PSU'dan elektrik sesi geliyor

evascale

Kilopat
Daha fazla  
1. Yılını yeni doldurmak üzere olan High Power marka PSU'mdan son 3 gündür garip elektrik sesleri gelmeye başladı. Şu ana kadar bildiklerim:

1) Ses bilgisayar açık da olsa kapalı da olsa gelmeye devam ediyor. PSU'daki swtichi kapatsam bile ses gelmeye devam ediyor. Ancak kabloyu komple sökünce ses gidiyor.

2) Ses sürekli gelmiyor. Ara sıra gelip gidiyor kafasına göre. Bazen saatlerce hiç ses çıkartmıyor bazen 2 dakikada bir cızırdayıp duruyor.

3) Ses gelirken bilgisayarı kullanabiliyorum. Kullanımı etkilemiyor. Mesela ben bunu yazarken yine cızırdadı ama bir sorun yok gibi parçalarda (en azından şimdilik)

4) PSU'ya farklı bir kablo taktım ses yine geldi. Farklı prizlere ve farklı priz çoklayıcılarına taktım ses yine geldi, düzelmedi.

5) Bazen PSU cızırdamaya başladığı zaman aynı elektrik sesini takılı olan kulaklıktan da duyabiliyorum. Sağ kulaktan elektrik sesi geliyor. Zaten başta kulaklığım bozuldu sandım sonra ayıktım olayı.

Gelen sesi kaydettim videonun 17.saniyesinde ağır giriyor o saniyede daha rahat duyabilirsiniz sesi. Sizce ne yapmalıyım? Ürünün garantisi 2 yılmış ve benimki 1 senenin sonunda bozuldu sizce bunu garantiye yollasam değiştirirler mi? Ses bazen saatlerce gelmediği için orada açıp denediklerinde 5 dakika bakıp biz bir şey duymadık diyip geri yollayacaklar diye korkuyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

Garantiye gönderebilirsiniz. Coil Whine gibi duruyor. Coil Whine zararlı değildir. Ses yapar. Bobinlerin arasında bulunan boşluk sebebiyle olabilir.

Benim notebookumda da var bu ses ama kulağını kasaya yaslaman gerekiyor. Coil Whine diyorlar. Tabii tüm elektrik aksamlarda rezonans sebebiyle cılız sesler olabilir. Zararı olacağını düşünmüyorum ama sizi rahatsız ediyorsa servise gönderebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Yener K. @teodan öncelikle yanıtlar için teşekkürler. Ben Coil Whine olduğunu düşünmüyordum çünkü zamanında GTX970 ekran kartı kullanırken coil whine sorunundan muzdarip olmuştum ve o ses çok daha farklı, tiz bir sesti ve bir oyun açtığım zaman sürekli olarak duyabiliyordum. Burada ise belirsiz aralıklarda czzzt bzzt olarak ses geldiği için elektrik kaçağı falan var herhalde diye düşünüp daha çok endişelendim. Sanırım PSU'larda coil whine böyle oluyormuş onu da yaşamış deneyimlemiş olduk. Az önce Corsair marka yine 750 Watt bir PSU siparişi verdim, o gelince şu anki PSU'yu garantiye yollayıp para iadesi talep edeceğim, umarım kabul olur. Olmazsa da yedek bir PSU'm olmuş oldu artık :)

İlk kez High Power marka PSU kullanmış bulundum, o da ilk senesinde cortladı, bir daha kimseye önermem artık bu markayı. Oysa alırken internette araştırdığımda hakkında hep iyi şeyler duymuştum :(

Son düzenleyen: Moderatör:
@Yener K. @teodan öncelikle yanıtlar için teşekkürler. Ben Coil Whine olduğunu düşünmüyordum çünkü zamanında GTX970 ekran kartı kullanırken coil whine sorunundan muzdarip olmuştum ve o ses çok daha farklı, tiz bir sesti ve bir oyun açtığım zaman sürekli olarak duyabiliyordum. Burada ise belirsiz aralıklarda czzzt bzzt olarak ses geldiği için elektrik kaçağı falan var herhalde diye düşünüp daha çok endişelendim. Sanırım PSU'larda coil whine böyle oluyormuş onu da yaşamış deneyimlemiş olduk. Az önce Corsair marka yine 750 Watt bir PSU siparişi verdim, o gelince şu anki PSU'yu garantiye yollayıp para iadesi talep edeceğim, umarım kabul olur. Olmazsa da yedek bir PSU'm olmuş oldu artık :)

İlk kez High Power marka PSU kullanmış bulundum, o da ilk senesinde cortladı, bir daha kimseye önermem artık bu markayı. Oysa alırken internette araştırdığımda hakkında hep iyi şeyler duymuştum :(

Bende de sürekli aynı ses var ama kasaya yapışmak gerekiyor. Elektrik kaçağı olsa şimdiye patlardık herhalde deyip kullanmaya devam ediyorum. Sorun olursa garanti çözsün artık.

Coil Whine biraz da şans işi. High Power da iyi bir markadır. Yeni PSU hayırlı olsun.

Coil Whine olduğunu sanmıyorum ben. Kablo ucu temassızlık yapıyor olabilir, eğer durum buysa; bir süre sonra yanacaktır çünkü temassızlık demek ısı demek.

Ses de atmışsın onu şimdi dinledim ve ben elektrik temassızlığı olduğunu düşünüyorum. Çok kullanma garantiye falan gönder.

Arkadaşlar bugün yeni aldığım corsair psu geldi onu taktım aynı ses onda da oluyor.. Bunun üzerine acaba anakart falan mı bozuk diye ilk şikayetçi olduğum High Power psu'yu hiçbir yere bağlamadan duvara taktım sadece duvara takılı olmasına rağmen o yine czzzt bzzt öttü, benim evimin elektrik sisteminde mi bir arıza var acaba kafayı yemek üzereyim :/ Evdeki herhangi bir elektrik alette (buzdolabı, ampuller gibi) bir sorun da yok. Sadece PSU'lar böyle ara sıra ses çıkartıyor böyle bir şey neden olur ki? Farklı kablolar farklı prizler denedim hepsinde durum aynı

Şimdi yeni aldığım corsair PSU da böyle ötüyorsa demek ki elimde olan high power arızalı değil, sorun başka bir yerde. Bu corsair PSU'yu cayma hakkını kullanarak iade edebilir miyim? Kutusunu açtım kabloların bulunduğu o plastik poşetleri falan hep yırttım acaba geri alırlar mı ki?

Arkadaşlar bugün yeni aldığım corsair psu geldi onu taktım aynı ses onda da oluyor.. Bunun üzerine acaba anakart falan mı bozuk diye ilk şikayetçi olduğum High Power psu'yu hiçbir yere bağlamadan duvara taktım sadece duvara takılı olmasına rağmen o yine czzzt bzzt öttü, benim evimin elektrik sisteminde mi bir arıza var acaba kafayı yemek üzereyim :/
Topraklama var mı elektrik hattınızda?

Yeni konular

Geri
Yukarı