Oyun İnceleme Soma İncelemesi

Makaleler
15
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
--[Ekran Kartı]: GIGABYTE Radeon RX 6600 EAGLE 8 GB
--[İşlemci]: AMD Ryzen 5500
--[RAM]: GoodRam 8GB IRDM PRO 3600MHz CL18 DDR4 [2x8]
--[Anakart]: GIGABYTE B450M K
--[NVMe SSD] Kingston NV2 1 TB

--[Monitör] Gigabyte G24F-2
--[Klavye-Mouse] Logitech MK120
--[Kulaklık] Corsair HS50 Pro

_
Meslek
Öğrenci
Soma'nın hikâyesi hakkında böyle bir konu açmıştım fakat CTRL + C/V yapıp Google Çeviri ile çevirdiğim için iyi bir konu olmadı. Yazının orjinali:

2019'da GOG'da ücretsiz dağıtılan Soma'yı alınca oyunun içeriğini merak edip hem oynanış videoları hem de wikilerde oyunu araştırmıştım ve hayran kalmıştım. Bir bilim-kurgu hayranı olarak bunun çok iyi yazılmış bir hikayeye sahip olduğunu söyleyebilirim. Daha sonra Epic Games'de bu oyunu ücretsiz dağıtsa da Steam'den satın almıştım. Oyun bir gerilim oyunu ve sizi jumpscare yerine bulunduğunuz ortamın korkutması amaçlanıyor.

Oyun, Amnesia'nın yapımcısı olan Frictional Games tarafından tek bir oyun olarak yapıldı, yani ikinci oyun gelemez.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2020'de pandemi zamanını fırsat bilerek bilgisayarımda düşük ayarlada olsa oyunu oynadım ve beğendim, bu yıl yeni bilgisayarımla tekrar oynamayı düşünüyorum. Oyunun amacını anlatmam gerekirse:

Bir trafik kazası sonucu beyin hasarı almış bir biri olan Simon Jarrett'iz. Tedavi amacıyla beynimizin haritası çıkarılıyor ve kendimizi bir anda Omicron denen bir sualtı tesis grubunda buluyoruz. Hem ne olduğunu anlamaya çalışırken hem de kurtulmaya çalışıyoruz. Hikayesi hakkında uzun uzun konuşmak isterdim fakat Soma'nın kendi forumunda zaten detaylı anlatılmış.

Oyun şuan indirimsiz 270₺, eğer alamazsanız izleyebilirsiniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

4 kez bitirdiğim, her seferinde arkamda yağlı ve kanlı izlerimi bıraktığım bir oyundur. Enerjinin akıp gittiği, insanlığın bittiği bir dünyada; yanlış verilen kararların toparlanma sorumluluğunu üzerimizde taşırken bir kez olsun neden diye sormamamızın nedeni, öldükten yüzlerce yıl sonra bile insanın ölmemek için verdiği savaştır. Unutulduktan sonra bile olmayan yeryüzünde hatırlanma isteği, imkansız da olsa hareketlerimizi yönlendirir.

Enerjinin akıp gittiği, insanlığın bittiği bir dünyada; yanlış verilen kararların toparlanma sorumluluğunu üzerimizde taşırken bir kez olsun neden diye sormamamızın nedeni, öldükten yüzlerce yıl sonra bile insanın ölmemek için verdiği savaştır. Unutulduktan sonra bile olmayan yeryüzünde hatırlanma isteği, imkansız da olsa hareketlerimizi yönlendirir.
Normalde korku oyunlarından hoşlanmam, ancak hikayenin "uzay istasyonumuzu uzaylılar bastı" gibisinden birşey olmaması oyunu sevmemi sağlıyor.

Hikayeyi en detaylı anlatan belgesel bu fakat İngilizcem yeterli değil:

Son düzenleme:
Normalde korku oyunlarından hoşlanmam, ancak hikayenin "uzay istasyonumuzu uzaylılar bastı" gibisinden birşey olmaması oyunu sevmemi sağlıyor.
Bu oyunun benim korku oyunu çıtamı yükseltmesinden müzdaripim. Bu seviyeyi başka hiçbir oyunda bulamadım. Junji İto'nun hikayeleri hariç, o da oyun değil.

Bir ara canım korku oyunu istemişti de oynamıştım. Öyle çok hikayeli oyun oynayan biri değilim bunda da bitirmeden bırakırım diye oynadığımda başından kalkamamıştım. Hele sonunda benim gibi bir insanı duygulandırdı :D

Kesinlikle oynanması gereken bir oyundur kendisi.

Kesinlikle oynanması gereken oyunlardan biri. Gerilim, korku ve bilim kurgu ağırlıklı bir yapım. Oynadığım ilk korku oyunu olduğundan fazla korktuğumu söyleyebilirim.

Gerilim, korku ve bilim kurgu ağırlıklı bir yapım. Oynadığım ilk korku oyunu olduğundan fazla korktuğumu söyleyebilirim.
Hikayesi yüzünden ilk defa korku oyunu bitirmiş oldum. İlk oynadığımda safe mod yani canavarların sakin olduğu şekilde bitirdim.

İkinci oynayışımda normal modda oynayacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı