PC için Xbox gamepad vs DualSense

Şu an Xbox gamepad ile Miles Morales oynuyordum. Duracell pilim bitti, vallahi şarjlı pil iyi hoş da 867 pahalı biraz. Duracell'in şarjlı pili için diyorum. GP Recyko'nun da 600 falan. Pahalı bence. 20'li Duracell piller 220 TL'den 10'lular da 130'dan falan bulunuyor. Onlar alınsa aslında 3-4 ay götürür ama şarjlı pil daha iyi tabii ki. Ben de pil alacağım ve Xbox gamepad daha iyi PC için daha sağlam, DualSense gibi dayanıksız değil. Yani küçük kuzeniniz gelse direkt parçalanmaz.
Valla toplam 4 tane Duracell 2500 mah pilim var. Artı Duracell şarj cihazını da almıştım. Bayağı iyi gidiyor şarjları.

DualSenseX ile her oyunda haptic feedback ve adaptive Triggers'ları kullanabiliyorsun.

DSX içinde sayılı oyun için destek var. Onun dışında tamamen kendiniz ayar yapmak zorundasınız. Bu ayarlar ile de anlık olarak geri bildirim alamazsınız. Mesela sağ tetik için bir ayar atadınız diyelim, o ayarı değiştirmediğiniz sürece tetiği bu şekilde kullanmak zorundasınız. Resmi destekli oyunlar anlık olarak ayarlıyor bunu. DSX gibi programlar ile olacak iş değil.

Yakın zamanda PC de kullandığım Gamesir T4 Pro gamepad bozuldu bende 2.el bir Dualshock aldım. Şu ana kadar 10 tane falan oyunda test etme imkanım oldu ve abartısız 7-8 tane oyunda tuşları ekranda xbox düzeninde gözükmesin diye modlamak zorunda kaldım. Bu arada oyunları Gamepass üzerinden oynadım ve en yeni çıkan oyunları da test ettim eskilerden oyunları da denedim. Yeri geldi Gamepass direkt gördü tuş düzenini ayarladı, yeri geldi ayarlamadı. DS4Windows denen yazılımı da kullandım ama yok destek anlamında bir şey değişmedi. Uzun lafın kısası PC için bence en azından Xbox tuş dizilimine sahip bir gamepad alınmalı.

Kesinlikle DualSense hocam. Yıl olmuş 23, halen pile para mı verilir. DualSense'i bağlamak hiç de zor değil, DSX ile kolayca hallediliyor. Pc'ye gelen ps oyunları da büyük ihtimal artacağı için DualSense ile o deneyimi yaşamak güzel olacaktır. DSX üzerinden ister Xbox olarak ister DualShock olarak isterseniz de Native olarak DualSense ayarı yaparsanız başka hiçbir ayar yapmanıza gerek yok. DualSense biraz daha büyük sadece. Ek olarak ekranda Xbox düzeni gözükse ne olacak ki? Sonuçta çalışıyor mu? Çalışıyor. Yine ek olarak DSX programından bir sürü değişiklik yapabiliyorsunuz ve henüz betada olmasına rağmen güncellemelerle sürekli yenileniyor. Programla kısayol atamaları yapıp hiç klavyeye dokunmadan bilgisayar ile uğraşabiliyorsunuz.

Dualsense'yi bilgisayarda kullanmayı denemiştim. Gerçekten benim için bir işkenceydi. Bazı yazılımlar biraz da olsa işi kolaylaştırıyor ama yine de her şeyi sorunsuz hale getirmiyor.

XBOX'da ise tam tersi tak, çalıştır ve oyna. Ek ayardı, şuydu buydu gibi dertler yok.

Arada 500TL fiyat farkı var hocam. PC için çok daha kullanışsız olan bir gamepad 500TL daha pahalı. Bence kesinlikle Xbox 9. Nesil daha mantıklı. Ayrıca ben pil ile uğraşmak istemediğimden kablo ile oynuyorum akıyor.

Pc için kesinlikle Xbox örneğin bende Logitech F310 var hem PS hem XBOX moduna alabiliriyorum. XBOX moduna aldığımda istisnasız her oyun mükemmel çalışıyor algılıyor PS modunda çoğu oyun adam gibi algılmıyor uğraşmak gerekiyor.

Ekstra yazlım ile uğraşmak, oyunun kontrolcüyü görmemesi, oyunlarda tuş dizliminin Xbox olması nedeni ile Xbox 9.nesil diyorum. Yoksa DualSense bana göre daha iyi.
DS4 ile veya x360ce gibi yazılımları oyunun içine atman, bazen tuş atamaları yapman gerekecek. Ve tüm bunlara rağmen yine çalışmayabiliyor bazen bazı oyunlarda. Onu geçtim mesela ekramda "Y" 'ye basın yazıyor, üçgen kare vs yok. Tuş dizilimi Xbox için. Hadi ara dur hangisi diye. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı