R5 2600 sisteme yükseltme önerisi

okanbul

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,

Stable Diffusion kullanmak için sistemimi güncellemek istiyorum. Şu anki sistemim:

İşlemci.

AMD Ryzen 5 2600 soket AM4 işlemci.
ASUS Prime B450M K AM4 soket anakart.
2 X Corsair Vengeance LPX 8 GB (1x8GB) DDR4 3000MHz C16 siyah RAM.
ASUS PH-GTX1660 TI-O6g Gaming ekran kartı.
Toshiba OCZ TR200 480GB SSD disk.
Corsair Carbide Spec Delta RGB 550W tempered glass Gaming kasa.

Biraz araştırdım ve 4060 Ti 16 GB'lık bir ekran kartının işimi göreceğini tahmin ediyorum. Elimdeki işlemci ile darboğaz yapacak muhtemelen. Yanına Ryzen 5 7600X alsam olur mu sizce?

Anakartımı değiştirmeme gerek olur mu?

Bu ekran kartı kasama sığar mı? Önerileriniz & yorumlarınız benim için çok değerli.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

Stable Diffusion kullanmak için sistemimi güncellemek istiyorum. Şu anki sistemim:

İşlemci.

AMD Ryzen 5 2600 soket AM4 işlemci.
ASUS Prime B450M K AM4 soket anakart.
2 X Corsair Vengeance LPX 8 GB (1x8GB) DDR4 3000MHz C16 siyah RAM.
ASUS PH-GTX1660 TI-O6g Gaming ekran kartı.
Toshiba OCZ TR200 480GB SSD disk.
Corsair Carbide Spec Delta RGB 550W tempered glass Gaming kasa.

Biraz araştırdım ve 4060 Ti 16 GB'lık bir ekran kartının işimi göreceğini tahmin ediyorum. Elimdeki işlemci ile darboğaz yapacak muhtemelen. Yanına Ryzen 5 7600X alsam olur mu sizce?

Anakartımı değiştirmeme gerek olur mu?

Bu ekran kartı kasama sığar mı? Önerileriniz & yorumlarınız benim için çok değerli.

Şimdiden teşekkürler.

Ryzen 5600 ya da Ryzen 5700x3D alabilirsin ama elindeki Ryzen 2600 işlemcisini BIOS'unu güncellemeden elinden çıkartma yoksa BIOS'u güncelleyemediğin için satın aldığın işlemciyi kullanamazsın.

Ekran kartı olarak RTX 4070 ya da RX 7800 XT alabilirsin RTX 4060 Ti 16 GB gibi bir karta para yatırma.

merhaba, Stable Diffusion kullanacağım için NVIDIA bir ekran kartı almak istiyorum bu nedenle RX 7800 XT ve o seriden kartlar devre dışı kalıyor.

RTX 4070'in Vram'i gördüğüm kadarıyla 12 GB, Stable Dif. VRAM tüketen bir program olduğu için 12 GB yerine 16 GB olması gözümde bir artı. Oyun performansı olarak söylediğiniz kartlar eminim çok daha iyidir ama benimki biraz daha AI amaçlı kullanıma yönelik bir yükseltme.

Vatan Bilgisayarda indirimle şu kartı 19 Bin TL'ye alabiliyorum. Bu kartı alırsam sadece işlemcimi değiştirmem yeterli olacak mıdır? R6 5600 ya da R5 5700x3d gibi bir işlemci alsam kurtarır mı dersiniz?

Anakart almama gerek olur mu b450 serisi anakartım var. Bir de kullandığım kasaya bu ekran kartı sığar mı? :)

Corsair Carbide Spec Delta RGB 550W

4060 ti + işlemci ortalama 23-24 bine bu işi çözebilirsem güzel olur diye düşünüyorum. Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim

VRAM kapasitesi 16 ve üzeri benzer bütçelerde daha iyi bir kart öneriniz varsa onları da inceleyebilirim.

@NYTMARE 550 PSU yeterli olmaz mı dersin hocam? Bunu hesap etmemiştim ..
@SadeceYiğit

Merhaba, Stable Diffusion kullanacağım için NVIDIA bir ekran kartı almak istiyorum bu nedenle RX 7800 XT ve o seriden kartlar devre dışı kalıyor.

RTX 4070'in VRAM'i gördüğüm kadarıyla 12 GB, stable dif. VRAM tüketen bir program olduğu için 12 GB yerine 16 GB olması gözümde bir artı. Oyun performansı olarak söylediğiniz kartlar eminim çok daha iyidir ama benimki biraz daha AI amaçlı kullanıma yönelik bir yükseltme.

Vatan bilgisayarda indirimle şu kartı 19 bin TL'ye alabiliyorum. Bu kartı alırsam sadece işlemcimi değiştirmem yeterli olacak mıdır? R6 5600 ya da R5 5700x3D gibi bir işlemci alsam kurtarır mı dersiniz?

Anakart almama gerek olur mu B450 serisi anakartım var. Bir de kullandığım kasaya bu ekran kartı sığar mı? :)

Corsair Carbide Spec Delta RGB 550W.

4060 Ti + işlemci ortalama 23-24 bine bu işi çözebilirsem güzel olur diye düşünüyorum. Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

VRAM kapasitesi 16 ve üzeri benzer bütçelerde daha iyi bir kart öneriniz varsa onları da inceleyebilirim.

@NYTMARE 550 PSU yeterli olmaz mı dersin hocam? Bunu hesap etmemiştim.
@SadeceYiğit

Bunları alabilirsin ve elindeki PSU bu parçalarla birlikte tam sınırda çalışacaktır ama performans olarak bir eksisini görmezsin.
Bu arada stok soğutucu ile eski işlemciyi kullanıyorsan yeni aldığın işlemci de soğutucu da alman gerekiyor.

Bunları alabilirsin ve elindeki PSU bu parçalarla birlikte tam sınırda çalışacaktır ama performans olarak bir eksisini görmezsin.
Bu arada stok soğutucu ile eski işlemciyi kullanıyorsan yeni aldığın işlemci de soğutucu da alman gerekiyor.
Hocam selamlar,

Şu işlemci ve ekran kartını Ziraat Bankkart indirimiyle beraber 27.150 TL'ye sipariş geçtim.
(taksit ve indirim seçeneklerinden dolayı Vatan'ı tercih ettim)

Dediğiniz işlemci soğutucusunu da alacağım. BIOS güncellemesi yapıp bu parçaları yerleştirdiğimde kullanabilirim değil mi? Az çok pc parçalarından anlıyorum ama uzman değilim, sence bunları takmak için prof. destek almalı mıyım yoksa halledebilir miyim dikkat etmem gereken noktalar konusunda tecrübelerini aktarabilirsen çok sevinirim.

Teşekkürler

Hocam selamlar,

Şu işlemci ve ekran kartını Ziraat Bankkart indirimiyle beraber 27.150 TL'ye sipariş geçtim.
(taksit ve indirim seçeneklerinden dolayı Vatan'ı tercih ettim)

Dediğiniz işlemci soğutucusunu da alacağım. BIOS güncellemesi yapıp bu parçaları yerleştirdiğimde kullanabilirim değil mi? Az çok pc parçalarından anlıyorum ama uzman değilim, sence bunları takmak için prof. destek almalı mıyım yoksa halledebilir miyim dikkat etmem gereken noktalar konusunda tecrübelerini aktarabilirsen çok sevinirim.

Teşekkürler
4060 ti 22 bin lira?? 4070 var o paraya hocam. Naptın sen?

4060 ti 22 bin lira?? 4070 var o paraya hocam. Naptın sen?
Hocam 22 bin'e değil aslında 18 bin liraya satın almış oldum. Vatan karta %15 indirim var + 1000 TL bankkart lira veriyor.

4060 ti istememin sebebi VRAM'inin 16 GB olması. Stable Diffusion kullanacağım oyun amaçlı almadım aslında (oyun da oynarım ama hardcore gamer değilim, konsol oyuncusuyum) bu nedenle yeterli olacağını düşündüm. Yine de kötü bir tercih mi sence? 16 GB veya üstü VRAM'e sahip benzer fiyata daha iyi bir ekran kartı var mıdır?

Hocam 22 Bin'e değil aslında 18 bin liraya satın almış oldum. Vatan karta %15 indirim var + 1000 TL Bankkart lira veriyor.

4060 Ti istememin sebebi VRAM'inin 16 GB olması. Stable Diffusion kullanacağım oyun amaçlı almadım aslında (oyun da oynarım ama hardcore gamer değilim, konsol oyuncusuyum) bu nedenle yeterli olacağını düşündüm. Yine de kötü bir tercih mi sence? 16 GB veya üstü VRAM'e sahip benzer fiyata daha iyi bir ekran kartı var mıdır?

7800XT var. Bence yine de kötü bir tercih. 12 GB RTX 4070 her türlü daha çok performans verirdi kullanacağınız uygulamalarda. Gainward RTX 4060 TI Panther OC NE6406TU19T1-1061Z 128 Bit GDDR6 16 GB Ekran Kartı Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
17 bin lirayada 4060 Ti 16 GB var zaten.

Hocam SD kullanabilmem için NVIDIA ekran kartı almam gerekiyordu o yüzden 7800XT ya da farklı bir Radeon kart bakamadım. Attığınız 17 bin liraya olan 4060 ti da taksite fark koyuyor yine 18+ bir rakama geliyor. 12 GB RTX 4070 olabilirdi aslında am VRAM olarak 4060 ti 16'nın altında kalıyor. Kullanacağım yazılım için 3090 öneriliyor aslında ama o kadar bütçem yok maalesef :( Yine de araştırmaya devam ediyorum siparişi iptal edebilirim, yorumların için teşekkür ederim

Geri
Yukarı