Çözüldü RTX 3060'lı sistem mavi ekran veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İşletim sistemi
Windows 11

srknbrbr

Picopat
Daha fazla  
RAM
GSKILL 16GBX2 RİPJAWS S5 DDR5 5600MHz CL36
SSD veya HDD modeli
KIOXIA EXCERİA PLUS G3 1TB NVMe GEN4 M.2 SATA SS
Ekran kartı
MSI GEFORCE RTX 3060 12 GB 198 BİT
Anakart
asrock a620m DDR5
İşlemci
AMD RYZEN 5 7500F 38MB
-Sistem 4 günlük ama oyun oynayamıyoruz:( 2 dk 3 dk sonra atıyor bazen mavi ekran bazen direk kapatıyor.
-AMD Ryzen 5 7500F 38MB.
-ASRock A620M DDR5.
-GeForce RTX 3060 12 GB 198 bit.
-Power Boost Deep 2x120mm 240 ARGB fanlı sıvı soğutma sistemi.
-600wat
-Kioxia Exceria Plus G3 1TB NVMe gen4 M.2 SATA SSD r 5000MB/S W:3900NB/S
- G.Skill 16GBX2 Ripjaws S5 DDR5 5600MHz CL36
-Windows 11 Pro kurulu.
-İnternetten gördüğüm kadarıyla DM dosyalarınıda buraya atıyorum.
PUBG oynarken atıyor diğer oyunlarda atıyor genelde arkasında mavi ekran hatası alıyorum.
Dün tam oyun açıldı PUBG FPS 4 de düştü pat gitti önceden sadece çökme hatası alıyordum şimdi mavi ekran.
-Eşim ben işte iken masaüstünde dolanırken resim bakarken mavi ekran geldiğini söyledi zaten rapolarda saatı var 3 gibi gündüz.
-Yani diceğim şu ki dünyanın parasını verdik aldım oyun oynayamıyoruz tekrar Windows mu atmak gerek raporlarda gördüğüm kadarıyla Windows'la.
Alakalı gibi.
-Toplamda 5 hata gözüküyor bazıları aynı ben hepsini atayım dedim uzman arkadaşlar bana bir el atsa kafayı yemek üzereyim.

DM

bana yardım edecek biri varmı.

DM YENİ

minidump yeni güncel

Dosya Ekleri

• 01.jpeg
    01.jpeg
    241,9 KB · Görüntüleme: 69
  • WhatsApp Image 2024-02-25 at 13.36.32.jpeg
    WhatsApp Image 2024-02-25 at 13.36.32.jpeg
    322,3 KB · Görüntüleme: 70
  • WhatsApp Image 2024-02-25 at 13.36.31.jpeg
    WhatsApp Image 2024-02-25 at 13.36.31.jpeg
    293,6 KB · Görüntüleme: 47
  • WhatsApp Image 2024-02-25 at 13.36.31 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2024-02-25 at 13.36.31 (2).jpeg
    357,4 KB · Görüntüleme: 43
  • WhatsApp Image 2024-02-25 at 13.36.31 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2024-02-25 at 13.36.31 (1).jpeg
    330 KB · Görüntüleme: 39
  • WhatsApp Image 2024-02-25 at 13.36.30.jpeg
    WhatsApp Image 2024-02-25 at 13.36.30.jpeg
    326 KB · Görüntüleme: 42
  • WhatsApp Image 2024-02-25 at 13.21.44.jpeg
    WhatsApp Image 2024-02-25 at 13.21.44.jpeg
    449 KB · Görüntüleme: 44
  • 05.jpeg
    05.jpeg
    241,6 KB · Görüntüleme: 44
  • 04.jpeg
    04.jpeg
    241,7 KB · Görüntüleme: 46
  • 03.jpeg
    03.jpeg
    237,5 KB · Görüntüleme: 47
  • 02.jpeg
    02.jpeg
    231,4 KB · Görüntüleme: 82
Son düzenleme:
İşlemci chipset driver, ekran kartı bir de BIOS güncelleyin. İşe yaramazsa Windows temiz kurulum yaparsınız.

İşlemci chipset driver, ekran kartı bir de BIOS güncelleyin. İşe yaramazsa Windows temiz kurulum yaparsınız.
  1. TSLgame.exe işlemi için Affinity ayarını yapma:
  • Görev Yöneticisi'ni açın > Ayrıntılar
  • Oyunu başlatın
  • Oyundan çıkın ve Ayrıntılar > TSLgame.exe > Affinity ayarlarını yapın > CPU 0 dışındaki tüm CPU çekirdeklerini devre dışı bırakın
  • Oyuna geri dönün, oyun çökmeden yüklenecektir, ardından Görev Yöneticisi'nde TSLgame.exe üzerinde hızlı bir şekilde tüm CPU çekirdeklerini tekrar etkinleştirebilirsiniz (bu, başlatıldıktan sonra hızlı bir şekilde yapılmalıdır, aksi takdirde çökme normal olarak gerçekleşecektir)
  1. Windows hizmetini etkinleştirme (Güvenlik Merkezi + Windows Yönetim Araçları):
  • Windows tuşu + R tuşlarına basın
  • "services.msc" yazın
  • Yukarıda bahsedilen hizmetleri bulun ve Sağ tıklayın -> Özellikler
  • Başlangıç türünü "Otomatik" olarak ayarlayın
  • "Hizmet durumu" altında hizmeti başlatın

1. HPET (Yüksek Hassasiyetli Etkinlik Zamanlayıcısı) devre dışı bırakma:
  • CMD'yi Yönetici olarak başlatın
  • HPET için BCD girişini devre dışı bırakın - bcdedit /set useplatformclock false
  • Yeniden başlatın
  • Başlangıçta, BIOS/UEFI'ye gidin ve HPET'i orada da devre dışı bırakın (bazı anakartlarda devre dışı bırakmak mümkün olmayabilir.)

ekran kartı driver güncel
biosta güncel
işlemci chip setini bilmiyorum onu nerden bakacağız?

birde böyle bir yöntem söylediler bana ama çoğunu bulamadım

56000mhz biosta

Oynarken mi kaçta çalışıyor diyorsunuz ? Yok sa boşta ikenmi?
Nerden kontrol edeceğiz?bunu
Görev yöneticisie girip, performans sekmesine tıkladığınızda, ramler kaç mhz görünüyor orada?

Görev yöneticisie girip, performans sekmesine tıkladığınızda, ramler kaç mhz görünüyor orada?
Bu mavi ekran illeti ya donanımsal yada yazılımsal kaynaklı olur.
Yani diyor ki Windows:Bir sorunla karşılaşıyorum ben yük altında, sistem zarar görmesin diye seni uyarıyorum anlamında geliyor.Fakat bir çok nedeni olabilir.
En baştan gidelim dilerseniz.
İlk önce Ram'leri çıkarıp yeniden takın.Tek modül olarak çalışsın ilk önce, daha sonra çift modül çalıştırın.
Ramler'de arıza varsa belli eder hemen kendisini.
Bu sorun genelde Ramler'den oluyor.
Size bir kaç soru soracağım;
İlk sorum, sizin anakartınızda kaç slot ram modülü bulunuyor?
Ve Ramler'in takıldığı sıralamayı söylermisiniz?
Eğer 2 modül ram slotu varsa sıkıntı yoktur ama 4 modül varsa ve ramler yan yana duruyorsa onları çıkarıp 1 ve 3. Slotlara veya 2 ve 4. Slotlara takın.
Ramler'in Çift kanal çalışabilmesi için ramler bu şekilde olmalı.

İkinci sorum; Windows'u siz mi kurdunuz, sistemi aldığınız yer mi?
Siz kurduydanız nereden indirdiniz ISO dosyasını?
Eğer Crackli Windows kurulmuşsa sorun yüksek ihtimalle Windows'tan kaynaklıdır.

@Yiğitt35
Hocam siz ne dersiniz bu soruna?

Son düzenleme:
-Tamamdır ramları eve gidince çalışma hızlarını bakacağım görev yöneticisinden.

-Ram slotu 2 adet 16+16 akşam birini çıkarıp oyunu açacağım tek tek deneyeceğim tek ramla deyeceğim her birini.... sonra çift deneyeceğim yerlerini değiştirerek ?

-Bilgisayar yeni v...n dan 4 gün önce aldım orda topladılar birleştirdiler bizde arkadaşla craklı windows 11 pro attık bilmiyorum eksikmi yükledik kafam karıştı..

-Windowsu yüklemeden eski hdd mi taktım fotoğraflar vardı mecbur tabi ertesi gün fotoları alınca eski hardiski çıkardım çünkü anormal çalışıyordu hardisk uçak gibi ses çıkarıyordu açılırken tık diye bir ses geliyordu hardiskten bende hızlı şekilde fotoları alıp çıkardı şuan sadece 1tb ssd m2 var.

-Hatta arkadaş ilk kurduğunda yanlış kurdu her girişte microsoft kullanıcı adi şifre istedi sonra tekrar kurdu internetsiz kurulummu nedir onu kurulum esnasında komut dosyası yazdı siyah ekranda öyle kurdu daha kullanıcı adı ve şifre istemedi girişte microsoft..

-Şöyle bir durumda var ben oğluma hello neighbor kurdum onu sıkıntısız oynuyor en yüksek ayarda her hangi bir hata atma sorun yaşamıyoruz...ama pubg de hep sorun dediğim şekilde..

-Ozaman ben ramları denedikten sonra yine aynı sorunu yapıyorsa tekrar başka bir bilgisayarcıya temiz kurulum yaptırayım eksiksiz..eyerki yine yaparsa oyunda demekki bu PUBG de sorun var demektir..aklıma başka birşey gelmiyor ama dediğiniz gibi ramları bir kontrol edeceyim..ama biosta hepsi gözüküyor gözükmesi ayrı çalışması ayrı farkedermi?

-Birkaç bilgisayarcıya attım yukardaki fotoğrafları bana windows dediler direk çok uğraştım birdaha bilgisyarı getirmek yordu beni.

-Kafama takılan olay şu oyundan olduğunu düşünüyorum ama tek oyuna bağlamadım işi şöyle bir olayda oldu ben işte iken eşim fotoğraf resim bakarken masaütün de mavi ekrana düştüğünü söyledi eşim oda çok üzülüyor çocuğumuza aldık pc yi ama oyun oynayamıyoruz.
yani masaüstündede aldık mavi ekranı.

Son düzenleme:
-Tamamdır ramları eve gidince çalışma hızlarını bakacağım görev yöneticisinden.

-Ram slotu 2 adet 16+16 akşam birini çıkarıp oyunu açacağım tek tek deneyeceğim tek ramla deyeceğim her birini.... sonra çift deneyeceğim yerlerini değiştirerek ?

-Bilgisayar yeni v...n dan 4 gün önce aldım orda topladılar birleştirdiler bizde arkadaşla craklı windows 11 pro attık bilmiyorum eksikmi yükledik kafam karıştı..

-Windowsu yüklemeden eski hdd mi taktım fotoğraflar vardı mecbur tabi ertesi gün fotoları alınca eski hardiski çıkardım çünkü anormal çalışıyordu hardisk uçak gibi ses çıkarıyordu açılırken tık diye bir ses geliyordu hardiskten bende hızlı şekilde fotoları alıp çıkardı şuan sadece 1tb ssd m2 var.

-Hatta arkadaş ilk kurduğunda yanlış kurdu her girişte microsoft kullanıcı adi şifre istedi sonra tekrar kurdu internetsiz kurulummu nedir onu kurulum esnasında komut dosyası yazdı siyah ekranda öyle kurdu daha kullanıcı adı ve şifre istemedi girişte microsoft..

-Şöyle bir durumda var ben oğluma hello neighbor kurdum onu sıkıntısız oynuyor en yüksek ayarda her hangi bir hata atma sorun yaşamıyoruz...ama pubg de hep sorun dediğim şekilde..

-Ozaman ben ramları denedikten sonra yine aynı sorunu yapıyorsa tekrar başka bir bilgisayarcıya temiz kurulum yaptırayım eksiksiz..eyerki yine yaparsa oyunda demekki bu PUBG de sorun var demektir..aklıma başka birşey gelmiyor ama dediğiniz gibi ramları bir kontrol edeceyim..ama biosta hepsi gözüküyor gözükmesi ayrı çalışması ayrı farkedermi?

-Birkaç bilgisayarcıya attım yukardaki fotoğrafları bana windows dediler direk çok uğraştım birdaha bilgisyarı getirmek yordu beni.

-Kafama takılan olay şu oyundan olduğunu düşünüyorum ama tek oyuna bağlamadım işi şöyle bir olayda oldu ben işte iken eşim fotoğraf resim bakarken masaütün de mavi ekrana düştüğünü söyledi eşim oda çok üzülüyor çocuğumuza aldık pc yi ama oyun oynayamıyoruz.
yani masaüstündede aldık mavi ekranı.
Dediğim gibi dostum,bu mavi ekran genelde yazılımsal oluyor.
Ve Windows'un da Crackliymiş.Sanırım sorunun kaynağını bulduk.
Microsoft'un direk kendi sitesinden indirin Windows'un ISO dosyasını.
Windows kurmak zor bir şey değil, dilerseniz buradan birlikte yapabiliriz, bilgisayarcıya boşuna para vermeyin.Basit bir işlem çünkü.

Dediğim gibi dostum,bu mavi ekran genelde yazılımsal oluyor.
Ve Windows'un da Crackliymiş.Sanırım sorunun kaynağını bulduk.
Microsoft'un direk kendi sitesinden indirin Windows'un ISO dosyasını.
Windows kurmak zor bir şey değil, dilerseniz buradan birlikte yapabiliriz, bilgisayarcıya boşuna para vermeyin.Basit bir işlem çünkü.
-Peki windowsu burdan indirdiğimde kaç gün kullanacağım?etkinleştirme anahtarı istemeyecekmi?hangisini indireceğim.
-benim bilgisyarcıya getirmek isteme sebebi bios falan vs hepsini bir kontorl ederdi diye.

Dosya Ekleri

• windows1.png
    windows1.png
    125,9 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
-Peki windowsu burdan indirdiğimde kaç gün kullanacağım?etkinleştirme anahtarı istemeyecekmi?hangisini indireceğim.
-benim bilgisyarcıya getirmek isteme sebebi bios falan vs hepsini bir kontorl ederdi diye.
En altta ki, ISO Dosyası formatında olanı indirip, biçimlendirilmiş flasha atacaksınız.
Ve bios güncellenmedimi kurulum yapılırken?

Eğer bilgisayar konusunda bilginiz yoksa, satın aldığınız yere geri götürün, ücret talep etmezler.Daha 4 gün önce almışsınız hemde.2 yıl garantisi de var diye biliyorum.
Sizin için de daha sağlıklı olur,kafanız daha rahat olur orada.
Ama sakın 20₺'ye format atan internet cafe'lere götürmeyin.
Satın aldığınız yere götürün.Garantiden çıkabilir bilgisayarınız.

(Windows kurulumu yaparken, Microsoft'un orjinal sitesinden indirin veya teknik servise indirtin, dosyaları orjinal olsun.
Daha sonra sizden etkinleştirme anahtarı isteyecek, onu bedava bir şekilde etkinleştirme yolları var fakat pek önermiyorum onu.
İnternette 50-100₺'ye keyler satılıyor.
Onlar ile de etkinleştirirsiniz Windows'u.
Etkinleştirme yapmadığınızda, bilgisayarı kullanamayacaksınız diye bir şey yok, kısıtlı sürüm gibi kullanıyormuşsunuz gibi düşünün sadece.)

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı