Psikiyatri Sicili Pilotluğa Engel mi?

Dostum öncelikle çok geçmiş olsun, sağlık konusunda baya şanssızsın sanırım.

Varikosel, kısırlık veya deri izleri (görünen yerler hariç) çok sorun değil ama muayene esnasında görürlerse rapor isteyebilirler. Gözler biraz sıkıntılıymış evet. Benim sana en büyük tavsiyem SHGM'nin yetkilendirdiği bir hastaneye gidip paraya kıyıp bir tane Class-1 Sağlık Raporu alman olacaktır. Eğer oradaki muayenelerde hem insülin direnci hem bu cilt ve göz sorunlarından sorunsuzca geçersen korkacak bir şey kalmayacaktır. Bazı durumlar, o raporu imzalayan doktorun görüşüne de bağlı mesela.

Merhaba, mesajları gördüm ve endişelendim de biraz açıkçası. En büyük hayallerimden biri pilot olmak, senelerce bunun için çabaladım ancak üniversiteye girmeden önce şunu çok merak ediyorum. Benim okb rahatsızlığım var ancak onun yanında tanısını konulmayan rahatsızlığım da mevcut. Sürekli doktor değiştirdiğim için kaydım var mı emin değilim. Bir doktora Max 2 kez gittim zaten. Daha önce ilk doktorum tarafından tedaviye başlanıldığında abilify adlı bir ilaç kullandım, bir ay falan. Şimdi de yeni doktorum lustral yazdı. Onu kullanıyorum. Ancak pilotluk için sorun teşkil edecekse tedavimi bırakacağım. Zira devlet hastanelerine gitmiştim daha önce. Sizce pilot olma şansım nedir? (dediğim gibi abilify yazan doktoruma sadece 2 kez, lustral yazan doktoruma bir kez gittim. Sizce kayda geçmiş midir?)

Benim OKB rahatsızlığım var ancak onun yanında tanısını konulmayan rahatsızlığım da mevcut.
OKB teşhisine tanı koyuldu mu? E-devlet veya E-Nabız’da görünüyor mu? Düzenli reçeteli ilaç kullanıyor musun bu veya diğer tanısı koyulmayan hastalığınla ilgili?

@painkiller
12.sınıfım.Eskişehir pilotaj düşünüyorum.Ancak 1 ay önce dikkat dağınıklığı için kırmızı reçete ile satılan bir ilaca başladım.Tedavim bitmiş olsa bile pilot olmama engel midir?En büyük hayalim pilot olmak,bunun için çok çalışıyorum.Yardimcı olursanız sevinirim.

Pilot sağlık raporu alamaz zaten. Alamazsa lisans dondurulur veya hiç verilmez zaten. Örneğin diyabet hastalığı veya şeker hastalıklarına yakalanan veya mevcut olarak bu hastalığa sahip olanlar sisteme kaydediliyor ve başvuru yaptığında doktor direkt bu ikazı alıyorlar. Özellikle onu kontrol ediyorlar.
Kral selamınaleyküm bende okb tanısı var da doktora sordum tanı silmeyi tanı silinmiyor dedi. semptomların geçtiğine daid kağıt imzakayabilirmiş senve öyle olur mu? 7 ayda tüm belirtilerim gitti sınava 9 ay var

doktora sordum tanı silmeyi tanı silinmiyor dedi.
THY için kabul etmezler ama diğer firmalar için belki ek muayene isteyebilirler. Ama dediğim gibi belki. Onlar da kabul etmeme ihtimali var yani. Sebebi ise bir şekilde tekrar nüksetme ihtimaline karşı önlem almak isterler.

Ancak 1 ay önce dikkat dağınıklığı için kırmızı reçete ile satılan bir ilaca başladım. Tedavim bitmiş olsa bile pilot olmama engel midir?
Havayolu pilotluğu için engel olabilir. Eğer sağlık lisansı için sorun olmazsa öğretmen pilotluk olabilir mesela.

@painkiller hocam hâla foruma uğruyor musunuz
Ara sıra işte. Denk geldikçe cevaplamaya çalışırım hocam sorun varsa.

Geri
Yukarı