Tek taraflı çiğnemeden dolayı çene asimetrisi nasıl düzelir?

kayz3n

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba, 15 yaşındayım sülalemde hiç kimsede olmamasına rağmen kardeşimin ve benim alt çenelerimiz önde, 7 yaşımdan bu yana ortodontik tedavi gördüm. İlk yüz maskesi vermişlerdi kullanmamıştım tedaviye ara verdim 12 yaşında yeniden başladım tekrar yüz maskesi verdiler okulda dalga geçerler diye yine kullanmadım tedavi hep yerinde saydı iskeletsel bir gelişme kat edemedik. En son kamuflaj yaptılar 4 ay önce plak verip gönderdiler tedavi bitti dediler
2-3 sene azı dişlerimde orantısız yükselticilerle ve dolgularla gezdim. Daha sonra tek taraflı çiğnemeye başladım ve çenemde asimetri oluştu sağ taraf jawline gibi sol taraf gelişmemiş, arada çene eklemimden seslerde geldiği oluyor birkaç sene önceki fotoğraflarıma baktığımda hiçbir sorun yok tamamen simetrik. Dolgu yaptırmak istemiyorum tekrar bir ortodontiste görüneceğim. Doğal bir şekilde nasıl düzeltebilirim? Sol tarafla sakız çiğnesem vs düzelir mi?

Dosya Ekleri

• 3AA70F09-5513-4249-A322-E93701FA2386.jpeg
    3AA70F09-5513-4249-A322-E93701FA2386.jpeg
    248,5 KB · Görüntüleme: 277
  • EA8EE964-EA60-49F0-8B60-2991489394CF.jpeg
    EA8EE964-EA60-49F0-8B60-2991489394CF.jpeg
    253 KB · Görüntüleme: 361
Son düzenleme:
Merhaba, 15 yaşındayım sülalemde hiç kimsede olmamasına rağmen kardeşimin ve benim alt çenelerimiz önde, 7 yaşımdan bu yana ortodontik tedavi gördüm. İlk yüz maskesi vermişlerdi kullanmamıştım tedaviye ara verdim 12 yaşında yeniden başladım tekrar yüz maskesi verdiler okulda dalga geçerler diye yine kullanmadım tedavi hep yerinde saydı iskeletsel bir gelişme kat edemedik. En son kamuflaj yaptılar 2-3 sene azı dişlerimde orantısız yükselticilerle ve dolgularla gezdim. Daha sonra tek taraflı çiğnemeye başladım ve çenemde asimetri oluştu sağ taraf jawline gibi sol taraf gelişmemiş, arada çene eklemimden seslerde geldiği oluyor birkaç sene önceki fotoğraflarıma baktığımda hiçbir sorun yok tamamen simetrik. Dolgu yaptırmak istemiyorum tekrar bir ortodontiste görüneceğim. Doğal bir şekilde nasıl düzeltebilirim? Sol tarafla sakız çiğnesem vs düzelir mi?
Ortadontiste gidin hocam ağızlık falan takıyorlar bir kaç seansta halloluyor diye biliyorum.

Lan benim de çenemden küt küt sesler geliyor çiğnerken çıkıp tekrar oturuyor falan bende de mi yamukluk var acaba? Çok aynaya bakmam da fark etmemiş olma ihtimalim yüksek.

Başkan anlatsanabu arkadas bi tarafı fazla çiğnemiş o yüzfen oradaki kaslar gelişmiş normal fitness gibi düşün

Başkan anlatsana.
Knka arkadaş fazla sol taraflı çiğnemiş fitness gibi düşün bi tarafı fazla çalışırsan orası daha çok gelişir sol taraflı çiğnemeyi bırakırsa düzelir zamanla erir yani ordaki kas. Ek bilgi::eğer çeneden sesler geliyosa doktora gitmesi lazım bende ses değilde yüzümde şişme olmuştu herhangi birşey çiğneyince, şuan gece plağı verdiler onu kullanıyorum önceden 4 5 tsne sakız aralıksız çiğniyodum. Eğer çiğniceksen 2 tane at ağzına 1 aya çene kası gelişir yüzün daha iyi olur saati sakın abartma ben pişman oldum düzelmeye başladı çenem. Tek taraflı çiğneme yoksa bu arkadaş gibi olursun 10 dakka olarak değiştir sağ sol.çenemdeki sıkıntı geçince bende 2 şer balışcam yüzü harbi iyi yapıyo dene derim.

Merhaba, 15 yaşındayım sülalemde hiç kimsede olmamasına rağmen kardeşimin ve benim alt çenelerimiz önde, 7 yaşımdan bu yana ortodontik tedavi gördüm. İlk yüz maskesi vermişlerdi kullanmamıştım tedaviye ara verdim 12 yaşında yeniden başladım tekrar yüz maskesi verdiler okulda dalga geçerler diye yine kullanmadım tedavi hep yerinde saydı iskeletsel bir gelişme kat edemedik. En son kamuflaj yaptılar 4 ay önce plak verip gönderdiler tedavi bitti dediler
2-3 sene azı dişlerimde orantısız yükselticilerle ve dolgularla gezdim. Daha sonra tek taraflı çiğnemeye başladım ve çenemde asimetri oluştu sağ taraf jawline gibi sol taraf gelişmemiş, arada çene eklemimden seslerde geldiği oluyor birkaç sene önceki fotoğraflarıma baktığımda hiçbir sorun yok tamamen simetrik. Dolgu yaptırmak istemiyorum tekrar bir ortodontiste görüneceğim. Doğal bir şekilde nasıl düzeltebilirim? Sol tarafla sakız çiğnesem vs düzelir mi?
İmkânınız varsa diğer tarafla çiğnemeye başlayın zamanla düzelir. Aynısı bende de var sizinkinden çok daha fazla ve gerçekten rahatsız ediyor. Evde tek yapabileceğiniz diğer tarafla çiğnemek olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı