Şeriat'ın kanunları nelerdir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

MarkS

Hectopat
Yer
NY
Şeriat'ın tüm kanunlarını bilen varsa sevinirim.

Şeriat kelime manası ile "yasa"dır. Yasa da Kuran'dır. Yani şeriat kanunları (ki bu yanlış bir kullanımdır) dediğiniz aslında Kuran'ın kendisidir. Burada mühim olan ise Allah'ın bizden ne istediğini tam olarak anlayıp ona göre uygulamak için hareket etmektir. Yoksa o, insanın şeriatı olur. Bu minvalde ribanın haram olması, ihtiyaçtan fazlasının verilmesi, köle azat etmek, yetime, yolda kalmışa, yoksula yardım etmek, namaz, zekat, oruç ve diğer konular şeriatın parçasıdır.

Genelin anladığı şekilde ise Allah'ın kullarından istediği; her şeye dengi ile karşılık verilmesidir.

"Kısasta sizin için hayat vardır, ey akıl sahipleri, umulur ki sakınırsınız." Bakara 179

İnsan da yaptıklarının karşılığını eksiksiz alacaktır. Bundan sebeple de hüküm belirten ayetlerin uygulanmasında, her yönü ile anlayıp dinleyip öyle hareket etmek gereklidir. Misal hırsızlık üzerine der ki;

"Hırsızlık eden erkek ve kadının yaptıklarına karşılık bir ceza, Allah’tan bir ibret olarak ellerini kesin. Allah güçlüdür, hikmet sahibidir. Kim bu haksız davranışından sonra tövbe eder ve halini düzeltirse bilsin ki Allah onun tövbesini kabul eder. Şüphe yok ki Allah çok bağışlayıcı, çok esirgeyicidir. Bilmez misin ki göklerin ve yerin mülkiyeti Allah’a aittir. O, dilediğine azap eder, dilediğini de bağışlar. Allah her şeye kadirdir. " Maide 38-39-40

Yukarıdaki gibi diğer hüküm belirten ayetlerin pek de dikkat edilmeyen ortak özelliği, hemen sonrasında merhametten bahsetmesidir. Lakin insan, hep cezayı ön plana çıkarır ama Allah'ın şeriatında merhametin de yeri mevcuttur. Allah merhameti de yöntem olarak sunmaktadır ama insan el kesme noktasına odaklanmaktadır. Bu davranış şeklindeki sorun ise Allah'ın bütün kurallarını yerine getirmeyen insanların, yine Allah'ın bütün kurallarının uygulanmadığı bir yerde kestiği elin, insanın kararı olduğunu unutmasıdır ve o artık insanın şeriatı olmaktadır.

De ki: "Ey kendi aleyhlerine olarak günahta haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Allah bütün günahları bağışlar; doğrusu O çok bağışlayıcı, çok merhametlidir." Zümer 53

İnsanın şeriatına uymak ise zulmün kapısını açar ama Rab pek çok ayette belirttiği üzere zalimleri sevmez.

"Allah adına yalan uydurandan daha zâlim kim olabilir? Onlar Rablerinin huzuruna çıkarılacak; şâhitler de: “Rableri adına yalan söyleyenler işte bunlardı” diyecekler. Haberiniz olsun ki, Allah’ın lâneti zâlimlerin üzerine olacaktır." Hud 18

Doğrularımızın, Allah'ın bizden yapmamızı istediği doğrularla kesişmesi temennisi ile.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zenginin parasının 40'da 1'ini vermesi gerekiyor, vermezse günah yazılıyor. Ama fakir zorunda kalıp zenginden bir şey çalarsa iş öteki tarafa bırakılmıyor direkt eli kesiliyor. Eli kesilen kişinin çalışma şansı da kalmıyor. Mükemmel islam yasaları
Öncelikle atacağım linklerdeki yazıları okumanızı sonra yorumunuzu yapmanızı tavsiye ederim ve umarım yanlış anlaşılmam. Gerçi ben de doğruluk payını bilmiyorum fakat Hadis-i Şerif'ten bahsetmişler yani güvendim gibi.
Burada aslında adaletten şaşılmadığı görünüyor.
Sakın linklerin uzantılarına bakıp önyargılı bakmayın. İçinde bayağı bilgi var. Direkt el kesilmiyor buradaki açıklamalara göre. Hatam varsa söylerseniz sevirim.

Soruya gelelim. Şeriat, yasadır. Fakat insanların yasası değil, bizzat Kur'an-ı Kerim'dir. Şeriat ile ilgili bulabileceğin en güvenli bilgiler burada.

Öncelikle atacağım linklerdeki yazıları okumanızı sonra yorumunuzu yapmanızı tavsiye ederim ve umarım yanlış anlaşılmam. Gerçi ben de doğruluk payını bilmiyorum fakat Hadis-i Şerif'ten bahsetmişler yani güvendim gibi.
Burada aslında adaletten şaşılmadığı görünüyor.
Sakın linklerin uzantılarına bakıp önyargılı bakmayın. İçinde bayağı bilgi var. Direkt el kesilmiyor buradaki açıklamalara göre. Hatam varsa söylerseniz sevirim.

Soruya gelelim. Şeriat, yasadır. Fakat insanların yasası değil, bizzat Kur'an-ı Kerim'dir. Şeriat ile ilgili bulabileceğin en güvenli bilgiler burada.
Referans verdiğiniz site aynı zamanda şeriatin gereği olarak dinden çıkanın öldürülmesi gerektiğini söylüyor. Evet şeriat hükümlerine göre mürted öldürülür de. Mesela ben 20 yaşında İslam'a inanmayı bıraktım, şimdi 25 yaşındayım, belki 30 yaşında tekrar inançlı bir insan olacağım. Neden öldürüp doğru yoldan alıkoyuluyorum?

Referans verdiğiniz site aynı zamanda şeriatin gereği olarak dinden çıkanın öldürülmesi gerektiğini söylüyor. Evet şeriat hükümlerine göre mürterd öldürülür de. Mesela ben 20 yaşında İslam'a inanmayı bıraktım, şimdi 25 yaşındayım, belki 30 yaşında tekrar inançlı bir insan olacağım. Neden öldürüp doğru yoldan alıkoyuluyorum?
Gerçekten ilk defa duydum. Bu arada üstteki mesajıma eklemeyi unuttum kusura bakmayın; ben uzmanı değilim bu konuların kesinlikle öncelikle. Ben de merak ettim. 😀

Şeriat kanunlarını bilmem. Bilmeme de gerek yok. Bu devirde saçmalıktan ibaret.

"Kur'an-ı Kerim'de hırsızlık yapanın elinin kesilmesi emredilmektedir."

Eğer böyle bir emir var ise; bu şeriat isteyenlerin ve bu taraf insanlarının % 90'ının tek elli ya da elsiz olması gerektiğini düşünüyorum. Bu bir gözlemdir.

Ticaret yapar iken çok duydum "E
lhamdülillah, müslümanım." vs. şeklindeki din tüccarlığını. Ama deistten ya da farklı bir dine sahip olandan "Bak ben buna inanıyorum sen de bana inan ve güven." şeklinde bir yönlendirme duymadım. 5 sene önce yolda kalmış birine yardım ettim. Cebimden para verdim. Öder, ödemez sorun değil. Ama başladı 2 dakika sonra. 5 vakit namaz kılıyorum bu parayı ödeyeceğim filan. Sonuç; ödemedi.

El kesme konusuna gelince tekrardan tamamen eskide kalmış bir durumdur. Eskiden insanları korkutmak hırsızlığı engellemek için caydırıcı bir yöntemdir. Bu devirde hırsızlık suçuna adam gibi ceza verilmiyor. Ve ülke baştan sona hırsız dolu. Hırsıza öyle bir ceza vereceksin ki, bir daha bakalım yapabiliyor mu kimse? Düşünsenize millet vekillerinin % 90'nın eli yok.

Hele ki şeriat isteyen kadınları anlamak mümkün değil. Bu kadınlara iki çift lafım var ama yeri değil. Neyse.

Referans verdiğiniz site aynı zamanda şeriatin gereği olarak dinden çıkanın öldürülmesi gerektiğini söylüyor. Evet şeriat hükümlerine göre mürted öldürülür de. Mesela ben 20 yaşında İslam'a inanmayı bıraktım, şimdi 25 yaşındayım, belki 30 yaşında tekrar inançlı bir insan olacağım. Neden öldürüp doğru yoldan alıkoyuluyorum?
Birçok yerde sözü edilen hoşgörüden çok uzakta hükümler bunlar. Günümüz şartları için bakarsanız çok anlamsız ve kendine zarar verecek bir hüküm olarak görebilirsiniz ancak bu işin korkuya sıkı sıkıya dayandığı dönemlerde çok kritik bir uygulamaydı. Korkudan kastım kesinlikle din içerisindeki ölümden sonrası korkusu değil, toplumun zorlamasının, baskısının getirdiği gelenekleşmiş korku.
Şeriat kanunlarını bilmem. Bilmeme de gerek yok. Bu devirde saçmalıktan ibaret.

"Kur'an-ı Kerim'de hırsızlık yapanın elinin kesilmesi emredilmektedir."

Eğer böyle bir emir var ise; bu şeriat isteyenlerin ve bu taraf insanlarının % 90'ının tek elli ya da elsiz olması gerektiğini düşünüyorum. Bu bir gözlemdir.

Ticaret yapar iken çok duydum "E
lhamdülillah, müslümanım." vs. şeklindeki din tüccarlığını. Ama deistten ya da farklı bir dine sahip olandan "Bak ben buna inanıyorum sen de bana inan ve güven." şeklinde bir yönlendirme duymadım. 5 sene önce yolda kalmış birine yardım ettim. Cebimden para verdim. Öder, ödemez sorun değil. Ama başladı 2 dakika sonra. 5 vakit namaz kılıyorum bu parayı ödeyeceğim filan. Sonuç; ödemedi.

El kesme konusuna gelince tekrardan tamamen eskide kalmış bir durumdur. Eskiden insanları korkutmak hırsızlığı engellemek için caydırıcı bir yöntemdir. Bu devirde hırsızlık suçuna adam gibi ceza verilmiyor. Ve ülke baştan sona hırsız dolu. Hırsıza öyle bir ceza vereceksin ki, bir daha bakalım yapabiliyor mu kimse? Düşünsenize millet vekillerinin % 90'nın eli yok.

Hele ki şeriat isteyen kadınları anlamak mümkün değil. Bu kadınlara iki çift lafım var ama yeri değil. Neyse.
Bazı insanlar, insan gibi muamele edilmeyi hakketmezler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı