Sebastian Vettel bugün son yarışına çıkacak

2012 Alonso performansından sonra 2017 Vettel gördüğüm en iyi bireysel performanstı.

Söz konusu Alonso'dan açılmışken onu da 2005-2006 senelerinde MSC'ye karşı hiç sevmezdim. Ferrari'ye geçtikten sonra onu çok sevdim.

Şampiyonluk yıllarında Alonso ve Vettel birbirlerinden nefret ederdi. Yaş onları olgunlaştırdı. Son sezonlarda Alonso, Vettel'e karşı çok iyi bir adam oldu. Bu yarış hafta sonu yaptıklarını da kimse yapmadı. Vettel'i resmen kolladı hayatımda inanmazdım. Bugün startta Vettel'e karşı agresif olmayacağını, onu kollayacağını söyledi harbiden dediğini yaptı. Bir şampiyona da bu yakışır.
Kesinlikle katılıyorum. Her ne kadar Alonso'nun şampiyonluk yıllarını göremesem de daha sonrasında izlediğimde resmen 2021 ve 2022'deki Hamilton' un yenilmezlik serisini Verstappen'in bozduğu gibi Schumi'nin 2000-2004 yıllarındaki 4 şampiyonluk yenilmezlik serisini Alonso bozmuştu. Hele ki 2005 Japonya GP'de bir imkansızı yapıp Schumi'yi 130R virajında geçişi ve aynı yıl İtalya GP'de İmola'da Tifosi'nin ve bütün İtalyanların önünde bütün yarış arkasında tutması...

Günümüzde ise 2021 Abu Dhabi'de Hamilton ve Verstappen'in puanının eşit olduğu ve kazananın belirleneceği yarışta kazayı saymazsak son turda Hamilton'a baskı kurup virajda içten alıp geçmesi de geçmişle karşılaştırınca Alonso 130R overtake'i gibi bir andı benim için.

Zaten her dominasyon döneminin bitişinde art arda şampiyon olan kişileri geçip şampiyon olan pilotlar pek sevilmez zaten. Daha sonradan sevilmeye başlanırlar.

Evet, dediğiniz gibi şampiyonluk yıllarında Vettel ve Alonso birbirlerinden nefret ederdi. Bunu en çok anladığım yerlerden biri 2014 Silverstone'da ki teker tekere rekabetti. Düzlüğe çıktıklarında Vettel yanılmıyorsam DRS açık bir şekilde Alonso'yu resmen çim zemin ile pistin dışı arasında bırakıp geçti. Vettel bu aşırı yakınlaşmada telsizden takıma ''He did the same thing again! He can't do that!'' şeklinde çıkışı bunun yansıması olarak algıladım sinirli bir şekilde bunu söylüyordu. Alonso ise telsizden haykırarak ''He take the DRS next to the track limits in the last corner!'' şeklinde takıma bildirimde bulunmuştu.

Şimdi ise olgunlaşmış ve yakın arkadaşmış gibi davranıyorlar. Hatta yarıştan önce Alonso, Vettel'in aracına yanaşmış Vettel'in ellerini sımsıkı tutarak dediğin gibi Vettel'e ''Sana karşı hiç atak yapmayacağım, yarışın keyfini çıkar.'' demişti. Ve ben de inanamadım ve Yarışta kaldığı 28 tur boyunca Vettel'in arkasında hiç hava akımına girmeden yarıştı ve onu arkada kolladı.

Günümüzde ise 2021 Abu Dhabi'de Hamilton ve Verstappen'in puanının eşit olduğu ve kazananın belirleneceği yarışta kazayı saymazsak son turda Hamilton'a baskı kurup virajda içten alıp geçmesi de geçmişle karşılaştırınca Alonso 130R overtake'i gibi bir andı benim için.
Pek alakalı bir yaklaşım değil. Geçen sene o kural ihlali olmasa Verstappen şampiyon olmayacaktı. 2005 Renault aracı baskın bir araçtı, 2006 senesi gibi değildi.

Vettel'e ''Sana karşı hiç atak yapmayacağım, yarışın keyfini çıkar.'' demişti. Ve ben de inanamadım ve Yarış kaldığı 28 tur boyunca Vettel'in arkasında hiç hava akımına girmeden yarıştı ve onu arkada kolladı.
İstese de geçemezdi zaten. Vettel'de sürekli DRS kullanıyordu. Ama Alonso elbette Vettel'i kolladı.

"Seb, You stole our hearts and my Malaysian win" -Mark Webber.

"Seb and Lance - What a team! He is a legend of the sports and he will miss Seb." -Lawrence Stroll.

Geri
Yukarı