ihtiyaç haline geldi artık. 250-300TL ver, 240GB SSD al derim.

Oyun için ihtiyaç duyulan dosyalar, belleğe alınır zaten. SSD yalnızca; Dosyaların belleğe alınma sürecini yani oyunun açılış ve oyun içerisindeki haritaların yükleniş süresini hızlandırır.
Günümüz HDD'lerinin performansı, oyunlar açısından bir yetersizlik yaratmıyor.

Kısacası oyun için SSD almak çok mantık işi değil, depolayabileceğin oyun miktarı da bir hayli kısıtlı olacaktır zaten. CS:GO'da ısınma turuna 15 saniye erken dahil olmak istiyorsan alabilirsin.

SSD daha çok; Dosyaların RAM belleğe taşınmadığı - yine sabit disk üzerinden okunmaya ve işlenmeye devam edildiği durumlarda faydalıdır. Oyun için olmasa bile genel kullanım açısından ciddi bir ihtiyaç haline geldi artık. 250-300TL ver, 240GB SSD al derim.
Arkadaş haklı biraz daha biriktir derim ben.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunda bekleme (Loading) kısmını çok fark ettiriyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı