Rehber WIN32PRIOritySeparation İle İşlemci Öncelik Değerini Değiştirme

Sistem tepkime süresi, input lag vs

Sen emulatorle oynayıp ne bekliyorsun hocam. Full 1 ms donanım kullanıyorsan fark edemezsin bunu belirttim. İse yaramıyor ise bu sadece bu forum da değil guru3D vs. Gibi diğer platformlarda da kullanan milyon tane insan var. Herkes de aynı değer olmuyor ki ben de azaltmasa paylaşmam.

Sen emulatorle oynayıp ne bekliyorsun hocam. Full 1 ms donanım kullanıyorsan fark edemezsin bunu belirttim. İse yaramıyor ise bu sadece bu forum da değil guru3D vs. gibi diğer platformlarda da kullanan milyon tane insan var. Herkes de aynı değer olmuyor ki ben de azaltmasa paylaşmam.

Ben senin konuyu çürütmek için demiyorum dostum yanlış anlama. Her şeyi deneyen birisi olarak bunu da denedim tüm kodları denedim bende hiçbir şeye yaramadı. Hiçbir fark göremedim. Sistem gecikme testlerinde vs. ama eğer başka yararlı konu varsa yararlanmak isterim Regedit kodları arasında mesela? Kullandığın fark oluşturacak Regedit ayarlar var mı?

KEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Multimedia\SystemProfile\Tasks\Games dizinine gidin.

GPU Önceliği DWORD32 girişini 8'e ayarlayın.

Öncelik DWORD32 girişini 6'ya ayarlayın.

Scheluding Category value data "Yüksek" olarak ayarlayın.

SFIO Priority value data "Yüksek" olarak ayarlayın.

Ekran Alıntısı.PNG

Sen emulatorle oynayıp ne bekliyorsun hocam. Full 1 ms donanım kullanıyorsan fark edemezsin bunu belirttim. İse yaramıyor ise bu sadece bu forum da değil guru3D vs. Gibi diğer platformlarda da kullanan milyon tane insan var. Herkes de aynı değer olmuyor ki ben de azaltmasa paylaşmam.
İşe yaramıyor mu? muhtemelen arkadaş hissetmiyor. Full güncel setup'a sahibim. Tüm bileşenler CPU 5.6 GHz , Ram CL 14 3800 MHz. Nvidia Rtx 4070, Bios hidden ayarları vesaire. Bu sistemde bile ben fark ediyorum bu biraz kas hafızası ile alakalı.

KEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Multimedia\SystemProfile\Tasks\Games dizinine gidin.

GPU Önceliği DWORD32 girişini 8'e ayarlayın.

Öncelik DWORD32 girişini 6'ya ayarlayın.

Scheluding Category value data "Yüksek" olarak ayarlayın.

SFIO Priority value data "Yüksek" olarak ayarlayın.

Eki Görüntüle 2189428
Bunu yapıyorum zaten kral teşekkürler
systemresponsivness vs bu gibi ayarlar kullanıyor musun?

İşe yaramıyor mu? Muhtemelen arkadaş hissetmiyor. Full güncel Setup'a sahibim. Tüm bileşenler CPU 5.6 GHz, RAM CL 14 3800 MHz. NVIDIA RTX 4070, BIOS hidden ayarları vesaire. Bu sistemde bile ben fark ediyorum bu biraz kas hafızası ile alakalı.

Bilemiyorum hocam sistemden sisteme bile değişir ben de normalde en ince ayarlara bile dikkat eden bir insanım ve een küçük değişiklikte bile psikolojik bile olsa bir şeyler hissediyorum fakat bunda ben de bir şey hissedemedim.

Bu kadar sacma bir isletim sistemi olamaz! Adam akilli internette gezinmek, oyun oynamak icin milyar tane ayar yapmak gerekiyor. Bu arada bu ayar hicbir sey degistirmedi, en azindan benim bilgisayarimda.

@Blackcomb Öncelikle hocam işletim sisteminden ziyade donanımın ne seviyede olduğuna bakmalısın. Örneğin; R5 3600 RTX 2080 veya RTX 3070 bile kullanıp Frekans olarak 3600 MHz'den daha düşük frekans kullanıyorsan zaten sistemden tam performans alma ihtimalin yok. AMD sistemlerde yüksek RAM frekansı ve düşük gecikme sistem performansını kısıtlayan en önemli etkenlerden biridir. Mesela örnek vereyim; R5 3600 için 3000 MHz RAM ile 3600 MHz RAM arasında işlemci gücü olarak yaklaşık %5-7 fark var. Bu oyun oynarken ortalama FPS anlamında inanılmaz artışlar yaşatmasa da %1 ve %0.01 FPS değerlerin çok değiştiriyor.

Intel sistemlerde etkiliyor fakat etkisi AMD sistemler kadar hissedilmiyor.

Akıcı bir oyun oynamak istiyorsan sistem donanımların birbiriyle uyumlu olması lazım. Mesela RTX 4070 R7 5700X alıp 3200 MHz 16 GB RAM kullanırsan hele de gecikme değerin TCL 16'dan yüksek ise o sistemden hiçbir zaman mutlu olamazsın.

Aşağıdaki tabloda DDR4 Ryzen işlemcili sistemlerde performans için minimum olması gereken hızlar ve maksimum çıkabilecekleri hızlar gösterilmiştir.

Ryzen​
Expected Effective Speed (MT/s)​
1000​
3200 - 3600​
2000​
3200 - 3800​
3000​
3600 - 3800 (1:1 MCLK:FCLK)
3800+ (2:1 MCLK:FCLK)​
5000​
3600 - 4400 Mhz (1:1 MCLK:FCLK)​

Tabii ki de Ryzen 5 1600 AF kullanıp 3600 MHz frekansında görüntü alamayabilirsin. Bunu göz önünde bulundurarak RAM tercih etmelisin. Garanti olsun diye 3200 MHz RAM kullanmalısıın. Mesela aynı şekilde R3 2200G ile 3600 MHz RAM kullanmak çok çok zor bir durum.

@Blackcomb Öncelikle hocam işletim sisteminden ziyade donanımın ne seviyede olduğuna bakmalısın. Örneğin; R5 3600 RTX 2080 veya RTX 3070 bile kullanıp Frekans olarak 3600 MHz'den daha düşük frekans kullanıyorsan zaten sistemden tam performans alma ihtimalin yok. AMD sistemlerde yüksek RAM frekansı ve düşük gecikme sistem performansını kısıtlayan en önemli etkenlerden biridir. Mesela örnek vereyim; R5 3600 için 3000 MHz RAM ile 3600 MHz RAM arasında işlemci gücü olarak yaklaşık %5-7 fark var. Bu oyun oynarken ortalama FPS anlamında inanılmaz artışlar yaşatmasa da %1 ve %0.01 FPS değerlerin çok değiştiriyor.

Intel sistemlerde etkiliyor fakat etkisi AMD sistemler kadar hissedilmiyor.

Akıcı bir oyun oynamak istiyorsan sistem donanımların birbiriyle uyumlu olması lazım. Mesela RTX 4070 R7 5700X alıp 3200 MHz 16 GB RAM kullanırsan hele de gecikme değerin TCL 16'dan yüksek ise o sistemden hiçbir zaman mutlu olamazsın.

Aşağıdaki tabloda DDR4 Ryzen işlemcili sistemlerde performans için minimum olması gereken hızlar ve maksimum çıkabilecekleri hızlar gösterilmiştir.

Ryzen​
Expected Effective Speed (MT/s)​
1000​
3200 - 3600​
2000​
3200 - 3800​
3000​
3600 - 3800 (1:1 MCLK:FCLK)
3800+ (2:1 MCLK:FCLK)​
5000​
3600 - 4400 Mhz (1:1 MCLK:FCLK)​

Tabii ki de Ryzen 5 1600 AF kullanıp 3600 MHz frekansında görüntü alamayabilirsin. Bunu göz önünde bulundurarak RAM tercih etmelisin. Garanti olsun diye 3200 MHz RAM kullanmalısıın. Mesela aynı şekilde R3 2200G ile 3600 MHz RAM kullanmak çok çok zor bir durum.

Guzel calissa bile Windows bunu dogru duzgun kullanmasini bilmiyor ne yazik ki. Elinize saglik hocam, ugrasiyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı