Son kullanıcı için Arch tabanı mı, Debian/Ubuntu tabanı mı?

Arch'ta bir sıkıntı varsa Ubuntu'da 10 sıkıntı var diyebiliriz, Ubuntu'yu hiçbir zaman tavsiye etmem ki bu sıkıntılar düzelene kadar.

Kanka ne anlatıyon ? Benim söylediğimle ne alaka ? Uzun uzun yazmışsın birde ? Linux Mint Ubuntu dağıtımı mı ? Evet, bitmiştir, dediğim şey bu.

Böyle bir şeyin olmadığını söylüyorum. Linux Mint, Ubuntu tabanlı ama jenerik bir çok Ubuntu sorununu barındırmıyor. Linux Mint kullanan birisi, Arch kullanan standart birisinden daha az sorunla karşılaşır. Karşılaşırsa da daha kolay çözer. Forumlarda sorun olarak gördüklerinin çoğu, tecrübesiz kullanıcıların kendi tasarrufları, vatandaş Python'u kaldırıp sonra APT neden çalışmıyor diyor, diğeri de atlayıp APT zaten bozuk diyor. Sorun olarak yazılan çizilenlerin bir çoğu böyle. Diğerlerinin bir çoğu hemen her dağıtımda rastlanacak hususlar.

Bu durumda eklemek senin benim gibi kullanıcılara düşüyor. Adı üstünde Arch User Repository, her paket depolardaki gibi sürekli denetlenme şansına sahip değil.

Sonuç olarak böyle bir bahsettiğim olguyu değiştiren bir pratik yok. Kullanıcı işi değil depoyla ilgilenmek, değil mi?

Son düzenleme:
Kullanıcı işi değil depoyla ilgilenmek, değil mi?
Doğru. Zaten bu yüzden Arch :D Benim söyleyeceğim hep aynı, saf arch kuramasa bile Arco, Endeavour, Manjaro (Repository'leri geç geliyor ve bloat yuvası ama olsun), Archcraft tavsiye ederim. Arch'ta herşey var neredeyse ama stabilite olarak Mint.

Kullanıcı işi değil depoyla ilgilenmek, değil mi?

Doğru. Zaten bu yüzden Arch

Deponun bakımından bahsediyordum, gerçi farkındasındır ama. "Şakaklarına kar düşmüş" desem, "ama yaz ayındayız" diyecek gibi yaklaşıyorsun.

Mesela şu konuyu ele alalım. Çözüldü: (Arch) NVIDIA sürücüsü kurulumu sonrası initramfs hatası
Devamı şurada. GeForce MX230 NVIDIA sürücü kurulumu sonrası ısınıyor
Geçen gün çözdük sorunu arkadaşla. Bir şekilde Nvidia/Intel GPU geçişleri tamam oldu. Ama ne yaptıysa, hibrit kullanıma (prime render offload) geçemiyor.

Linux Mint'te olsa, Sürücü Yöneticisi ile kolayca kurulum yapacaktı. Kurulum sonrasında panele ekli gereç ile kolayca GPU geçişi yapabilecekti. Büyük ihtimalle Ondemand (prime render offload) kipinde de sorun yaşamayacaktı. Ondemand kipindeyken, uygulamaları menüden harici GPU ile açma imkanına da kavuşmuş olacaktı.

Her neyse, ben kaçtım, iyi geceler.

Ben noktayı koyayım arkadaşlar, Ubuntu türevleri de, Arch Linux'te gerçekten sorunlu dağıtımlar. Aralarından bir tanesini seç deseler Arch seçerim ama sırf sağladığı esneklik yüzünden. Ubuntu özenli salınım avantajlarını barındırmıyor bile çok daha stabil yuvarlanan dağıtımlar var.

Geri
Yukarı