Rehber Thermaltake Toughpower GF1 PSU alınır mı?

Sürekli başka PSU'lar ile kıyaslıyorum GF1'i, fiyatını da göz önüne alırsak genelde üstün çıkıyor, burada da sürekli tavsiye ediyoruz kendisini, peki bu PSU nasıldır? Özellikleri nedir? Şimdi bunu açıklayacağım.

İlk bakış:
  • 80+ Gold.
  • Full modüler.
  • 10 yıl garanti.
Korumalar:
  • Aşırı gerilim koruması.
  • Düşük gerilim koruması.
  • Aşırı güç koruması.
  • Aşırı akım koruması.
  • Aşırı sıcaklık koruması.
  • Kısa devre koruması.
  • Dalgalanma koruması.
  • Ani akım koruması.
Güç:
  • 12V kanalından gücünün tamamını verebiliyor.
Topoloji:
  • DC to DC ve LLC dönüştürücüler kullanılmış, en iyisi.
Kapasitörler:
  • En üst seviye kapasitörler kullanılmış.
Voltaj regülasyonu:
  • Voltaj regülasyonu güzel.
  • 5VSB kanalı bir tık daha iyi olabilirmiş, ama önemli değil.
Hold-up time süresi ve PWR_OK sinyali:
  • Hold-up time süresi 18.8 ms, güzel. (ATX standartları 17.0 ms, yani GF1 ATX standartlarının üzerinde, iyi)
  • PWR_OK sinyali doğru ayarlanmış, 17.6 ms, güzel.
Ani akım:
  • 115V girişinde 22.939A değerini almış, güzel.
  • 230V girişinde 45.699A değerini almış, normal.
%10-%110 yük testleri:
  • Burada güzel sonuçlar almış, verimlilik seviyeleri de tatmin edici.
20W-80W yük testleri:
  • Yine güzel değerler almış, inceleyen kişiler 20W ile %70 verimlilik üzerini görmek istediğini belirtmiş, ama sorun değil.
%2 yük testi:
  • Verimli bir kanal, bir sorun yok, değerler normal.
Verimlilik:
  • 20W-80W yük testlerinde 115V girişinde %80.77 verimlilik sağlamış.
  • 20W-80W yük testlerinde 230V girişinde %80.16 verimlilik sağlamış.
  • %10-%100 yük testlerinde 115V girişinde %89.51 verimlilik sağlamış.
  • %10-%100 yük testlerinde 230V girişinde %91.40 verimlilik sağlamış.
  • Bütün değerler güzel.
5vsb kanalı verimliliği:
  • 5VSB kanalında 115V girişinde %77.43 verimlilik sağlamış.
  • 5VSB kanalında 230V girişinde %75.44 verimlilik sağlamış.
  • Iyi değerler, verimli.
Boşta güç tüketimi:
  • 115V girişinde 0.046W değerini almış.
  • 230V girişinde 0.064W değerini almış.
  • Sonuçlar normal.
Ses şiddeti:
  • Tam yükte 36-38 dBA ses çıkartmış, sessiz bir PSU, gayet güzel.
Korumalar:
  • OCP ve OPP doğru ayarlanmış, güzel.
DC güç sıralaması:
  • 3.3V her zaman diğer ikisinden daha düşük, normal.
Geçici yanıt:
  • Geçici yanıt konusunda iyi sonuçlar almış, 3.3V kanalı bir tık düşmüş, ama sorun yok.
Ripple:
  • 12V kanalında ripple 13.9 MV.
  • 5V kanalında 13.4 MV.
  • 3.3V kanalında 21.3 MV.
  • 5VSB kanalında 16.0 MV.
  • Güzel değerler, 3.3V tık daha iyi olabilirmiş, ama sorun değil.
Çapraz yük:
  • Çapraz yük konusunda gayet iyi.
Ortalama ses şiddeti:
  • Ortalama 28.38 desibel ses çıkartmış, sessiz bir PSU, güzel.
Ortalama verimlilik:
  • Ortalama %81.193 verimlilik sağlamış, gayet iyi.
Şahsen fiyatına göre alınabilecek en iyi PSU olduğunu düşünüyorum.

Ama ülkemizde 750W modeli bulunuyor, 750W modelinde ise CPU ve PCI-e güç girişileri için toplam 3 adet giriş var, bu üst seviye sistemler için çok az gibi.

Eğer daha fazla güç girişine sahip, daha ucuz ve kalite olarak çok yakın bir PSU arıyorsanız şuna bakabilirsiniz, GF1 gibi tier A, en üst sınıfta yer alıyor:
İncelemeyi yapan kişilerin yorumları:

Artıları:​

• 47 santigrat derecede tam güç.
  • Yüksek yapı kalitesi.
  • Iyi genel performans.
  • Verimli.
  • Tamamen modüler.
  • 2X eps ve 6X PCI-e konektörleri.
  • Hdb fanı.
  • 10 yıllık garanti.

Eksileri:​

• 3.3v rayın geçici yanıtı daha iyi olabilir.

Kaynak:

Ürün linki:

@RPM Merhaba bu konularda uzman olmadığımdan bilginize başvurmak zorundayım. Elimdeki bileşenlerin ihtiyaç duyduğu güç kablolarına bu PSU'nun sahip olup olmadığını söyler misiniz lütfen?

Ekran kartınız için 1 adet 6+2 pin yeterli. Anakartınız ise standart 8 pin CPU güç girişine sahip.

GF1 750W güç girişi açısından yeterli olacaktır.

Ancak CPU güç girişi için sadece 1 adet 4+4 bağlantı kablosu var. İleride daha üst seviye bir anakarta geçecek olursanız aklınızda bulunsun.

1686386874086.png

Ancak CPU güç girişi için sadece 1 adet 4+4 bağlantı kablosu var. İleride daha üst seviye bir anakarta geçecek olursanız aklınızda bulunsun.
Çok teşekkür ederim kafam rahatladı. Soğutucu olarak ID-COOLING SE-224-XT kullanacağım. Her anakartta standart olarak soğutucu, rgb fan desteği bulunuyor değil mi ? Özellikle alacağım anakartta.

TUF GAMING B550M-PLUS (WI-FI)

@Diyar441

Bahsettiğiniz anakartta RGB, ARGB girişleri bulunuyor. Soğutucunun çalışması için CPU_Fan ve SYS_Fan pinlerini kullanacaksınız.

1686404785444.png

@Diyar441

Bahsettiğiniz anakartta RGB, ARGB girişleri bulunuyor. Soğutucunun çalışması için CPU_FAN ve SYS_FAN pinlerini kullanacaksınız.

Eki Görüntüle 1815210

Ya sen nasıl bir kralsın ya. Bu nasıl bir yardım severliktir arkadaş. Çok teşekkür ederim.
İleride bir yükseltme yapmam dedim ama bu kadar emin olmam korkuttu. Ne olur olmaz b planım olsun istiyorum.
Corsair RM750X
in garanti kapsamında sunduğu hizmetleri çok hoşuma gitti. Bu PSU da aynı şekilde destekliyor mu ve ilerleyen zamanlarda ekran kartı veya anakartta yükseltme yaparsam yetecek kadar güç bağlantısı sunuyor mu?

Bknz: https://www.corsair.com/us/en/p/psu...plus-gold-fully-modular-atx-psu-cp-9020199-na

Anakartım Micro-ATX fakat PSU da ATX modüler PSU yazıyor. Sanırım uyumsuz öyle değil mi?

@Diyar441 PSU'daki ATX ibaresi anakart için değil, kasa için. ATX boyutta olduğunu ve mATX kasalara sığmayacağını belirtmek için. Yani uyumlu, merak etmeyin.

Attığınız RM750X 2021 modelinin GF1 gibi 4 adet ekran kartı, GF1'den 1 adet fazla da EPS (CPU) güç girişi var. İleride anakart yükseltmesi yaparsanız sorun yaşamazsınız büyük ihtimalle.

Ancak uyarayım, 2'den fazla EPS konnektörü gerektiren üst seviye bir anakart için yeterli olmayabilir.

Ancak uyarayım, 2'den fazla EPS konnektörü gerektiren üst seviye bir anakart için yeterli olmayabilir.

EPSnin CPU olduğunu sizden öğrendim yani o kadar bilmiyorum. Bundan dolayı doğru anladım mı teyit etmek isterim.

Şimdi benim bu anakartım 2'den fazla EPS konnektörü gerektirmiyorsa korkmama gerek yok değil mi? Olurda anakartını değiştirirsem (ki hiç sanmam) o zaman bilmem için söylediniz.

Eğer bu PSU anakartım ve diğer bileşenler için uyumlu değilse lütfen daha açık bir dille söyleyiniz ben birkaç şey bilsem bile hala cahilim anlamıyorum :)

Sistem:
Anakart: TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi)

İşlemci: AMD Ryzen 5 5600.

İşlemci soğutucusu: ID-Cooling SE-224-XT

Ekran kartı: PNY GeForce RTX 3060 12 GB XLR8 Gaming revel Epic-X RGB Dual fan Edition

Bellek: Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (2x8) 3200MHz DDR4 CL16.

Depolama: Kingston KC3000 1TB M.2 SSD.

Güç kaynağı: Thermaltake Toughpower GF1 750W 80+ Gold (2021)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı