Sebastian Vettel bugün son yarışına çıkacak

rydn

Hectopat
Formula 1 tarihinin en genç şampiyonu ve 4 Kez dünya şampiyonu Sebastian Vettel bugün son yarışına çıkacak. Abu Dhabi yarış haftası boyunca pilotlar ve takımlar Seb hakkında çok güzel paylaşımlarda bulundular. Bu beni duygulandırdı 🥲 ve Cuma günü Lewis Hamilton'un Seb için organize ettiği veda yemeği de çok güzel bir düşünceydi. Küçüklük kahramanımın emekli olmasına üzgünüm ama 2026'da geri dönmesini umuyorum. Formula 1'de bir devir kapanıyor.

Danke Seb.
Grazie.

vet.jpg

Son düzenleme:
Hayal kırıklığı oldu benim için :(
Donut için Alonso ve Lewis olacaktı ama Alonso'nun motor elinde kaldı. Alpine şaşırtmıyor. Bütün sezon sapasağlam giden Mercedes motoru 3 tur kala patlıyor. Vettel çok sanssız adam.

Formula 1'i izlemeye başladığımda yanlış hatırlamıyorsam 5-6 yaşlarındaydım. 2010 sezonunu pek hatırlamasam da o zamanlar 2011'den 2014'e kadar olan sezonları izlemiştim. Hele ki efsane 2012 sezonu (ki bence hala en iyi sezondur. Ayrıca ilk 6 yarışı 6 farklı pilot kazanmıştır.)
o zamanlardan aklımda kalan iki üç isim var ama şu ikisi daha ön plandaydı: Vettel ve Alonso...
2012'de Fernando Alonso, 2022'nin traktörü olarak görülen traktör AMR22'den daha beter bir Traktör olan, o sezonun en iyi 3. veya 4. aracı olan Ferrari F2012' yi şampiyona rekabetine sokup belki de bir çok kişiye göre ''Alonso'nun en iyi sezonu'' nu çıkarmış olsa dahi, Brezilya Grand Prix'inde Vettel'in spin atmasıyla mücadele Alonso'nun lehine dönmüş olsa da Vettel , Adrian Newey'in mühendislik harikası RB8'i ile inanılmaz bir tırmanış yapıp 6. olup Alonso'nun 3 puan önünde 3. Şampiyonluğunu kazanmıştır. Sadece aklıma kazınan en iyi rekabet sezonundan bir kesit olarak paylaşmak istedim.

Asıl konuya dönecek olursak Sebastian Vettel...

Schumacher'in Gölgesi, Wonderkid, Parmak Çocuk veya Singapur'un Aslanı (Lion of Singapore) diyin.
Kariyerine daha çok küçük yaşlarda karting ile serüvenine başlamış. Henüz 8 yaşındayken karting ile başlayıp 14 yaşında karting şampiyonu olmuş, 16 yaşında üst klasmanlara geçip 17 yaşında 2004'te Almanya Formula BMW şampiyonu olmuş ve 20 yarışın 18'ini kazanarak Michael Schumacher'in dikkatini çekmiş ve ilgi odağı olmuştur. 2005'te Formula 3'e geçen Vettel, pek bir başarı elde edememiş ve 5. olmasına rağmen o sene Lewis Hamilton ile konuşulan iki pilottan birisi olmuştur.

Formula 1 kariyeri ise 2006 yılında BMW Sauber F1 takımında 3. pilot olarak başlamış ve ilk deneyimini 19 yaşındayken Türkiye Grand Prix'inde sıralama turlarına çıkmıştır. Hatta o zaman bir rekor kırarak en genç yarışan F1 pilotu unvanını kazanmıştır. 2007'ye kadar BMW Sauber'de yarışan Vettel, 2008'de Scuderia Toro Rosso'da yarışmaya başlamış ve kariyerinin ilk zaferini İtalya Grand Prix'inde ''Hız Tapınağı'' olarak anılan Monza Pisti'nde elde etmiştir.

2009'da Red Bull Racing'de David Coulthard'ın yerine geçmiş ve Mark Webber ile takım arkadaşı olmuştur. Ki bu değişim kendisinin kariyerinde muazzam bir yükselişine ve 4 defa art arda dünya şampiyonu olmasıyla sonuçlanacaktı. Sebastian Vettel, Red Bull'da bir anda parladı ve 4 sene üst üste şampiyonayı domine ederek 4 defa şampiyon oldu. Özellikle 2010 ve 2012'de El Nano (Alonso), her ne kadar ortalama Ferrari'si ile şampiyonayı zorlasa da bu iki sezonda 2-3 puanla elinden kaçırdı.

Her ne kadar 4 sene muazzam performans gösterip şampiyon olsa da 2014'te FIA'nın Mercedes'in lehine kuralları değiştirmesi sonucu ve Pirelli'nin yeni lastikleri ile güçlenen ve 7 sene sürecek rakipsiz bir dominasyonla karşı karşıyaydı. 2014'te şampiyon olamayarak Red Bull'dan ayrıldı ve Yeni yuvası ve Asıl hayali olan bir takıma gitti. Scuderia Ferrari...

2015'te Alonso'dan boşalan koltuğa oturdu ve Buz Adam Raikkonen ile takım arkadaşı oldu.
Yeni yuvası ve asıl hayali dedim çünkü Vettel, bu dünyada görebileceğiniz en büyük Ferrari hayranıydı. Hocası olarak gördüğü Michael Schumacher'in yaşadığı yılların benzerini yaşamak istiyordu. Belki de Ferrari'de 1 tane şampiyonluk onun için diğer 4 şampiyonluğundan daha değerli olabilirdi...

2015'te Ferrari'deki ilk zaferi olan Malezya Grand Prix' indeki akıllara kazınan şu sözleri Ferrari'yi ne kadar sevdiğini gösteriyor: ''Woooooo ! Yeeeeeesss ! Si Ragazzi ! Ahhhh! Mi senti ? Mi senti ? Grazie, Grazie Dai Forza Ferrari !''

2015 ve 2016
kendisi için pek iyi bir sezon olarak geçmese de 2017'de ve 2018'de (Tıpkı Alonso'nun 2010 ve 2012'deki performansı gibi) çok iyi performans gösterdi. Özellikle 2018'de daha belirgin olsa da Almanya Grand Prix'ine kadar şampiyonayı lider olarak götürüyordu.

Kırılma Anı: 2. Sektörde Sarı Bayraklar Var ve Sebastian Vettel Bariyerlerde !

Evet,
2018 Almanya Grand Prix' ine kadar sezon Ferrari ve Vettel için çok iyi gidiyordu. Ta ki o yarışa kadar...
2018 Almanya Grand Prix' inde başlangıçta her şey iyi gidiyordu. Ama 51. Tur her şeyi değiştirecekti...
Vettel 51. Tura yağmur altında lider olarak en yakın rakibinin 9 saniye önünde lider giderken 2. Sektörde 13. Viraja geldiğinde aracın kontrolünü kaybetti ve çakıl zeminde duramayarak bariyerlere çarparak yarış dışı kaldı. O anlarda S Sport Spikeri Serhan Acar'ın yorumları şu şekilde oldu: ''2. Sektörde sarı bayraklar vaar ve Sebastian Vettel Bariyerlerdeee!!! Sebastian Vettel bariyerlerde direksiyonu yumrukluyor. Lider gittiği yağmur altında en yakın rakibinin 9 saniye önünde giderken Yarışın lideri kendi evinde yarışın dışında !''

Bu yarış o kadar büyük bir etki bırakmıştır ki Vettel'in bir anda performansı düşüşe geçti ve sonraki yarışlarda beklenen performansın altında kaldı. Hatta bu kazadan sonra O zamanın Ferrari CEO'su Sergio Marchionne o kadar üzülmüş ki daha yarıştan 3 gün sonra kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Daha sonrasında 2019'un başında Ferrari takım direktörü Arrivabene görevinden istifa etmiş ve o zamanlar yaklaşık 24-25 yıldır takımda motor bölümünde çalışan başmühendis Mattia Binotto'nun takıma gelmesi ve 2019'da Vettel'in takım arkadaşı Raikkonen'in Alfa Romeo'ya geçmesiyle boşalan koltuğa Monakolu genç pilot Charles Leclerc'in gelmesi ve sonrasında Vettel'in ikinci pilot durumuna düşmesi sonucu iyice performansı düşen Vettel tek zaferi olan Singapur Grand Prix' inde birincilikle sezonu geçirmesi ve Ferrari'de son sezonu 2020'de Türkiye Grand Prix'inde İstanbulPark'ta Hamilton'un 7. Şampiyonluğunu ilan ettiği yarışta elde ettiği 3'üncülükle tek podyumunu elde etmiş ve sezon sonu üzgün ve yorgun bir biçimde takıma veda etmiştir.

2021'de Aston Martin'e geçen Vettel 2021'de kariyerinin son zaferini Bakü'de elde etmiştir. 2022'de de geçen sezona göre biraz kötü geçse de pek konuşulmasa daJaponya Grand Prix'inde altıncılık mücadelesinde yağmur altında Son virajda finish düzlüğüne Alonso ile yan yana girip Alonso'nun saniyenin 0.011 (binde on birinde) önünde bitirmiş ve muazzam bir Photofinish görüntüsü ortaya çıkmıştır.

Vettel'in Son Dansı: Abu Dhabi

Evet, yanlış duymadınız. Son dansı.
Temmuz ayında Formula 1'in yaz arasına girdiği dönemde ilk defa Instagram hesabı açtı ve ilk başta herkes tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Ve daha sonrasında herkesi şaşırtacak bir biçimde biri Almanca biri İngilizce olmak üzere iki gönderi paylaştı ve bu sezonun kendisi için son sezonu olacağını ve sezon sonu Formula 1'den emekli olacağını açıklamıştı. Abu Dhabi yarışı da son yarışı oldu. Birçok kişi 2018 Abu Dhabi Grand Prix' inde Alonso'ya yapılan veda gösterisinin (Vettel, Hamilton ve Alonso üçlü bir biçimde donut yaptılar ve görsel bir şölen sundular.) bir benzerini bekliyordular ki açıkçası ben de bekliyordum. Ancak Alonso 28. turda aracında bir su kaçağından dolayı, Hamilton ise aracında bir şeylerin ters gittiğini söyledi ve o da aracında yaşanan bir problemden dolayı iki şampiyon pilot yarışı bitiremedi. Vettel ise 10. olarak bitirdi ve puan aldı. Hamilton ve Alonso araçları olmadığından güzel bir gösteri yapamamış olsalar da günün tesellisi Max Verstappen, Sergio (Checo) Perez ve Charles Leclerc'in üçlü donut yapması ve Vettel'in tek başına donut yapmasıyla sona erdi.

Kısaca bir özet yapacak olursak Sebastian Vettel'in yaklaşık 27 yıllık serüveni acısıyla, tatlısıyla, sevinçleriyle, hüzünleriyle, şampiyonluklarıyla, overtake'leri ile, kariyeri boyunca 299 yarış startı, 122 podyum, 53 zafer, 57 pole pozisyonu, 4 kez üst üste şampiyonluk, en genç 4 kez üst üste şampiyon ve en genç pole pozisyonu alan pilot unvanı gibi nice başarılarıyla her ne kadar Red Bull'dayken sevilmemesine rağmen Ferrari için 5 senesini harcamış, 2 şampiyonluk kaçırmış ve o 5 senede kendi kariyerini Ferrari için adayan; Mercedes takımının Scuderia Ferrari'nin Instagram'daki ''Dünyanın en büyük Ferrari fanı kimdir ?'' sorusuna yorum olarak ''Kesinlikle Seb en büyük Ferrari fanı'' olarak cevapladığı ve Tifosi'ler tarafından ve bütün Formula 1 izleyenlerine Ferrari yıllarında kendini sevdirdiği aşikar olan bir pilottu Seb.

Maalesef ki bu yarışla Formula 1'e veda etti birçoğumuz kabul etmek istemesek de. Bence kendisinin dediği gibi bu karar çok zor olacak. Kim bilir belki de Schumacher'in yaptığı gibi, 2026'da Audi'de takıma yardımcı olacak ve Mercedes gibi Audi'yi de Formula 1'e taşıyacak kilometre taşlarında Vettel'in izi olacak. Belki de yine Alonso gibi ara verirken başka motorsporları ile (Örneğin 24 Saat Le Mans, Indy 500 vb.) ilgilenip bir şampiyonluk için geri dönebilir ki Vettel dönerse ilk seçenekteki gibi döner. Çünkü Alonso gibi yarışma azmi ve hırsını ayrıca Triple Crown unvanını almak için uğraşacağını düşünmüyorum.

Benim için ilk 5 pilotun içine bir pilottu Seb. kendisi bir Ferrari uğurunda en azından 1 şampiyonluk alabilmek için gitti fakat Ferrari'nin klasik tutumu, kötü bir pit ekibi, yanlış stratejiler kurbanı oldu ve onun da kaderi Alonso ve Massa gibi bir şampiyonluk alamadan Ferrari kariyeri geçirdi. Sırada Leclerc var ama hayırlısı.

Kesinlikle yerin doldurulamaz. Zaten zevksiz hale gelen F1'i sen gidince daha da zevksiz bir yer olacak. Masadan eksiliyor birer birer dostlar. Acaba sıra kime gelecek. Ama bütün yaptıkların unutulmayacak. Hele 2018 Spa'da Eau Rouge'u tırmandıktan sonra Hamilton'u geçtiğin geçişi ve 2014 İngiltere'deki Alonso ile teker tekere mücadeleni...
Danke Seb!

Vettel'in Ferrari'ye geçtiği yıllar onun boşa geçen yılları gibi oldu. 2015 yılında arabayı çok öteye taşısa bile onun senesi değildi. 2016 belki de onun en hızlı olabilecek yıllarıydı ama Ferrari arabayı deneme tahtası olarak kullanınca o yıl da boşa gitti ve patron değişti. Her şey başa sardı. 2017 sezonu Vettel'in prime dönemi olabilecek bir yıldı. Altındaki araca göre çok iyi performans çıkartsa bile arabanın düzlük hızı az ve sorun çıkartan bir arabaydı. Hem araba sıkıntılıydı hem de Ferrari yarışları çöpe atmaya çok kararlıydı. Her şeyi Seb'den bekliyorlardı. 2018'e geldiğimizde artık araba hızlıydı ama Vettel'e olan baskı çoğaldı ve araba güncellendikçe yavaşlamıştı ve klasik olarak strateji hataları da vardı. 2018 Almanya'dan bahsetmek istemiyorum. Zaten bundan sonra Vettel'in şampiyonaya oynadığı era bitmişti. En iyi olabilecek yıllarını heba etmelerine çok üzülüyorum.

2012 Alonso performansından sonra 2017 Vettel gördüğüm en iyi bireysel performanstı.

Söz konusu Alonso'dan açılmışken onu da 2005-2006 senelerinde MSC'ye karşı hiç sevmezdim. Ferrari'ye geçtikten sonra onu çok sevdim.

Şampiyonluk yıllarında Alonso ve Vettel birbirlerinden nefret ederdi. Yaş onları olgunlaştırdı. Son sezonlarda Alonso, Vettel'e karşı çok iyi bir adam oldu. Bu yarış hafta sonu yaptıklarını da kimse yapmadı. Vettel'i resmen kolladı hayatımda inanmazdım. Bugün startta Vettel'e karşı agresif olmayacağını, onu kollayacağını söyledi harbiden dediğini yaptı. Bir şampiyona da bu yakışır.

Yeni konular

Geri
Yukarı