Uçak bakım mühendisinin artık teknisyen sayılması

Sky_Fly

Femtopat
Yer
BOEING
Bana göre kötü bir adım olmuş. Mühendis hayaliyle okula girenler kim bilir ne kadar üzülmüştür. @Jira hocam siz de uçak mühendisliği bölümü mezunu olan ve uçak bakım mühendisi olarak çalışıyorsunuz. Ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Demek istediğini anlamadım. Teknisyen ayrı, mühendis ayrıdır. Öyle bir sayılma yok.
Bunu YÖK yapmış.

@Gunfheum @Jira

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaşlar bir uçak teknisyeni olarak bu karar aslında pek bir şey ifade etmiyor baştan söyleyeyim. Çünkü yurt dışında da part 66 lisansını almayan teknisyenler "Mechanic" "technician" olarak alınıyor. Lisansı aldıklarında Title'ları "engineer" oluyor. Türkiye'de de kendini uçak bakım mühendisi olarak tanıtan birisini görürseniz lisanlı teknisyen olduğunu anlayabilirsiniz. Bu mühendis-teknisyen ayrımının sebebi İTÜ uçak mühendisliği bölümü aslında. Prestij sahibi olduğu için namını uçak bakım mühendislerine kaptırmak istemediğinden YÖK'e dava açıyor. YÖK de bunu karara alıyor.

Lisansı olan teknisyen için durum pek fark etmez. İster adına mühendis desinler, ister teknisyen. O kişi adının başındaki sahip olduğu lisansla anılır sektör içinde. Önemli olan, seviye atlatan kısım da burasıdır zaten.

Yurt dışında evet lisans sahibi teknisyenler kendine uçak bakım mühendisi diyorlar. Ülkemizde bu çok keskin değil, kendisine lisanslı teknisyenim diyen de var, lisanslı mühendisim diyen de var.

Geri
Yukarı