Tanklar önemini yitirdi mi?

Tank yerine artık daha çok Hafif Zırhlı Araçlar ve Tank Avcıları'na yerlerini bırakacaklar, ya da T14 gibi tamamen insansız olarak kullanılabilen tanklara bırakacaklar, ama tamamen silinmeyecekler.
Aynen, benim dediğim de bu. Tankların adı Zırhlı araç olarak geçmesi gerekiyor artık.

Tanktan daha zırhlı araç yine daha zırhlı tanktır. Konuyu özetleyeyim istersen, önden arkadan sağdan soldan zırhlı araçların siper alması hava saldırısını önleyemeyecek. Zaten konu da Hava kuvvetlerinin bu kadar gelişmesinden dolayı tankların öneminin azalması. Savaşın en büyük etabının Öncü birlikleri (Zırhlı ve en yüksek bütçeli araçlar) yok etmektir. Fakat tank ise bu etaptan sonra Geri kalan tehlike arz eden birlikleri yok etmekte kullanılır. Yani Hava saldırısı büyük kısmı temizler sonra sizin dediğiniz gibi Piyade birliği eşliğinde etrafı temizlemek amacıyla kullanılabilir. Fakat bunun için Tank değil, herhangi bir zırhlı araç yeterlidir. Sonuç= Hava kuvvetleri oldukça Tank bir saldırı aracı değil Savunma amaçlı zırhlı bir araçtır. Eski kullanımında saldırı pozisyonundan Savunma pozisyonuna düştüğü için Tanklar önemini yitirmiştir. Tank'ın yeni adı günümüzde Zırhlı araç olmuş oldu.
Herhangi bir zırhlı araç yeterli mi? Bunu ciddi söylemediğini umuyorum. Karşında ki adam RPG - TOW attığı zaman zırhlı araç Allah'ına kavuşur. Hayır genel merkezinde bile zırhlı aracı mühendisinden dinledim test ettikleri patlayıcılar 5KG - 50KG. 100-200'den sonra aracı yerde tutamıyorsun zaten.
İsrail Lübnan'ı 1 hafta bombaladı dümdüz etti sonra ne oldu? Kara harekatı başlattılar, sonuç? 1 haftada geri çekildiler :d
Tanklar önemini yitirmemiştir. Sadece Ordu vs Ordu savaşı görmediğimiz için öyle sanıyorsunuz.

Tankların önemini yitirdiğini düşünüyorum artık ağır tankların devri bitiyor bence. Daha hafif ve atak araçlar önem kazanıyor. Hava ve deniz kuvvetinin öneminin arttığını düşünüyorum özellikle havanın.

Arkadaşlar siz aradaki dengeyi kaçırıyorsunuz. Hafif olan araçların beka kabiliyeti daha az. Yani sen hafif araçlar önemli diyorsun tamam. Lakin şunu unutuyorsun aynı zamanda anti tank mühimmatları da gelişiyor. Bu bağlamda tanklara ihtiyaç var. Suriye'de tanklarımız olmasaydı ne yapacaktık? Adamların hava kuvveti de yok?

Arkadaşlar siz aradaki dengeyi kaçırıyorsunuz. Hafif olan araçların beka kabiliyeti daha az. Yani sen hafif araçlar önemli diyorsun tamam. Lakin şunu unutuyorsun aynı zamanda anti tank mühimmatları da gelişiyor. Bu bağlamda tanklara ihtiyaç var. Suriye'de tanklarımız olmasaydı ne yapacaktık? Adamların hava kuvveti de yok?
Hocam biz dışında pek savaş yok o yüzden büyük ihtimalle özellikle Suriye gibi ordan burdan RPG atılacak ortamda tank olmazsa olmaz fakat bizimde tanklarda çok eskidi be :/

Ben insansız tankların yaygınlaşacağını düşünüyorum. İçerisinde insan olmayacağı için çok fazla bir zırha da ihtiyacı olmaz. Minyatür tanklar yapılabilir. Hatta oyun oynuyormuş gibi bilgisayardan da kontrol edilebilir. Yapılamayacak şeyler değil diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı