Çözüldü Windows 10 LTSC/LTSB Kullanılmalı Mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
19
Yer
Çankaya, Ankara
  • Windows 7 Ultimate Service Pack 1 64-bit
  • AMD Athlon II X2 245 2C/2T 2.90GHz İşlemci
  • 2GB DDR2 800MHz CL9 1X2 RAM
  • Zotac GeForce GT9500 1GB GDDR2 GPU
  • Toshiba DT01ACA050 SCSI HDD 7200RPM 500GB
  • Gigabyte GA-M61PME-S2P Anakart
Sizce bu sisteme Windows 10 2019 LTSC kurulmalı mı? Windows 10 2015 LTSB sıkıntısız çalışıyordu. @M e l i s s a Hocam siz Windows 10 2019 LTSC kullanıyordunuz diye biliyorum, nasıl stabillik olarak?

Çözüm
@olyshoweR bence olumsuz bir fark olmaz çünkü normal Windows'a göre daha temiz LTS sürümleri.

Benim sürüm tam Türkçe, ingilizce kısım varsa da denk gelmemiş olabilirim, etkinleştirme olayını ise nasıl yaptım hatırlamıyorum şu an, ama yapmıştım. LTSC yüklü olan PC'ye Linux kuracağım sanırım komple ya da dual-boot yapacağım. (Deepin OS kurulu ancak aktif kullanmıyorum değişeceğim)

LTSC sürümünü Xiaomi'nin Eu ROM'u olarak düşünebiliriz, gereksiz uygulama ve ayarlardan arındırılmış yani.

Mağaza, kullananlar için sorun olabilir belki ama ilave olarak yüklenebilir diye biliyorum, denemedim.
Windows 10 için en can alıcı program ise; Spybot Anti-Beacon. Telemetri, izleme vs kapatır, engeller. (Regedit ile de yapılabilir işlemler ancak baya zaman alır, ara seç ayarla vs) >> Spybot Anti-Beacon - Spybot Anti-Malware and Antivirus

Alternatif/Muadil/Ücretsiz ve kurulum ihtiyacı olmayan (taşınabilir sürüm) versiyonu ise >> O&O ShutUp10
Boşta kaç RAM tüketiyor?
İçinde hangi uygulamalar geliyor?
Key'i nasıl hallettiniz?
Boşta ram kullanımı Normal Windows 10'dan hallice. 4Gb için %18-22 arası. Hdd ile kullanmama rağmen normal Windows 10 sürümlerindeki hantallığı yaşamıyorum stabil.

İçinde hesap makinesi vb. programlar geliyor ek bir program yok. (Windows Mağaza dahi yok.)

Key'i halletmedim. Halledemem de sahte yollarla etkinleşen bir Windows sürümü değil. 90 gün kullanılabilir. Süresi bazı kodlarla uzatılabiliyor fakat süresiz olmuyor.
Key.PNG

Ek olarak tüm programlar sorunsuz çalışıyor. Normal sürümlere göre %20'lik artış var LoL'de.
Drop vb. sorunları yaşamadım henüz. Tek sorunu dilde Türkçe dil paketi kursanız bile çoğu şey halen ingilizce.

Not : 2015 ve 2016 sürümlerini de kurdum. En stabili ve sorun yaşatmayanı 2019 sürümü diyebilirim. Fakat bellek kullanımı az da olsa artıyor ama tepkiselliğinde bir düşüş yok.

Boşta ram kullanımı Normal Windows 10'dan hallice. 4Gb için %18-22 arası. Hdd ile kullanmama rağmen normal Windows 10 sürümlerindeki hantallığı yaşamıyorum stabil.

İçinde hesap makinesi vb. programlar geliyor ek bir program yok. (Windows Mağaza dahi yok.)

Key'i halletmedim. Halledemem de sahte yollarla etkinleşen bir Windows sürümü değil. 90 gün kullanılabilir. Süresi bazı kodlarla uzatılabiliyor fakat süresiz olmuyor.
Eki Görüntüle 1102760
Ek olarak tüm programlar sorunsuz çalışıyor. Normal sürümlere göre %20'lik artış var LoL'de.
Drop vb. sorunları yaşamadım henüz. Tek sorunu dilde Türkçe dil paketi kursanız bile çoğu şey halen ingilizce.
Çok teşekkürler😍

Eki Görüntüle 1102760

Not : 2015 ve 2016 sürümlerini de kurdum. En stabili ve sorun yaşatmayanı 2019 sürümü diyebilirim. Fakat bellek kullanımı az da olsa artıyor ama tepkiselliğinde bir düşüş yok.
Sizce bu sistemde nasıl olur Windows 10 2019 LTSC? Sağ olun <3.

@olyshoweR bence olumsuz bir fark olmaz çünkü normal Windows'a göre daha temiz LTS sürümleri.

Benim sürüm tam Türkçe, ingilizce kısım varsa da denk gelmemiş olabilirim, etkinleştirme olayını ise nasıl yaptım hatırlamıyorum şu an, ama yapmıştım. LTSC yüklü olan PC'ye Linux kuracağım sanırım komple ya da dual-boot yapacağım. (Deepin OS kurulu ancak aktif kullanmıyorum değişeceğim)

LTSC sürümünü Xiaomi'nin Eu ROM'u olarak düşünebiliriz, gereksiz uygulama ve ayarlardan arındırılmış yani.

Mağaza, kullananlar için sorun olabilir belki ama ilave olarak yüklenebilir diye biliyorum, denemedim.
Windows 10 için en can alıcı program ise; Spybot Anti-Beacon. Telemetri, izleme vs kapatır, engeller. (Regedit ile de yapılabilir işlemler ancak baya zaman alır, ara seç ayarla vs) >> Spybot Anti-Beacon - Spybot Anti-Malware and Antivirus

Alternatif/Muadil/Ücretsiz ve kurulum ihtiyacı olmayan (taşınabilir sürüm) versiyonu ise >> O&O ShutUp10

Çözüm
Sizce bu sistemde nasıl olur Windows 10 2019 LTSC? Sağ olun <3.
Hocam aslında amacınıza bağlı diyebilirim. Eğer sadece tarayıcıda gezinmek için kuracaksanız 1607 sürümü olabilir. Ram kullanımı artıyor ama hala yağ gibi normal Windows sürümlerine göre. 1607 sürümünde ve 2015 LTSB'de çok uyumluluk sorunları yoşıyordum. 2019 Sürümü oldukça stabil. Sisteminiz için 2019 LTSC güzel çalışacaktır, güncel olmasıda avantaj.

Ek olarak : Windows Store'ye ihtiyacınız olursa diğer sürümlerde olduğu gibi sorun çıkartmamakta.
Benim sürüm tam Türkçe, ingilizce kısım varsa da denk gelmemiş olabilirim.
Hocam güvenilir kaynakların neredeyse hiç birinde Türkçe versiyonu yok. İso'da Türkçe yok zaten. Oynanılmamış bir iso indirdiğinize emin misiniz ? Denk gelmeme olasılığınız düşük mesela en basitinden sağ tık yapınca yarısı Türkçe yarısı İngilizce oluyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı