Tarihi geçmiş sucuk yenilir mi?

Yoğurdu oda koşullarında bekletin bakalım ne kadar dayanıyor :D
Her ürünün saklanma koşulu üstünde yazar. O koşullarda SKT'ye kadar dayanır. Sucuğu dolap dışında serin bir yerde saklayabilirsin. Üzerinde yazdığı tarihe kadar dayanır. Buzluğa atarsan 1-2 sene bir sorun olmadan tüketilebilir.

Son kullanma tarihi oda koşulları için geçerli. Buzluktaki bir şey senelerce bozulmadan durabilir.

"Uygun şekilde muhafaza edilse de tavsiye edilen tüketim tarihi geçtikten sonra kalitesi ve besin değeri azalmaya başlar.
Türk gıda kodeksi etiketleme yönetmeliğine göre “tavsiye edilen tüketim tarihi (tett): Uygun şekilde muhafaza edildiğinde, gıdanın kendine has özelliklerini koruduğu süreyi gösteren tarihtir.”"

Dedem bir ara tarihi 2 ay önce geçmiş bir sucuğu yedi. Şuan 2-3 hafta da bir dedemin mezarını ziyaret ediyoruz.(Ölüm nedeni bu değil. :D) O zamanlar yediğin de birşey olmamıştı dedeme. Zehirlenme gibi bir durum olmadı yani.

"Uygun şekilde muhafaza edilse de tavsiye edilen tüketim tarihi geçtikten sonra kalitesi ve besin değeri azalmaya başlar.
Türk gıda kodeksi etiketleme yönetmeliğine göre “tavsiye edilen tüketim tarihi (tett): Uygun şekilde muhafaza edildiğinde, gıdanın kendine has özelliklerini koruduğu süreyi gösteren tarihtir.”"
Tavsiye edilen tarih var ancak biyolojik olarak bu tarih gecerli degil. Enzimler 0 derece altinda deaktif olurlar ve curume gerceklesmez. Ancak ustunden cok uzun yillar gectikten sonra bagisiklik kazanirlar.

İnternetten okuduğun bilgileri düşünmeden kopyala yapıştır yapacaksan konuşmaya gerek yok.

Geri
Yukarı