RX 590 Wattman Ayarları Geri Yüklendi Sorunu

Akerfeldt

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Arkadaşlar geçenlerde şu linkteki konuyu açmıştım RX590 Special Edition görüntü birden gidiyor - Technopat Sosyal. Bu konuda da yazdığı gibi oyun oynarken görüntü ve ses birden gidiyor, reset atmadığım sürece düzelmiyordu bilgisayar. Olay Görüntüleyicisi'nde bu sorunun ismi "Kernel Power 41 (63)" olarak geçiyordu. 5 dakika evvel gene bu sorunu yaşadım, bu sorunu yaşadığımda reset atıyordum ve gene oynamaya devam ediyordum, gene aynı sorun oluşuyordu. Ama bu sefer reset attığımda ekranın sağ tarafında İngilizce olarak 'WattMan ayarları geri yüklendi' yazısıyla karşılaştım. Normalde bu yazı çıkmıyordu ama şimdi çıkmaya başladı. Aklıma herkesin bahsettiği şu WattMan sorunu geldi. Bu kartı yarın söküp garantiye göndermeyi düşünüyorum ama size de bir sormak istiyorum. Bu hatanın kaynağı nedir, nasıl çözülür? Benim düşüncem aşırı voltaj çekmesi. Voltaj düşürmeyi denedim ama kartımın ASIC Quality yüzdesi %69.1 yani bu ASIC Quality silikon şansı oluyor sanırım. 5 voltajdan fazla düşüremiyorum kartı. Bu sorun 30 dakika ila 1 saat arasında kart yük altında çalıştığında meydana geliyor arkadaşlar. Kartın en serin sıcaklığı 70, en üst sıcaklığı 77 derece benim gördüğüm.

12345.jpg

Son düzenleme:
Hatırladığım kadarıyla stres testlerinin hepsini geçiyordu sistemin. Wattman hatası bildiğin üzere sistemde sıkıntı varsa çıkar. Ekran kartını farklı sistemde test edebilir misin? ASIC Quality direkt onu ifade etmiyor aslında, yine de genel yorum yapmak için göz ardı edilemez. %68 çok kötü sayılmaz aslında.

Hatırladığım kadarıyla stres testlerinin hepsini geçiyordu sistemin. Wattman hatası bildiğin üzere sistemde sıkıntı varsa çıkar. Ekran kartını farklı sistemde test edebilir misin?
Farklı sistemde test etme şansım yok malesef. Ne yapacağım bilmiyorum. Bakın ben bu bilgisayarı herhalde 26 Ekimde kurdum. Oyun oynama şansım ayın 28 inde oldu ve gördüğünüz gibi 28 Ekim'den beri bu sorun sürekli tekrar etmiş. Uzun süre oyun oynadığım günlerde sürekli tekrar etmiş. Son 40 dakikadır Watch Dogs oynuyordum, sıcaklığıda kontrol ediyorum tabii kart %100 yük altında sıcaklık 75-76 derecede seyrediyordu. Sonra gene kapandı gene herşey gitti. Reset attım PC açıldı bu sefer Wattman ayarları geri yüklendi yazısı çıktı sağ tarafta ingilizce olarak. Normalde bu yazı asla çıkmıyordu ama bu sefer çıktı anlamadım.
Bu sorunu ne zaman görsem PSU veya Ekran kartı sorunlu çıkıyor.
PSU, Kasa, SSD, Ekran kartı hepsini incehesap gaming gecesinden çektim. Ben ekran kartının arızalı olduğunu sanmaktayım şu anda. Çünkü hep uzun süre oynadığım zaman oluşuyor bu sorun. Kart en az 70 derecede çalışıyor, bu sorun olduğunda 75-76 derecelerde seyrediyordu.

Hatırladığım kadarıyla stres testlerinin hepsini geçiyordu sistemin. Wattman hatası bildiğin üzere sistemde sıkıntı varsa çıkar. Ekran kartını farklı sistemde test edebilir misin? ASIC Quality direkt onu ifade etmiyor aslında, yine de genel yorum yapmak için göz ardı edilemez. %68 çok kötü sayılmaz aslında.
O testleri 5 dakika kadar yapmıştım. Eğer 1 saat yapsam geçemeyecek bence. Oyunlarda %100 yük altında son çekirdek hızında çalışıyor ekran kartı, 75 derece sıcaklık var. Bakın bu resmi 2 gün önce çektim.
WhatsApp Image 2019-11-08 at 19.28.31.jpeg

İlk 10-20 dakika sorun yok ama belli bir yerden sonra ekran kartının sıcaklığı 70 derecenin altına kesinlikle düşmüyor. Genelde 74-75-76 derecelerde oynuyorum. Çektiği güç ortada, ekran kartının fan hızı ortada.

Hocam ekran kartını ve güç kaynağını ayrı sistemlerde test et.
Daha net bir cevap verelim.

Bu arada geçen konuda konuştuğumuz şey başınıza gelmiş olabilir.
Silikon konusundan mı bahsediyorsunuz? O kesin zaten. ASIC Quality olarak geçiyormuş sanırım sizin bahsettiğiniz silikon kalitesi. Benim kartımın %69.1

Son düzenleme:
@Akerfeldt 75-76 çok değil aslında. Frekans düşürüp veya voltaj verip (bence verme, zaten yüksek güç tüketimi ancak işe yaramazsa deneyebilirsin) tekrar dener misin?
@Tolga Samet kartın frekansını düşürerek dün voltajını düşürdüm kartın. Kartın frekansı 1520 voltajı 1115 gibi birşeydi. Herhangi bir crash vermedi OCCT'de, oyuna girip denedim ama kartımın çektiği voltaj yük altında hala 170 - 180V arasındaydı. Hemde aldığım FPS düşmüştü. Şimdi sizin dediğinizi deneyeyim frekansı düşüreyim voltajla oynamadan. Ama yani kart stok ayarlarda bu sorunu veriyor neden yani..

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı