Ubuntu kurulumda takılıyor

thesa

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, dizüstü bilgisayarıma yeni bir SSD aldım ve HDD'yi çıkardım. Ubuntu 20.04 kuruyordum. Kurulum başlamasıyla birlikte bilgisayar sanki uçmaya çalışıyor gibi fan çok hızlı bir şekilde dönmeye başlıyor ve bu şekilde devam ediyor. Güncellemeler ve diğer yazılımlar kısmına kadar geliyorum. Normal kurulum, paketler vs. işaretliyorum ama 'devam et'e tıklayınca orada kalıyor ve sonuç olarak bilgisayarı güç tuşuyla kapatmak zorunda kalıyorum. Bir çözüm biliyor musunuz veya sorun nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu şekilde Ek Sürücüleri açıp NVIDIA sürücüsünü kur ve sistemini yeniden başlat. Secure Boot'u da kapat.

NVIDIA sürücüsü Ek Sürücülerde kurulu gözüküyor. O en başından beri kurulu zaten. İnternetten başka bir şey kurmak gerekiyorsa onu bilmiyorum, Wi-Fi açılmıyor zaten. Secure Boot kapalı.

Tüm bu sorun HDD yerine SDD kullanmaya başlayınca mı oldu? HDD kulanırken Ubuntu sorunsuz kuruluyor muydu?

Kablolu ile internete bağlı olduğun halde aşağıdaki komutlarla inxi paketini kur.

Kod:
LC_ALL=C sudo apt update ; sudo apt install inxi

Paketi kurduktan sonra aşağıdaki komutu çalıştır ve çıktısını kod etiketi ile foruma yapıştır.

Kod:
inxi -Faxxz ; dkms status ; dpkg -l | grep nvidia

Tüm bu sorun HDD yerine SDD kullanmaya başlayınca mı oldu? HDD kulanırken Ubuntu sorunsuz kuruluyor muydu?

Kablolu ile internete bağlı olduğun halde aşağıdaki komutlarla inxi paketini kur.

Kod:
LC_ALL=C sudo apt update ; sudo apt install inxi

Paketi kurduktan sonra aşağıdaki komutu çalıştır ve çıktısını kod etiketi ile foruma yapıştır.

Kod:
inxi -Faxxz ; dkms status ; dpkg -l | grep nvidia
Daha önce hep Windows kullandım. Düzgün çalışıyordu ama hem arka planda bir sürü program çalışıyordu hem de Linux çekirdekli bir OS kullanmak istiyordum. Sistemdeki yavaşlıktan dolayı SSD’ye geçmeyi düşünürken o zaman bu zaman dedim ve SSD’yi taktım sıfırdan Ubuntuyu kurmak istedim. Yani Linux’la ilk tanışmam olacaktı... Hocam şu anda kablo ile bağlanma imkanım yok. Pes ediyorum. Artık sanal makineden kullanırım. Bana Windows yolu gözüktü, şimdi USB Belleğe Windows 10 iso dosyasını yazdıracağım onda da sorun çıkmaz İnşallah. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim ☺️

Son düzenleme:
Sizin cihaz için şurada bazı bilgiler var. HP Pavilion 15-ab214nt - ArchWiki

Mesela açılışa pci=nomsi değişkeni eklenmesini önermişler. Bunu uygulamak için, aşağıdaki komutları çalıştırıp sistemi yeniden başlat bakalım.

Kod:
echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX pci=nomsi"' | sudo tee /etc/default/grub.d/nomsi.cfg
Kod:
sudo update-grub

Sizin cihaz için şurada bazı bilgiler var. HP Pavilion 15-ab214nt - ArchWiki

Mesela açılışa pci=nomsi değişkeni eklenmesini önermişler. Bunu uygulamak için, aşağıdaki komutları çalıştırıp sistemi yeniden başlat bakalım.

Kod:
echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX pci=nomsi"' | sudo tee /etc/default/grub.d/nomsi.cfg
Kod:
sudo update-grub
Bu da olmadı. Windows kurdum, şimdilik sorun yok. İlerleyen süreçte zamanım olursa bir Linux dağıtımını tekrar deneyeceğim. İlginiz için tekrardan teşekkür ederim.

İstersen Ubuntu yerine Linux Mint Cinnamon kurmayı deneyebilirsin. Şuradaki sürümü öneririm, kurduğun Ubuntu 20.04'ten daha güncel (5.11) bir çekirdekle geliyor. Linux Mint 20.2 "Uma" - Cinnamon (Edge, 64-bit) - Linux Mint

On previous kernels, some ACPI errors, although not harmful, were logged at boot. But on recent kernels this seems to be fixed.

Daha güncel çekirdekle gelen sürümü daha önce paylaştığım bağlantıdaki yukarıdaki yorum sebebiyle önerdim. İleride Ubuntu 20.04 de bu çekirdeğe geçecek, ayrıca Ubuntu 21.04 bu çekirdeği kullanıyor. Bununla birlikte Linux Mint Cinnamon, ortam olarak Ubuntu'dan daha iyi durumda, daha kolay kullanılıyor. Daha güncel çekirdek üzerinde hangisini tercih edersen kullanabilirsin. Hangi sürümünü kullandığını bu sebeple sormuştum.

İstersen Ubuntu yerine Linux Mint Cinnamon kurmayı deneyebilirsin. Şuradaki sürümü öneririm, kurduğun Ubuntu 20.04'ten daha güncel (5.11) bir çekirdekle geliyor. Linux Mint 20.2 "Uma" - Cinnamon (Edge, 64-bit) - Linux Mint

Daha güncel çekirdekle gelen sürümü daha önce paylaştığım bağlantıdaki yukarıdaki yorum sebebiyle önerdim. İleride Ubuntu 20.04 de bu çekirdeğe geçecek, ayrıca Ubuntu 21.04 bu çekirdeği kullanıyor. Bununla birlikte Linux Mint Cinnamon, ortam olarak Ubuntu'dan daha iyi durumda, daha kolay kullanılıyor. Daha güncel çekirdek üzerinde hangisini tercih edersen kullanabilirsin. Hangi sürümünü kullandığını bu sebeple sormuştum.
Tamamdır, söylediklerinizi dikkate alacağım.

Geri
Yukarı