Pardus'un geleceği var mı?

Arkadaşlar, Debian tabanlı olması, bir dağıtımın dandik olduğu anlamına gelmez. Örneğin Ubuntu da Debian tabanlıdır. Linux Mint'te Ubuntu tabanlıdır. Yani tabanın ne olduğu fark etmez. Pardus'un da tabanı fark etmez fakat Pardus kararlı Debian'ı taban olarak aldığı için, GNOME sürümü çok eskiden geliyor. Mesela 1 hafta e çıkr Pardus dağıtımı, en az 2.5 sene öncenin arayüzlerini kullanıyor. İstense taban yine Debian olup, arayüzleri güncel sürüm yapabilirler fakat nedense bunu yapmıyorlar. Fazla mesaiye gerek yok gibi bir görüş var muhtemelen. Pardus'un forumlarına böyle şeyler yazınca yayınlamıyorlar bile! Eleştiriye %100 kapalılar. Onun için forumda yorum yazınca onaya düşüyor, işlerine geldikleri yorumu yayınlıyorlar. Sözde özgür Pardus :)) neyse geleceği var mı dersen, devlet dairelerinde zorla kullanılır, son kullanıcının hiçbir işine yaramaz.

Aşırı büyük bir geleceği olmasa da şu an .fernus ve benzeri uzantı dosyaları ile bilfen gibi okul araçları olarak kullanılıyor. Aynı zamanda MEB'in okullardaki akıllı tahtalara Pardus'un etap sürümünü zorunlu hale getirdiğini biliyorum. Bizim akıllı tahtada var mesela. Fakat kendisi temalanmış Debian neredeyse, dediğim gibi kendisine özgü .fernus uzantısı gibi şeyleri var, onun dışında bir özelliği yok.

Fakat bu demek değildir ki Pardus'da çalışan uygulamalar diğer dağıtımlara port edilemesin. Hepsi bir GNU/Linux dağıtımı sonuçta. Yani bence gereksiz bir dağıtım.

Böyle bir konu açmayı düşünüyordum. Haberler kısmında etap projesi ile tüm tahtalara Pardus kurulmaya çalışıyormuş. Ben gittiğim hiçbir okulumda görmedim. Umarım ileride görürüm. Ayrıca Pardus başarılı mı?

Ben burada Linux işletim sistemi değildir demedim? Konuda Pardus işletim sistemi demiş.
Linux bir işletim sistemi değildir çekirdektir.

GNU/Linux işletim sistemidir ve pek çok distrosuyla oldukça geniş bir ekosistemdir.

Pardus debian tabanlı bir dağıtımdır, kendisi bir işletim sistemidir fakat Türk yapımı değil en azından %100 değil çünkü dediğim gibi debian tabanlı.

Çok eleştiren olmuş ama bence Debian tabanlı olması uyumluluk ve uygulama çeşitliliği açısından bir avantaj. Seri çalışan güzel bir OS. Özelleştirmesi de yeterli düzeyde. Kamuda ve okullarda bu OS'a geçilip ciddi tasarruflar elde edilebilir. Okullarda da gençlere farklı bir bakış açısı sunar. Sonuç olarak geleceğinin olması biraz da devletin elinde ve bizim elimizde. Gerekli düzenlemelerle popülerleşebilir.

Bence çok gitmez Pardus. Bildiğiniz tema. Onu kuracağıma gider başka güzel Linux dağıtımları kullanırım. (Windows'cuyum fakat Pardus ve Mint gibi Linux dağıtımlarıyla sağlam bir geçmişim var.)

Pardus işletim sistem hakkında düşünceleriniz neler? Sizce geleceği var mı?
18 sene önce geliştirilen, ve tübitak'a saçma sapan şahısların atanması sonucu 2011 yılın "gereksiz proje" diye nitelendirilip geliştirilmesi durdurulan ama halen ara sıra geliştirilen bir sistem. Hayır yani, projeyi kendi kendine bitirdiler.

Arkadaşlar, Debian tabanlı olması, bir dağıtımın dandik olduğu anlamına gelmez. Örneğin Ubuntu da Debian tabanlıdır. Linux Mint'te Ubuntu tabanlıdır. Yani tabanın ne olduğu fark etmez. Pardus'un da tabanı fark etmez fakat Pardus kararlı Debian'ı taban olarak aldığı için, GNOME sürümü çok eskiden geliyor. Mesela 1 hafta e çıkr Pardus dağıtımı, en az 2.5 sene öncenin arayüzlerini kullanıyor. İstense taban yine Debian olup, arayüzleri güncel sürüm yapabilirler fakat nedense bunu yapmıyorlar. Fazla mesaiye gerek yok gibi bir görüş var muhtemelen. Pardus'un forumlarına böyle şeyler yazınca yayınlamıyorlar bile! Eleştiriye %100 kapalılar. Onun için forumda yorum yazınca onaya düşüyor, işlerine geldikleri yorumu yayınlıyorlar. Sözde özgür Pardus :)) neyse geleceği var mı dersen, devlet dairelerinde zorla kullanılır, son kullanıcının hiçbir işine yaramaz.
Pardus kurumsal bir dağıtım. Stabillik amaçlı bunu yapıyorlar. Eskilik = stabillik değildir ancak Debian da aynı fikirle yürüyor ve gayet seviliyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Türk Windows .d

Geri
Yukarı