Toplam RAM 15,8 GB, kullanılabilir RAM 5,58 GB

Nesi normal kardeşim, laptopta toplam 4 GB RAM var ve Windows 10 kullanıyorum, eğer bu normalse benim laptop açılmaz🧐

Hocam ben ona bir şey demedim de bilgisayar RAM'i az görüyor mu tarzı bir kuşkusu vardı benim dediğim kullanılan ile boştakini toplayınca olması gereken miktar çıkması onun dışında normalde kaç GB kullanılır ben de bilmiyorum 16 GB kullanmadığım için.

Hocam bu bilgisayar simgesine sağ tıklayıp özellikleri gösterebilir misin

Işlemcinin APU olma olasılıgı var yani bilgisayarının RAM'lerini ekran kartı RAM'i gibi kullanabiliyor eger öyle bir durum varsa gayet normal.

BIOS güncel değilse güncelleyin. 9GB RAM kullanmasının sebebi sanal RAM kullanılabilir 6,1 gösteriyor yine.

BIOS'um zaten güncel.

Hocam büyük ihtimalle bir program çok fazla bellek tüketiyor. Docker kullanıyorsanız normal ama eğer boşta o kadar RAM kullanıyora malware olabilir.

Task Manager listesini acıp hangi program ne kadar bellek tüketiyor kontrol et.

Docker kullanmıyorum, zaten birkaç gündür kötü amaçlı yazılımdan şüpheleniyordum. Şimdi baktım hepsi 8 MB RAM falan kullanıyor, öyle aşırı bir kullanım yok.

Yorumlarınız için teşekkür ederim ama doğrusu pek bir şey anladığımı söyleyemem. Neden böyle görünüyor? Normal mi? Düzeltmek için bir yol var mı? Bilgisayarla aram var ama daha öz bir anlatımla cevaplarsanız sevinirim. Bir de, ben sık olarak oyun oynadığımdan, minimum RAM miktarı olarak 8 GB RAM isteyen bir şey açmak istesem sıkıntı yaşar mıyım?

Merhaba öncelikle BIOS güncellemenizi öneririm yahut BIOS'a reset atın. Ek olarak işletim sistemini değiştirmeyi deneyebilirsiniz malum Windows 11 güzel görünsede bir takım sorunlarla birlikte geliyor son olarak RAM bellekleri kontrol edin.

BIOS'um zaten güncel.

Docker kullanmıyorum, zaten birkaç gündür kötü amaçlı yazılımdan şüpheleniyordum. Şimdi baktım hepsi 8 MB RAM falan kullanıyor, öyle aşırı bir kullanım yok.

Yorumlarınız için teşekkür ederim ama doğrusu pek bir şey anladığımı söyleyemem. Neden böyle görünüyor? Normal mi? Düzeltmek için bir yol var mı? Bilgisayarla aram var ama daha öz bir anlatımla cevaplarsanız sevinirim. Bir de, ben sık olarak oyun oynadığımdan, minimum RAM miktarı olarak 8 GB RAM isteyen bir şey açmak istesem sıkıntı yaşar mıyım?
Docker az RAM kullanmıyor ona bakmakta fayda var. Ayrıca çoğusu bu kullanımın Superfetch. Windows uygulamalar daha hızlı açılsın diye kimisini belleğe alıyor ancak bu bellekte ihtiyaç olduğunda yer açılıyor. O yüzden kapatması pek mantıklı olmayan bir özellik.

Eki Görüntüle 2136901

Pardon bugün dışarıdaydım mesajınızı gördüm ama şimdi eve gelince gönderdim hemen. İnceleyebilrisiniz (işletim sistemim Windows 11 Pro 64 Bit)
Fotoğrafta en sağ üstte yazıyor 16 GB diye. Sorun yok kardeşim. Bu arada windows 11 in boşta 10 GB bellek kullanması da ilginç. Sanırım capilot yapay zeka çok fazla ram tüketiyor. Her zaman derim windows 11 pişmanlıktır. İyi ki windows 10 kullanıyorum. Boşta 4 GB ram tüketiyor. 😳

Fotoğrafta en sağ üstte yazıyor 16 GB diye. Sorun yok kardeşim. Bu arada Windows 11'in boşta 10 GB bellek kullanması da ilginç. Sanırım capilot yapay zeka çok fazla RAM tüketiyor. Her zaman derim Windows 11 pişmanlıktır. İyi ki Windows 10 kullanıyorum. Boşta 4 GB RAM tüketiyor. 😳

Hocam ben de bazen keşke yükseltmeseydim diyorum. Gereksiz gereksiz animasyonlar, öyle çok bir değişiklik yok, özellikler falan hep aynı, taş çatlasa 10-11 yeni şey var. Teşekkür ederim bu arada.

yüklü fiziksel bellek (RAM) 4,00 GB (donaım olarak sahip olduğun bellek miktarıdır)
toplam fiziksel bellek 3,97 GB (donanımların(ekran kartı gibi) kullanımı için ayrıldıktan sonra geriye kalan bellek miktarı)
kullanılabilir fiziksel bellek 1,68 GB (bu değer değişkendir, o an için RAM'de boş olan veya gereksiz alanların topla mıdır)

(donanım haber forumdan alınmıştır)

Herkese çok teşekkürler, sorumun cevabını başka bir forumdan buldum.🙂

Son düzenleme:
Hocam ben de bazen keşke yükseltmeseydim diyorum. Gereksiz gereksiz animasyonlar, öyle çok bir değişiklik yok, özellikler falan hep aynı, taş çatlasa 10-11 yeni şey var. Teşekkür ederim bu arada.

yüklü fiziksel bellek (RAM) 4,00 GB (donaım olarak sahip olduğun bellek miktarıdır)
toplam fiziksel bellek 3,97 GB (donanımların(ekran kartı gibi) kullanımı için ayrıldıktan sonra geriye kalan bellek miktarı)
kullanılabilir fiziksel bellek 1,68 GB (bu değer değişkendir, o an için RAM'de boş olan veya gereksiz alanların topla mıdır)

(donanım haber forumdan alınmıştır)

Herkese çok teşekkürler, sorumun cevabını başka bir forumdan buldum.🙂
Hayırlı olsun hocam.

Geri
Yukarı