Oyunlar nasıl yapılır ve hangi diller gerekli?

Yüksek seviyeli herhangi bir dil uygundur. Oyunu dil veya araç yapmaz, programcı yapar.
HTML ile yapılmış bir oyun örneği.

HTML Game Example
Böyle teoride cevaplar yeni başlayan insanlar için doğru değil diye düşünüyorum. Yani evet yapılabilir ama gerçekten bir oyun yapılabilir mi hayır. Yoksa excell ile gta bile yaparsın zorlasan ama mantıklı olan onları öğrenmek değil oyun adına
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Böyle teoride cevaplar yeni başlayan insanlar için doğru değil diye düşünüyorum. Yani evet yapılabilir ama gerçekten bir oyun yapılabilir mi hayır. Yoksa excell ile gta bile yaparsın zorlasan ama mantıklı olan onları öğrenmek değil oyun adına
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
C++ ile oyun yapan var mı peki aramızda?
Yeni başlayan birisi için zaten hiç bir şey fark etmez. Çünkü hiç bir bilgisi de yok.

(Excel de Visual Basic (VBA) kullanılıyor)

C++ ile oyun yapan var mı peki aramızda?
Yeni başlayan birisi için zaten hiç bir şey fark etmez. Çünkü hiç bir bilgisi de yok.

(Excel de Visual Basic (VBA) kullanılıyor)
O yüzden saf C++ ya da C# değil oyun yapmayı ve oyun motorlarını öğrenmesini tavsiye ettim. Yeni başlayan birisi için öğrendiği bilgiler fark etmez ama sürekli teorikte kalmak canını sıkacaktır. Örneğin üniversitede 1 dönem C programlama alıp ardından 1 dönem veri yapısı ve algoritmalar aldım. Öğrendiğim şeyler gerçekten işe yarar şeylerdi data setleriyle ilgili arama ve sıralamaya dair bir sürü algoritma vardı. Fakat işin sonunda C ile ne yapabiliyorum diye düşündüğümde aklıma pek bir şey gelmiyordu. Çünkü o dilde öğrendiğim şeyler C değil algoritmaydı. Bu ben bilgisayar mühendisliği okuduğum için beni sıkmayabilir. Ama herkes hesap makinesi ya da konsol programlarından o kadar zevk almayabilir. Biraz elle tutulur bir şeyler ortaya çıkartmak insanların motivasyonunu çok çok arttıracaktır. Bu yüzden programlama dili yerine oyun yapmayı öğrenip aklınızdaki oyunu yaparken şunu nasıl yaparım diye internette aratmak daha mantıklı geliyor bana.

Geri
Yukarı