Tanklar önemini yitirdi mi?

Savaş stratejisi olarak hava savunma sistemleri imha edildikten sonra tankların gram üstünlük sağlayacaklarını düşünmüyorum. Bence eskide kaldı artık. (Benim görüşüm). Tanklar büyük kayıplar verildikten sonra ortalığı temizlemekte işe yarar gibi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam tank sürmesi basit iştir, dediğimiz gibi. Vites, 2 tane kol, gaz, fren, debriyajdan ibaret. Bu yeni teknoloji sistemlerle daha da basit oldu. Arabayı nasıl kullanıyorsan tankı da öyle kullanırsın.

Savaş stratejisi olarak hava savunma sistemleri imha edildikten sonra tankların gram üstünlük sağlayacaklarını düşünmüyorum. Bence eskide kaldı artık. (benim görüşüm)

Teorik bilgiler. Tankları hava araçları ile vurmak oldukça zahmetli SİHA hariç şu anda Türk kara kuvvetlerini tüm tanklarını imha edebilecek bir SİHA filosu ABD'de bile yok. Türk hava kuvvetleri varken tanklarımız gayet güvenlidir.

Tanklar büyük kayıplar verildikten sonra ortalığı temizlemekte işe yarar gibi.
Aynen, şu an için hala açık arazide de kullanılabilir. Gelecek 15 yıldan sonra ise şehir içi. Zaten savaş büyük şehirlerin içine kadar gelmişse ya kazanıyorsundur ya da kaybediyorsundur.

Yanlış algılamayın kesinlikle sitem ya da çıkış değil bu yorumum fakat dünya ülkelerinin penceresinden bakıp "Tank 21.yüzyılda önemini yitirdi mi?" demek köyde eşek süren yoksul Ahmet Dede'ye köyündeyken "Dede, şehirliler at sürüyor sen hala Camgöz'ünü bırakamadın" demek gibi olur. :) :)

(Yanlış anlaşılmasın hocalarım :D)

İnsanız hava araçları, güdümlü jet roketleri, kilometrelerce öteden kitlenen ATGM'ler olduğu sürece tankların savaş alanında pek de şansı yok. Günümüzde askeri güç önce ekonomide sonra da havada. Cephede havaya hakimseniz savaşı kazanmama ihtimaliniz yok gibi bir şey. Zira adamlar tank çıkartsa tepelerine bombayı indiriyorsunuz. Siz çıkarttınız onlar İHA ve ATGM'leri çıkarttı bu seferde hava gücünüz yine iyi olduğu için daha tanklarınız imha olmadan siz onları imha ediyorsunuz yine üstünlüğü elinizde tutuyorsunuz.

Tank zırhlarına aşırı büyük bir yenilik gelirse ve ATGM'ler İHA bombaları etki edemez hale gelirse ancak o zaman tankların değeri tekrardan artar. Ama ben artık tank döneminin ölmekte olduğunu düşünüyorum. Çok değil 15-20 seneye daha atik ve çevik savaş robotları çıkacaktır yine insansız olan. Bir tank tepki verene kadar muhtemelen kevgire çevirirler.

Yanlış algılamayın kesinlikle sitem ya da çıkış değil bu yorumum fakat dünya ülkelerinin penceresinden bakıp "Tank 21.yüzyılda önemini yitirdi mi?" demek köydeki yoksul Ahmet Dede'ye köyündeyken "Dede, şehirliler at sürüyor sen hala Camgöz'ünü bırakamadın" demek gibi olur. :) :)

(Yanlış anlaşılmasın hocalarım :D)
Tamam da ben burada şehirdekiler jet sürüyor diyorum. Hangi devirdeyiz?

Günümüzde tankın yerini doldurabilecek bir platform yok. Daha önce de bu cümleyi kurmuştum, yine kuruyorum. Tankın yaptığı görevi üstlenecek, tankın caydırıcılığını sağlayacak, piyadenin düz arazide ilerlemesini sağlayıp, belirli bölgeyi hava desteği olmadan günlerce sahiplenecek bir platform çıkarın, tankı bırakıp ona geçelim Dünyaca...

Geri
Yukarı