PSU'dan elektrik sesi geliyor ve sistem yükteyken kapanıyor

• Konuyu başlatan r4yn
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 1B

r4yn

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, sistemim:
  • GTX 770 4 GB.
  • i7 3770 3.40GHz islemci.
  • 8 GB RAM.
  • 2 tane 1TB HDD 1 tane 256 GB SSD bir sistemim var.
  • PSU: Platoon PL9263 500W

GTAV gibi oyunlara girince PSU'dan elektrik tarzı bir cızırtı sesi geliyor. Ses artınca PC kendini korumaya alıp sistemi yeniden başlatıyor. Neden böyle ben de anlamadım ama Valorant Minecraft gibi oyunlarda bu sorunu yaşamıyorum. Konuştuğum kişiler PSU'nun ekran kartına yetersiz güç verdiğini söylüyor çünkü bu ses daha çok ekran kartı odaklı oyunlarda ortaya çıkıyor. Yeni bir ekran kartı almak istemiyorum ama sorun PSU'da ise PSU'yu değiştirebilirim. Hatta bundan bir önce açtığım konuda PSU sormuştum ve bu PSU'yu buldum:

Sorun PSU'da mı yoksa ekran kartında mı? Yardım edebilir misiniz?

FurMark testi yapın bakalım. Test sırasında herhangi mavi ekran donma kasma takılma gibi sorun yaşamadan kapatırsa PSU sorunlu demektir. Hagga emin olmak adına VRAM testi de yapabilirsiniz.

Merhaba, sistemim:
  • GTX 770 4 GB.
  • i7 3770 3.40GHz islemci.
  • 8 GB RAM.
  • 2 tane 1TB HDD 1 tane 256 GB SSD bir sistemim var.
  • PSU: Platoon PL9263 500W

GTAV gibi oyunlara girince PSU'dan elektrik tarzı bir cızırtı sesi geliyor. Ses artınca PC kendini korumaya alıp sistemi yeniden başlatıyor. Neden böyle ben de anlamadım ama Valorant Minecraft gibi oyunlarda bu sorunu yaşamıyorum. Konuştuğum kişiler PSU'nun ekran kartına yetersiz güç verdiğini söylüyor çünkü bu ses daha çok ekran kartı odaklı oyunlarda ortaya çıkıyor. Yeni bir ekran kartı almak istemiyorum ama sorun PSU'da ise PSU'yu değiştirebilirim. Hatta bundan bir önce açtığım konuda PSU sormuştum ve bu PSU'yu buldum:

Sorun PSU'da mı yoksa ekran kartında mı? Yardım edebilir misiniz?
Ekran kartı, işlemci, anakart, 3.5 inç diskler ve çoğu kasa fanı 12 volt çıkışı kullanır.
Çekilen güç PSU'nun karşılayabileceğinden fazlaysa parçalar sorun çıkarmaya başlar.
PSU eğer kaliteli ve çift 12v çıkışlı olursa, 12v karşısındaki (toplam) Amper değeri 30 ve daha üzeri ise yıllarca güvenle kullanılır.

OCCT ile Power testi yapabilir misin şimdi?

Şu an yapıyorum sonuçları yazacağım.

OCCT ile Power testi yapabilir misin şimdi?

Yaptım ve PSU'dan oyunlarda bahsettiğim ses geldi ve PC kendini korumaya alıp yeniden başlattı. Belki lazım olur diye bunu da atıyorum:

FurMark testi yapın bakalım. Test sırasında herhangi mavi ekran donma kasma takılma gibi sorun yaşamadan kapatırsa PSU sorunlu demektir. Hagga emin olmak adına VRAM testi de yapabilirsiniz.

Yine PSU'dan ses geldi ve bilgisayar kendini yeniden başlattı.

FSP PSU iyi. Şöyle CPU benchmark yapın. Eğer bunu yaparken sistem çökmesi yine oluyor ise yüzde 90 PSU.

CPU Benchmark yaptım ama herhangi bir sorun oluşmadı

Dosya Ekleri

• 20221027_141833.jpg
    20221027_141833.jpg
    37,8 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
Sorun PSU da. 500W o sisteme yeterli bu sebeple başka sorun var PSU da. Tavsiyem yeni PSU alana kadar sistemi kullanmayın. Diğer parçalara da zarar gelebilir.

Sorun PSU da. 500W o sisteme yeterli bu sebeple başka sorun var PSU da. Tavsiyem yeni PSU alana kadar sistemi kullanmayın. Diğer parçalara da zarar gelebilir.

Peki bu PSU'yu kullansam bir sorun olur mu?

2.el PSU ben önermiyorum şahsen. Ama bütçe kısıtlıysa kaliteli markalar test edilmek şartıyla alınabilir. FSP markası iyidir bu arada.

Geri
Yukarı