Uçak gövde-motor bakım vs Uçak Elektrik Elektroniği

For East Troop

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kayseri
Selamlar. Lise 1'e gidiyorum, meslek lisesinin uçak bakım bölümündeyim (ATP, Anadolu Teknik Programı). Onuncu sınıfın başında dal seçimi yapacağız, 20 gövde 10 elektronik olmak üzere. Puan ortalaması yüksek olanlar istediği dalı seçecek, sınıfın %70'i falan elektrik istiyor zaten. Ben de başlarda elektronik istiyordum fakat bazı şeylerde kararsızım. İki tane elektronik uygulaması oldu, ikisinden de 30 aldım. Fakat gövde ödevlerini falan severek yapıyorum, motor çeşitlerini vs. araştırmak zevkli geliyor. İki ödevden de 100 aldım, beni motive eden bir şey. Anladığım kadarıyla elektrik ayrıntı istiyor, ayrıntıları sevmem fakat temiz iş, severim elektrik işlerini. Gövde de ilgi alanım aslında, donanım ve parçalardan bir merakım var.

Gövde motorun avantajları:
İş imkanı fazla.
Para olanağından daha iyi diye biliyorum, sonuçta elektrikçiyi başka bölümlerden de bulabilirler, o yüzden verilecek maaş da düşer.
Üniversitesi bulunduğum şehirde var. (ERÜ)
Dezavantajları:
Bu bölüm biraz daha kirli diye biliyorum, benim için tek dezavantajı bu sanırım. Ona da alışılır, pek bir sorun yok.

Elektrik-elektroniğin avantajları:
İHA, SİHA vb. proje uçaklar için bu konular çok önemli diye biliyorum, hali hazırda okulumuzda bunun için bir takım var. Uçak projeleri yapılıyor, sergilere katılıyor. Güzel imkan.
Elektrik elektronikle uçakla kalmaz, işsiz kalınırsa başka bölümlerde de iş görülebilir.
Üniversitesi bulunduğum şehirde var. (ERÜ)
Dezavantajları:
İş imkanı daha az.
Ayrıntı isteyen bir dal, dikkatimin oldukça dağınık olduğunu göz önünde bulundurursak bana biraz ters. Tek bir hatamla onlarca insanın ölmesi ve milyon dolarlık bir zarar altında kalmak istemem.
Elim yatkın değil gibi.

İkisinin de birbirine göre avantajları, dezavantajları var. Üniversite okumayı düşünüyorum, eğer 12'ye kadar fikrim değişmezse bu kafadayım. Dersleri batırırsam lise mezunu olarak Kayseri'deki hava ikmalin mülakatlarına girerim. Üniversite için ingilizce şart fakat hava ikmal için teknik ingilizce yeterli.

@painkiller @Jira sizlerin de sektörün içinde olduğunuzu biliyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleme:
Havacılık lisesinden mezun oldum uçak bakımı bölümündeydim, Elektrik veya gövde bakım diye ikiye ayrılmıyordu bölüm. Uçak Bakım bölümü adı altında hem elektrik hem de motor/gövde bakım dersleri görüyorduk.
Açıkcası bence motor ve gövde bakım teknisyenliği elektriğe göre daha kolay, elektrik de eğer ellerin titriyorsa el becerin iyi değilse lehim, kablo bağlama gibi işlerde zorlanabilirsin, ayrıca sayısalınında bir motor teknisyenine göre nispeten daha iyi olması gerekiyor. Elektrik teknisyeni sadece uçakta kablo bağlama yapmıyor. Sistemlerin yazılımını da kontrol ediyorsun diye biliyorum MFD/PAD vs'lerin bakımını da sen yapıyorsun (APU konusunu bilmiyorum) eğer bunlarla uğraşmak hoşuna giderse seçebilirsin dediğin gibi İHA/SİHA'ların üstünde de çalışabilirsin Elektrik, elektronik teknisyeni olarak ama gövde motor teknisyeni de iha ve sihaların üstünde çalışabilir.
Gövde ve Motor teknisyeni olmanın şöyle bir avantajı var istersen sadece uçağın gövdesinin üstünde çalışırsın veya sadece Motor üstünde çalışırsın elektrik gibi karmaşık şeylerle uğraşmak zorunda kalmassın. Parça sök tak yaparken dar alanlarda perçin, somon, vida vs söküp takmaya çalışmak zorlayabilir, Uçağın lavabosunun bakımını yapmak (lavabodaki dışkının boşaltımı vs yapmak gibi) pis işler yapman gerekebilir.
Eğer sayısalım iyi olsaydı şahsen teknisyenlik okumaya devam edip gövde motor teknisyenliğine yönelirdim elektrik ve elektroniği beceremediğim için.

Gövde motor seçmen daha doğru olur yazdıklarına bakarsak. Gövde motor seçsen dahi uçak üzerinde çalışabilmek için belli bir seviyede elektrik - elektronik dersleri göreceksin ama tabii ki bir aviyonikçi kadar (elektrikçilere aviyonikçi denir sektörde) görmeyeceksin. Aynı şekilde aviyonikçi de temel seviyede gövde - motor dersleri görüyor.

En önemli konulardan biri de SHGM tarafından yetkilendirilmiş, modül muafiyeti olan ve lisans veren bir okulda okumak. Aksi taktirde mezun olduğunda ve işe girdiğinde modüllerini, tasklarını okul zamanında vermiş bir kişiye göre daha geç yükselirsin.

Gövde motor seçmen daha doğru olur yazdıklarına bakarsak. Gövde motor seçsen dahi uçak üzerinde çalışabilmek için belli bir seviyede elektrik - elektronik dersleri göreceksin ama tabii ki bir aviyonikçi kadar (elektrikçilere aviyonikçi denir sektörde) görmeyeceksin. Aynı şekilde aviyonikçi de temel seviyede gövde - motor dersleri görüyor.

En önemli konulardan biri de SHGM tarafından yetkilendirilmiş, modül muafiyeti olan ve lisans veren bir okulda okumak. Aksi taktirde mezun olduğunda ve işe girdiğinde modüllerini, tasklarını okul zamanında vermiş bir kişiye göre daha geç yükselirsin.
İkinci paragrafı anlayamadım hocam, ne demek istediniz orada?

Havacılık lisesinden mezun oldum uçak bakımı bölümündeydim, Elektrik veya gövde bakım diye ikiye ayrılmıyordu bölüm. Uçak Bakım bölümü adı altında hem elektrik hem de motor/gövde bakım dersleri görüyorduk.
Açıkcası bence motor ve gövde bakım teknisyenliği elektriğe göre daha kolay, elektrik de eğer ellerin titriyorsa el becerin iyi değilse lehim, kablo bağlama gibi işlerde zorlanabilirsin, ayrıca sayısalınında bir motor teknisyenine göre nispeten daha iyi olması gerekiyor. Elektrik teknisyeni sadece uçakta kablo bağlama yapmıyor. Sistemlerin yazılımını da kontrol ediyorsun diye biliyorum MFD/PAD vs'lerin bakımını da sen yapıyorsun (APU konusunu bilmiyorum) eğer bunlarla uğraşmak hoşuna giderse seçebilirsin dediğin gibi İHA/SİHA'ların üstünde de çalışabilirsin Elektrik, elektronik teknisyeni olarak ama gövde motor teknisyeni de iha ve sihaların üstünde çalışabilir.
Gövde ve Motor teknisyeni olmanın şöyle bir avantajı var istersen sadece uçağın gövdesinin üstünde çalışırsın veya sadece Motor üstünde çalışırsın elektrik gibi karmaşık şeylerle uğraşmak zorunda kalmassın. Parça sök tak yaparken dar alanlarda perçin, somon, vida vs söküp takmaya çalışmak zorlayabilir, Uçağın lavabosunun bakımını yapmak (lavabodaki dışkının boşaltımı vs yapmak gibi) pis işler yapman gerekebilir.
Eğer sayısalım iyi olsaydı şahsen teknisyenlik okumaya devam edip gövde motor teknisyenliğine yönelirdim elektrik ve elektroniği beceremediğim için.
Sağ elimde titreme var, uygulamaların ikisi de kablo bağlamaydı. Bu hafta lehim göreceğiz ve yine başarılı olacağımı sanmıyorum. Sayısalım pek iyi sayılmaz, motor daha uygun gibi.

Geri
Yukarı