Pilotaj bölümü seçilir mi?

Camila

Kilopat
Makaleler
12
Üniversite sınavı yaklaştı ama benim bir hedef belirlemem lazım galiba. Yaklaşık 10 bölüm vardır hedefimde, biri de pilotaj olabilir fakat bazı sıkıntılar var. ETÜ'nün boy üst sınırına 3 cm kadar kaldı, bu sene 1 cm uzadım galiba ama kesin bir ölçüm değil, buzdolabıyla karşılaştırıyorum. Diğeri de göz, 3.00/3.50 miyopum sınıra 2.5 numara var. Gözüm 7-8 senede 2.50 numara kadar ilerledi, daha da ilerler mi bilmiyorum. Göz çizdirildiği zaman galiba 6 ay uçuş yapılamıyormuş (bir ara başka bir forumda okumuş olabilirim kesin bilgi değildir). Bölümün puanı ve farklı şehirde olması pek sıkıntı değil aslında şu anlık. Aslında göz de pek sıkıntı değil ama boy sıkıntı. Haltere falan mı başlasam acaba :D Ayrıca bir sorum daha var, Ankara'dayım burada atılım burslu var fakat galiba burs sadece eğitimi karşılıyormuş, uçuş hariç diye bir yazı görmüştüm. Bu konuda da pek bilgim yok. Pilotaj üniversitede olmazsa THY Akademi'de bir ihtimal olarak kalacak tabii, hem de boy sınırı 1.95 olduğu için daha iyi, sınırı geçmem pek mümkün değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
@painkiller
Bana kalırsa senin içinden gelmesi önemli sırf parası için istemediğin bir işi yapmak hoş olmaz.
Aslında içimden gelerek yapacağımı düşünüyorum. Matematik, fizik ve coğrafyayı seviyorum; pilotaj derslerini de genelde bu konularla alakalı görünüyor. Eğer pilotaj seçmezsem büyük ihtimalle mühendislik seçerim, endüstri dışındaki mühendislikler fazla ilgimi çekmiyor.

Aslında içimden gelerek yapacağımı düşünüyorum. Matematik, fizik ve coğrafyayı seviyorum; pilotaj derslerini de genelde bu konularla alakalı görünüyor. Eğer pilotaj seçmezsem büyük ihtimalle mühendislik seçerim, endüstri dışındaki mühendislikler fazla ilgimi çekmiyor.
Okullar açıldığı zaman rehber öğretmenine danışman senin açından faydalı olacaktır.

Diğeri de göz, 3.00/3.50 miyopum sınıra 2.5 numara var.
Gözünün biri mi 3,5 yoksa toplamı mı 3,5?
kesin bir ölçüm değil, buzdolabıyla karşılaştırıyorum.
Bir spor salonunda veya sağlık kuruluşunda düzgün ölçü al bence, buzdolabı ile olmaz o iş:)
Göz çizdirildiği zaman
Gözünü çizdirirsen, ameliyat öncesi ve yapılan işlemlerle ilgili rapor istiyorlar. Avrupa'da ameliyat öncesi değerleri göz önünde tutuyorlar.
burs sadece eğitimi karşılıyormuş, uçuş hariç diye bir yazı görmüştüm.
Zaten pahallı olan kısım uçuş:) Dersler için vereceği burs çok işe yaramaz. Üniversitenin belirlediği bölüm ücreti o sadece.
THY Akademi'de bir ihtimal olarak kalacak tabii,
THY akademi olabilir tabii ama unutma çok fazla başvuru var oraya. Yani aklında her zaman bir B planı olmalı.

Pilotluğu ne için istiyorsun mesela? Yani üniversite eğitimini ona harcayacak kadar seviyor musun sence? Yani sadece Top Gun filminden etkilenenlerden olmamalısın sözüm meclisten dışarı yanlış anlama. Bence üniversitede bölüm olarak seçmek için gemileri yakmış olman gerekli. Bir arkadaşım seçmişti ve sorduğumda "benden sadece pilot olur, ben ne masa başı iş yaparım ne yerde çalışabilirim" demişti:)

Pilotaj iyidir, hoştur ama dışarıdan göründüğü gibi değildir. Aslında sadece pilotluk değil, havacılık sektöründeki her meslek dışarıdan göründüğü gibi değildir. Eğitimleri zordur, uzun süreçlidir, stresi büyüktür, insanlarla uğraşması ayrı bir derttir. Binlerce insanın canını eline alarak bunun vicdanıyla yaşamak kolay işler değildir. Bunu sektörde olmayanlar anlayamaz kolay kolay.

Öncelikle bu işi özenerek ya da parasıyla değil, gerçekten sevdiğin için seçmelisin. Aksi taktirde eğitimlere gelince birçok kişi gibi çuvallarsın.

Göz çizdirme diye bir şey yok, çizdirip 0'a indirsen dahi çizdirmeden önceki değerler kaide alınır. Boyu çok dert etme, çok uzun pilotlar tanıyorum. Sağlık kısmında torpilin yoksa kusursuza yakın olman avantajınadır.

THY Akademi'ye 5000 kişi başvurur 200 kişi alınır. İngilizce bilerek, havacılığa aşina olarak rakip elersin. Şimdiden başla.

Gözünün biri mi 3,5 yoksa toplamı mı 3,5?
THY akademi olabilir tabii ama unutma çok fazla başvuru var oraya. Yani aklında her zaman bir B planı olmalı.
Pilotluğu ne için istiyorsun mesela? Yani üniversite eğitimini ona harcayacak kadar seviyor musun sence? Yani sadece Top Gun filminden etkilenenlerden olmamalısın sözüm meclisten dışarı yanlış anlama. Bence üniversitede bölüm olarak seçmek için gemileri yakmış olman gerekli. Bir arkadaşım seçmişti ve sorduğumda "benden sadece pilot olur, ben ne masa başı iş yaparım ne yerde çalışabilirim" demişti:)
Sağ ve sol değerleri yazmıştım oraya 3.00 sol, 3.50 sağ.
B, C, D... Aslında pilotluk olmazsa endüstri, uçak, elektrik elektronik mühendislikleri ve belki tıp/genetik olabilir diye düşünüyorum.
Son soru için de aslında genel olarak iş ayıracağımı sanmıyorum her işi yaparım bence ama pilotluğu severek yapabileceğim için düşünmüştüm. Mesela tıp da okumak da isterim ama doktorluk bana göre değil :)

Okullar açıldığı zaman rehber öğretmenine danışman senin açından faydalı olacaktır.
Okulların açılacağını sanmıyorum bu zamanda.

Öncelikle bu işi özenerek ya da parasıyla değil, gerçekten sevdiğin için seçmelisin. Aksi taktirde eğitimlere gelince birçok kişi gibi çuvallarsın.
Eğitim aşaması bence pilotluktan daha güzel aslında. Küçük uçaklara karşı bir sevgim var.

Cevaplarınız için teşekkür ederim, bölüm seçimi zamanı geldiği zaman değerlendireceğim detaylıca. Aslında önümde çok seçenek var fakat o kadar kararsızım ki şu an hepsi olabilir benim için. Pilotluğu da zor olduğu için elemek istemedim, sonuçta hiçbir meslek kolay değil.

Sağ ve sol değerleri yazmıştım oraya 3.00 sol, 3.50 sağ.
Gözler riskli haberin olsun. Ve biraz da hızlı büyüyor galiba göz numaran.

Bence en güzeli normal bir bölüm oku diplomanı edin. Pilotluk eğitimini bunun sonrasına erteleyebilirsin. THY Akademi de olur maddi durumun el verirse özel uçuş okulları da olur. Ama üniversitede pilotluk okumak için cidden ille de pilot olacağım demelisin bence;)
Küçük uçaklara karşı bir sevgim var.
Her şeyi hissederek yapmak harika oluyor uçuşta:)

Bence en güzeli normal bir bölüm oku diplomanı edin. Pilotluk eğitimini bunun sonrasına erteleyebilirsin. THY Akademi de olur maddi durumun el verirse özel uçuş okulları da olur.
Aslında haklısınız, 4 yıllık pilotaj yerine 4 yıllık üniversite üstüne 2 yıl eğitim daha mantıklı.

Gözün riskli olduğundan üniversitede pilotaj dışında bir şey okuyup kendini garanti alına alabilecek bir meslek edin. Daha sonra özel kurslar ya da Akademi ile pilotluğu tekrar denersin.

Pilotaj okuyup sağlıktan elenirsen hayal kırıklığına uğrarsın.

Geri
Yukarı