TT fiber İnternet

GPON için 9 yıl uğraştım. Yeni sistemle birlikte ADSL altyapısı olan eski bölgeler ve yeni binalar için GPON sistem kuruyorlar.

En yakın ilçe müdürlüğüne gidip altyapı erişim ve planlama bölümü ile görüşmeniz gerekmekte. Yapılabilir dedikleri anca binadan imzalı dilekçeyi alıp verin. Benim sistem 1 ay civarında tamamlandı. Gayet hızlı.

İmzadan konuya erişebilirsiniz.

Bende binama fiber gelmesi için çok uğraştım. Sonunda geldi fakat bugün baktığımda binanın girişindeki toplama kabininden 2 tane kablo çıkıyor, biri yan binaya gidiyor, şimdi dağıtabilecekleri kadar dağıtacaklar, sonra hız sorunu, ping sorunu diye uzayıp gidecek. O kabloyu bugün görmem üzdü. Koparasım var vallahi

@Samett61

Yeni GPON sistemler maalesef bu şekilde yapılıyor. Bir fiber core, ek yaparak 20 civarı binaya hizmet ediyor. Belki 20'den bile fazladır. TT'de işi bilmeyen adam çok.

Oysa 1 fiber core , 1 binaya hizmet etmeli. 1'den fazla binaya hizmet ettiğiniz zaman OLT'de 20 bina tek porta ve tek fiber core bağlı oluyor. Hız tanımlaması sanal olarak yapıldığı için 20 binada en az 100 daire olacağını düşünürsek ping ve hız sorunu kaçılmaz oluyor.

Bana sorarsanız yeni ucuz yollu GPON/FTTH sistem rezalet ötesi. VDSL, bu sistemden daha kalitelidir. Çünkü VDSL'de kartın kapasite dolduğunda hız 88 Mbps'e sabitleniyor. Ping değeri stabil oluyor.

Benim sistem eski olandan. Binanın santralde kendine ait portu var ve başka binaya kablo gitmiyor. TT'ye güven olmaz belki değiştirebilirler.

Pasif kutu bina içinde olduğu için başka binaya kablo çekmeye çalışırlarsa yöneticiden izin almaları gerekiyor. Haliyle izin vermediğimiz zaman bunu yapamazlar. Bu şekilde önlem alınabilir ama inatçı ve işi bilen birine denk gelirseniz en yakın noktadan gene ek yapacaktır.

Şimdilik bu şekilde. Eğer ping ve hız sorunu yaşarsam 10 metre yakınımda T-7 saha dolabı var. Oradan kablo çektirip önüme bakarım.

Sadece bir kere ile bırakma, sürekli yaz. En kötü VDSL getirirler. Bende çok uğraştım, en sonunda Bayrampaşa Türk Telekom müdürü tanıdık olduğu için öyle getirebildim. İstanbul'da isen şansın daha yüksek en kötü VDSL getirirler.
2 gün daha bekleyeceğim sonra yine yazarım böyle aralıklarla. Geri dönüş sağlayacaklardı bakalım dönecekler mi :D Fiziki olarak müdürlüğe gitmemle mail atmam arasında fark var mı acaba fiberin gelmesi için.

Bizim çevrede altyapı vardı binaya kablo çektiler 1 ay sonra gelip kutu taktılar 1 ay oldu fiber modemin gelmesini bekliyoruz adamlar taksit taksit iş yapıyor.

Sen nasıl fiber getirttin? Mail mi attın yoksa müdürlüğe giderek konuşarak mı başvuru yaptın?

Üstteki komşular yaptı ama müdürlüğe giderek yaptıklarını biliyorum mail hiç sağlıklı değil bir köşeye atıyorlar kendinizin yapması en saplıklısı.

@Samett61

Yeni GPON sistemler maalesef bu şekilde yapılıyor. Bir fiber core, ek yaparak 20 civarı binaya hizmet ediyor. Belki 20'den bile fazladır. TT'de işi bilmeyen adam çok.

Oysa 1 fiber core , 1 binaya hizmet etmeli. 1'den fazla binaya hizmet ettiğiniz zaman OLT'de 20 bina tek porta ve tek fiber core bağlı oluyor. Hız tanımlaması sanal olarak yapıldığı için 20 binada en az 100 daire olacağını düşünürsek ping ve hız sorunu kaçılmaz oluyor.

Bana sorarsanız yeni ucuz yollu GPON/FTTH sistem rezalet ötesi. VDSL, bu sistemden daha kalitelidir. Çünkü VDSL'de kartın kapasite dolduğunda hız 88 Mbps'e sabitleniyor. Ping değeri stabil oluyor.

Benim sistem eski olandan. Binanın santralde kendine ait portu var ve başka binaya kablo gitmiyor. TT'ye güven olmaz belki değiştirebilirler.

Pasif kutu bina içinde olduğu için başka binaya kablo çekmeye çalışırlarsa yöneticiden izin almaları gerekiyor. Haliyle izin vermediğimiz zaman bunu yapamazlar. Bu şekilde önlem alınabilir ama inatçı ve işi bilen birine denk gelirseniz en yakın noktadan gene ek yapacaktır.

Şimdilik bu şekilde. Eğer ping ve hız sorunu yaşarsam 10 metre yakınımda T-7 saha dolabı var. Oradan kablo çektirip önüme bakarım.

Türk Telekom'un 1 kere adam gibi bir işini görmedim, hep ya katakulli ya da kalitesiz iş yapıyorlar, umarım bu dağıtma işi 2 bina ile sınırlı kalır, daha da artırırlarsa fiber de çekilmez hal alıcak. Türk Telekom'un arkasından TürkNet'te binalara kablo çekmeye başladı üstünde 'TurkNet Drop Kablo' yazıyor, Türk Telekom'un pasif sisteminde fiber toplama kabininden girişteki siyah kutuya çektikleri siyah kabloya benziyor. Ne zaman aktif olur bilmiyorum ama olmazsa onu denerim. Bu ülke de anlaşılan ağız tadıyla internet kullanmak nasip olmayacak. ADSL kullansan dert, fiber geldi diye sevinirsin bütün mahalleye bir kutudan dağıtırlar, boş şirket.

Geri
Yukarı