Ryzen 2400G Sistemin Mavi Ekran Hatası

Kadirr5

Hectopat
Merhaba;

Sistemi geçen hafta topladım, normal video izlerken sorun yok fakat YouTube üzerinden video izlemeye başlayınca sık sık 'Video TDR Failure' hatası vermekte ya da hata vermeden ekran kararıp bazen de sadece donmaktadır ve yeniden başlatmadan düzelmiyor bazen bunu mavi ekran olarak veriyor.

Bir de dün bilgisayarıma USB kablo ile telefondan internete bağladıktan sonra nedenini bilmiyorum 'Tthread stuck in device driver' hatası verdi.
İşlemci sıcaklığı boşta 22-25 derece oyunlarda %100 GPU kullanır iken en fazla 50 dereceyi gördüm.

FPS kalitesi ilk zamanlar çok düşüktü şu an Call of Duty Advanced Warfare en düşük 60-90 FPS arası oynatıyor

Ryzen R5 2400G
2x4 GB 2400 MHz RAM
  • BIOS Type:AMI
  • BIOS Date:January 22nd, 2018
  • BIOS ID:3803
  • BIOS OEM:3803
  • Chipset:AMD 15D0 rev 0
  • SuperIO:Unknown
  • Make/Model efault string PRIME A320M-E
https://biosagentplus.com/result/21e936e90d785c69059104def7bb23ac#

Dün geçe bilgisayarı Call of Duty Advanced Warfare 60 FPS verdiği bir ekranda açık bıraktım, arka planda media player ile bir video açıp tekrar seçeneğini açtım ve 3 farklı tarayıcıyı daha açıp oyun ekranına gelip yaklaşık 10 saat açık bıraktım, döndüğümde yine aynı FPS'de ve sıcaklık en fazla 48 görmüştü.

Güncel olmayan bir şey göstermiyor sorun neden olabilir, son olarak bilgisayardaki hataları düzeltecek bir program var mıdır ya da sorunu bulabilecek?

Yardımlarınızı bekliyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

konu güncel yardım edin

Son düzenleme:
Yalnızca cs go oynuyorum. Maksimum sıcaklık olarak 55 dereceyi gördüm oyunda. Birkaç dakika oynadıktan sonra ya oyun kapanıyor ya da ekran kararıyor. Bazı durumlarda ise BSOD alıyorum. Ama oyun harici uygulamalarda (normal kullanım) hiçbir sorun yaşamıyorum.

Arkadaşlar bende aynı sorunu yaşıyorum. Güncelleme gelince düzelecek diyorlar fakat güncelleme ne zaman gelir? 6 Şubat 2018 tarihinden beri güncelleme gelmemiş? Acaba elimizde mi patladı?
Ben çözdüm meseleyi. Anakartınızın modelini ve sistem bileşenlerinizi yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Günlerdir hata almadan oyun oynuyorum.

Ben çözdüm meseleyi. Anakartınızın modelini ve sistem bileşenlerinizi yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Günlerdir hata almadan oyun oynuyorum.
Asus Prime B350M-A anakart
Ryzen 5 2400G
Corsair 8x2 16 GB 3000MHz RAM
1TB WD Blue Harddisk
Hocam benimki de böyle bendede kilitlenip kalıyor sürekli PC.
Kadri Bey sistemi sinerjiden mi aldınız?

Arkadaşlar aynı anakartın mk sürümünü kullanıyorum. En son bios yüklemesini yapmanız gerekiyor. Bu en önemli başlangıç. 3803 sürümü yayınlanmıştı.

2. önemli mevzu docp ya da dcop kendi overclock olayını kapatmalısınız. O açık olduğunda ramleri 3200 mhz olmaya zorluyor bu da hata verdiriyor. O ayarı devre dışı bırakıp ramlerinizi 2933 mhz de sabit çalışacak şekilde ayarlamalısınız.

Eğer bilgisayar kurulumunu dışarıda yaptırdıysanız voltajları nedense hep ram için sabit 1,35V, işlemci için de 1,5 v ayarlıyorlar. Bu değerleri de otomatikte bırakın. Yeni bir bios gelince müdahale etmekte fayda var.

Bios ayarlarında kulanılacak ekran kartını integrated olarak seçmeli, dual yayını kapatıp ekran kartı video belleğini elinizle 2gb olarak ayarlamalısınız.

İkinci mevzu da çipset sürücüleri. O sürücüler düzgün yüklenmediğinde mavi ekran hatalarına neden oluyor. Microsoftun sitesinden en son sürüm windows yüklemesini alıp o şekilde kurulum yaptım. Üzerine de çipset sürücülerini ryzen linkinden indirip, akabinde görüntü sürücülerini elle seçip yükledim.

Güç seçeneklerinde ryzen modu çıktı bende bu olaylardan sonra. Eğer sizde çıkmadıysa güç seçeneklerinde işlemci kullanımına minimum 90 verin.

Ryzen master programı ile ekran kartı frekansımı 1200 e sabitledim.

Durum burada donanımsal değil, yazılımsal problem oluyor maalesef. Ha varsa dvi girişi kullanın monitörünüzde. Dijital yayına döneceği için gpu çözünürlüğü monitör ile tam uyumlu hale getirip yırtılmaları da önlüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı