RX 6800 için 2K monitöre gerek var mı?

Sametg7122

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar bende RX6800 R5 5600 bir sistem var ve 1080p monitör ile kullanıyorum. 2K monitöre geçmeyi düşünüyorum. Araştırdığıma göre 2K monitöre geçersem yük işlemciden ekran kartına binecek ve bende işlemciden çok ekran kartına yük biinsin istiyorum. Sizce 2K monitör almama gerek var mı? İşlemciyi aşırı derece de mi rahatlatır mı ya da sisteme bir faydası olur mu 2K monitörün?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer ileride QHD kartına tekrar geçerim dersen, bence değer. RX6800 QHD kartı zaten. Problem olmaz.

Şahsen FHD monitörde kalmaya devam ederdim. Sanıyorum oynayacağım oyunların neredeyse hiçbirisinde darboğaz olmazdı. Yani 2K monitöre geçtiğimde senin tabirinle işlemcinin yükü azalırken ekran kartının yükü artmazdı. Ekran kartı zaten her iki türlü de tüm gücüyle çalışırdı. FHD-2K arasındaki geçişte de işlemcinin yükü birazcık azalırdı.

Sonuç olarak monitörü yükseltip 2K'da oynamanın sistemin açısından tek faydası çekirdekleri biraz daha rahatlayacağı için arka planda CPU gücüyle daha sağlıklı yayın/kayıt yapabilmek olurdu. Senin için de daha kaliteli bir görüntü demek. Monitöre vereceğin paraya değer mi diye hesabını iyi yap. Ben dört yıl önce RX 5700 XT'yi alırken FHD çözünürlükte uzun yıllar kullanırım diye düşündüm. Bazıları da FHD az olur, 2K kartı o dedi. Aradan geçen dört yılın sonunda artık oyunların minimum gereksinimlerinde görür oldum. Şimdi yeniden sistem alacak olsam RX 6800'ü tam da bu amaçla kullanırdım. Şimdi her oyunu 2K'da akıtır ama ne kadar geleceği var bilemem.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı