Pisi'yi ciddi ciddi kullanan var mı?

Mint vs Pisi
Neden pisi kullanayım?
Neden pisi kullanmayayım?
Neden Mint den Pisi ye geçim.

Maksat yerlilere destek verelim. Gerçi Pardus yerli değil. Pisi yerli.

Pardus bizzat TÜBİTAK'ın projesi değil mi? Yerli diye biliyorum.
Bence şuan kullanma. Güncellensin, neyin güncellendiğini bil öyle kullan. Mint'te kal bence.

Pardus bizzat TÜBİTAK'ın projesi değil mi? Yerli diye biliyorum.
Bence şu an kullanma. Güncellensin, neyin güncellendiğini bil öyle kullan. Mint'te kal bence.

Yerli ama milli değil.

Mint ile pisi arasında kıyaslama yapmak zor.

Neden pisi kullanayım?

Öğrenmek için olabilir veya tecrübe için.

Neden Mint'den pisi ye geçim.

Kullanmak için ayrıca systemd sevmiyorsan ona en iyi alternatifi pisi kullanıyor.

Maksat yerlilere destek verelim. Gerçi Pardus yerli değil. Pisi yerli.

Yerli olarak denebilecek tek dağıtım milis Linux.
Pisi ise uluslararası bir proje ayrıca Pardus millidir yerli değildir.

Son düzenleme:
GUI ara yüzünü, kendine özel paket yükleyicisini ve özgün olmasından, kolay paket kurulumundan... dolayı kullanmaktayım neden kullanılır burası hem tartışılır hem de kişinin kullanma amacına göre değişebilir.
Ayrıca bkz;

Son düzenleme:
Debian makyajı değil mi idi o?

Pardus'a Debian makyajı demek saçma. O zaman Arch ve Debian hariç tün paketlere makyaj demek lazım. Debian hiç kullanmadım ama bildiğim kadarıyla ilk başta pisi tabanındaydılar ki bu bile geliştiricilerinin yetenekli olduğu gösterir. Yoksa direk debain isim değiştirip paylaşırlardı. Debian geçme sebebi bence kendi paket yöneticisi olduğundan fazla paket olmaması ve bu yüzden kullanıcıların tercih etmemesidir. Debian mesela çoğu paketi internette aratırsan .deb olarak bulabilirsin. Tabi dezavantajları yok mu vardır.
Yerli olarak denebilecek tek dağıtım milis Linux.
Pisi ise uluslararası bir proje ayrıca Pardus millidir yerli değildir.

Her şeye yerli ve milli olarak damgalanmasını gülünç buluyorum.
Archman, milis Linux, Pisi Linux, Pardus vs. Hepsi türklerin yaptığı dağıtım. Herkese ait bir ulusa değil.

Son düzenleme:
Eğer varsayılan olarak Gnome veya Pantheon gibi sade ve şık masaüstüler ile gelseydi daha çok kullanıcıyı çekerdi kendisine.
Şuan ciddi ciddi kullanıyorum ve çok memnunum. Çok akıcı ve hızlı çalışıyor yani bayağı hafif.
1647628389879.png

Şimdi Debian paketleri sorun olur diyebilirsiniz ama Flathub ve Appimage gibi teknolojiler harika çalışıyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı