Pilotaj bölümü seçilir mi?

Aslında haklısınız, 4 yıllık pilotaj yerine 4 yıllık üniversite üstüne 2 yıl eğitim daha mantıklı.
Yani. Önce kendini güvenceye almaya bak mutlaka. Mesela THK Üniversitesi'nden elenenleri işletme iktisat gibi bölümlere geçirdiler. Küçümsemiyorum ama tıp tutturacak kadar puan yapıp sonra eğitimden elenmek çok kalp kırar.

Önce güzel bir bölüm kazan bitir sonrasında adım atman daha kolay olur emin ol.

Elektrik-Elektronik mühendlisliği yazdım. Şu an bölümde nasıl ilerleyeceğimi bilmiyorum ama büyük ihtimalle mühendislik alanından devam edeceğim.
İyi günler pilotaj hakkında bilginiz var mı ve ayrıca elektrik elektronik mühendisliğini hangi üniversitede okuyorsunuz? Biraz konuşabilmemiz mümkün mü müsaitseniz?

İyi günler pilotaj hakkında bilginiz var mı ve ayrıca elektrik elektronik mühendisliğini hangi üniversitede okuyorsunuz? Biraz konuşabilmemiz mümkün mü müsaitseniz?
Pilotajı zamanında araştırdım tabi ama konu hakkında pek bilgim yok ama elektrik elektronik mühendisliği hakkındaki sorularınızı sorabilirsiniz. ODTÜ EE'de okuyorum şu an.

Pilotajı zamanında araştırdım tabi ama konu hakkında pek bilgim yok ama elektrik elektronik mühendisliği hakkındaki sorularınızı sorabilirsiniz. ODTÜ EE'de okuyorum şu an.
Bölümünüzü önerir misiniz? Olumsuz yanları neler? ODTÜ'de konaklama, yemek vb. olayları nasıl fiyatlar uygun mu ? İş imkanları nasıl(Türkiye olsun, yurt dışı olsun), rahatlıkla yurt dışına çıkabilir miyiz? Bölüm mezunu arkadaşlarınız ne kadar sürede iş bulabiliyor ne kadar kişisel gelişime bağlı olsa da işe başladıkları maaşar ne kadar? Ben de pilotaj düşünüyordum fakat estü kontenjanı 15ten 5e çekmiş ne hikmetse yetmeyebilir ona sıralamam :) . Teşekkürler şimdiden.

Ben daha 1. sınıfı yeni bitirdiğim için çoğu konuda internettekinden çok da fazla bilgim yok ama bildiklerimi cevaplayayım.
Bölümünüzü önerir misiniz? Olumsuz yanları neler?
Daha bölüm dersi almadığım için bölüm hakkında iyi veya kötü bir düşüncem yok ama çoğunluğun görüşü bölümün gereksiz zor olduğu hakkında. Özellikle 2. sınıfın 2. dönemi ve 3. sınıf hakkında pek güzel şeyler söylenmiyor. Birinci sınıf ise kısmen rahattı diyebilirim. Lisede sınava bir gün çalışırken üniversitede aynı tempoda 2-3 gün çalışmak gerekiyor tabi. Final haftası da ilk dönem 2.5 hafta ikinci dönem 1 ay kadar yoğun geçti. Dersler liseden daha zor ama mantığı kavrayınca yapılmayacak ders yok gibiydi.
ODTÜ'de konaklama, yemek vb. olayları nasıl fiyatlar uygun mu ?
Ben yurtta kalmıyorum ama yurt ücretleri bu dönem zamlanacak ama geçen dönem 300-500 lira civarındaydı. Pahalı olan yurtların şartları daha iyi. Fiyatlara ve olanaklara aşağıdaki linkten bakabilirsin. İlk 4000'e girdiysen yurt sorunu yaşamazsın ama kampüsteki yurtlar herkese yetmiyor.
Eğer yurtta kalmayacaksan ev tutarsın ki onun fiyatları da bu aralar çok değişken ama kişi başı 1500ü buluyor rahat.
Kampüs içinde bol bol yemek yiyecek yer var ve genelde uygun fiyatlı ve doyurucu oluyor ( 25-45 TL ). Yemekhanede ise öğlen ve akşam 4 küsür liraya aynı yemek çıkıyor. Akşamları genelde yemiyorum ama öğlen için konuşursak belirli saatlerde ve güzel yemek olduğunda çok sıra oluyor fakat öğle yemeğinşin süresi uzun olduğundan uygun zamanda yakalarsan rahatça yemek yersin. Yemek iyi değil ama o fiyata yenir.
İş imkanları nasıl(Türkiye olsun, yurt dışı olsun), rahatlıkla yurt dışına çıkabilir miyiz?
İnternette gördüğüm kadarıyla bölümü iyi bir ortalama ile bitirenler ( 3-3.50 üstü ) rahat iş bulabiliyor ve yurt dışına çıkabiliyor. Bilkent yurt dışı konusunda daha başarılı deniyor ama net bir bilgim yok bu konuda.

Maaşlara da internetten baksan daha faydalı olur bence.

Tavsiyem bölümden yeni mezun olmuş kişilere falan sorman; bölüm, dersler ve iş imkanları hakkında çok daha iyi açıklamalar yaparlar.

Ben daha 1. sınıfı yeni bitirdiğim için çoğu konuda internettekinden çok da fazla bilgim yok ama bildiklerimi cevaplayayım.

Daha bölüm dersi almadığım için bölüm hakkında iyi veya kötü bir düşüncem yok ama çoğunluğun görüşü bölümün gereksiz zor olduğu hakkında. Özellikle 2. sınıfın 2. dönemi ve 3. sınıf hakkında pek güzel şeyler söylenmiyor. Birinci sınıf ise kısmen rahattı diyebilirim. Lisede sınava bir gün çalışırken üniversitede aynı tempoda 2-3 gün çalışmak gerekiyor tabii. Final haftası da ilk dönem 2.5 hafta ikinci dönem 1 ay kadar yoğun geçti. Dersler liseden daha zor ama mantığı kavrayınca yapılmayacak ders yok gibiydi.

Ben yurtta kalmıyorum ama yurt ücretleri bu dönem zamlanacak ama geçen dönem 300-500 lira civarındaydı. Pahalı olan yurtların şartları daha iyi. Fiyatlara ve olanaklara aşağıdaki linkten bakabilirsin. İlk 4000'e girdiysen yurt sorunu yaşamazsın ama kampüsteki yurtlar herkese yetmiyor.
Eğer yurtta kalmayacaksan ev tutarsın ki onun fiyatları da bu aralar çok değişken ama kişi başı 1500ü buluyor rahat.
Kampüs içinde bol bol yemek yiyecek yer var ve genelde uygun fiyatlı ve doyurucu oluyor ( 25-45 TL ). Yemekhanede ise öğlen ve akşam 4 küsur liraya aynı yemek çıkıyor. Akşamları genelde yemiyorum ama öğlen için konuşursak belirli saatlerde ve güzel yemek olduğunda çok sıra oluyor fakat öğle yemeğinşin süresi uzun olduğundan uygun zamanda yakalarsan rahatça yemek yersin. Yemek iyi değil ama o fiyata yenir.

İnternette gördüğüm kadarıyla bölümü iyi bir ortalama ile bitirenler ( 3-3.50 üstü ) rahat iş bulabiliyor ve yurt dışına çıkabiliyor. Bilkent yurt dışı konusunda daha başarılı deniyor ama net bir bilgim yok bu konuda.

Maaşlara da internetten baksan daha faydalı olur bence.

Tavsiyem bölümden yeni mezun olmuş kişilere falan sorman; bölüm, dersler ve iş imkanları hakkında çok daha iyi açıklamalar yaparlar.

Hocam tekrardan merhaba. Tahminlerime göre 2.sınıf i bitirdiniz. Bende gözlükden dolayı pilotajdan vazgeçtim. Ee önerir misiniz? Okul ortami nasıl. Staj vs yapıyor musunuz?

Hocam tekrardan merhaba. Tahminlerime göre 2.sınıf i bitirdiniz. Bende gözlükden dolayı pilotajdan vazgeçtim. Ee önerir misiniz? Okul ortami nasıl. Staj vs yapıyor musunuz?
Eğer matematik temelli dersler görmek istiyorsan güzel, ilgin yoksa okunmaz. İlk sene temel matematik, fizik yanında Python ve CAD dersi görürken 2. sınıfta EE'nin temelleri anlatılıyor. Konular çoğunlukla havada kalsa da şu an 3. sınıf derslerinin o konularla çok daha bağlantılı ve düzgün bir temele oturduğunu gördüm. Ortalama yapmak zor, okulda en çok ders çalışan bölümlerden birisi EE. Bu yüzden derslerin zorluğundan çok bölümde adam elemeye yönelik yapılan sınavlara çalışmak beni zorladı. Hocaların tavsiyesi çok çalışıp veya uzatıp ortalama yapmak yönünde ama sadece bitirmek için de çok çalışmak gerekiyor zaten.

Okul ortamı sorunlu olsa da her şeye rağmen çekilir. Sosyal açıdan aradığınızı bulursunuz ama EE okurken hazırlık ve 1'den sonra sosyallik büyük ölçüde bitiyor. İnsan profili genel olarak iyi.
Eğitimi zor ve o eğitimi geçtikten sonra hayatta çoğu şey kolay gelebiliyor olabilir ama şartları kötü bir üniversite. Yemekhane rezalet, yurt desen erkekte 10k üstü kızlarda 30k üstü çıkması zor. Okul aşırı kalabalık, balık istifi otobüse bile bine(mi)yorsunuz. Bütçe verilse güzel bir okul olabilirdi. Ha bütçe demişken Tübitak araştırma desteğinde sonlarda falan ODTÜ son gördüğüm bir listeye göre :D
Kötü yanları okurken çok daha ağır bassa da sonra unutuluyor. Şahsen biraz daha çevrem olsa başka bir şey aramazdım.

2 ve 3. sınıfın yazında staj yapmak zorunlu, bulmak biraz zor olsa da çok fazla bulamayan olmadı 2 sonunda da. 3'de Aselsan, Havelsan gibi yerler de kabul ettiği için staj sorunu olmuyor. Ben güzel, çok küçük olmayan bir firmada stajımı yaptım. Hayalim seneye yurt dışında staj yapmak ama bu çok kolay değil, genelde yurt dışından stajer alan şirketlerin prosedürü zor oluyor, haliyle biz de lisans öğrencisi olduğumuzdan staj şartlarını karşılasak bile daha iyi adaylar bulunuabiliyor.

Bana şu an sorsan ODTÜ EE'den memnun musun diye, ileride teknolojiyi geliştirecek bir alanda çalışacağım için memnunum ama kendimi bu kadar yorup ortalama bir mezun olarak görülmek, büyük ihtimalle yurt dışında yüksek lisans yapacak ortalamayı yapamadan bitirebilecek olmak beni üzüyor. Eğer EE okumasam kendimi de zorlamayacağımı bildiğim için böyle bir ortamda olmak kendini bir alanda geliştirmeye zorluyor. Derslerde iyi olmayan birisi bile kendi alanında çoğunluğa fark atar diye düşünüyorum. Bölümün %80-90'ı çok başarılı insanlar ama bölümde kendini göstermek zor olabiliyor.

Bunun üstüne ek olarak hem boyum sınırı geçmedi, hem de göz numaram 2020'den beri büyümüyor. Pilotaj seçsem sorun yaşamacakmışım yani :D Pilotaja gitsem büyük ihtimalle daha stresli bir işim olacak ama eğitim olarak bu tür zorluklarla karşılaşmayacaktım. Şimdi önümde onlarca alanı seçme ihtimali olan bir bölüm var, tabi bu alanların hepsi de çok ciddi çalışma istiyor. Yine de sonuç olarak EE'den memnunum, sonuçta insan kendi yazdığı bölüme kötü diyemez :D

Hayırlısı olsun hocam. İnşallah mutlu olursunuz. Peki ODTÜ mu yoksa Bilkent mi? Bilkent de yurt dışına çıkış vs. daha kolay oluyor diye biliyorum.

Geri
Yukarı