Windows 11'den 10'a geçiş

627359

Centipat
En baştan sistem özelliklerimi belirteyim;

* i5 12600KF
* MSI Pro B660-A DDR4 (Ağustos 2023 BIOS'u yüklü)
* Corsair Vengeance 2x16 GB 3600MHz CL18 DDR4 RAM
* Noctua NH-U12S işlemci soğutucu
* Kingston NV2 1TB NVMe SSD
* Zotac RTX 3060 12 GB ekran kartı (537.42 sürücüsü yüklü)
* 27" AOC 144Hz monitör
* Xigmatek Minotaur 750W 80+ Gold PSU
* Kasanın ön kısmında 3x140mm Arctic Bionix F140 fan, üst kısımda 2x140mm Corsair ML140 Pro fan, egzoz olarak 1 adet 120mm Arctic Bionix F120 fan.

--------------------------------------

Geçtiğimiz şubat ayında 12600KF işlemci ve anakart satın almıştım. " Madem güncel donanımlar aldım, Windows 11 kurayım bari..." dedim ve kurdum. 1 hafta öncesine kadar da kullandım yaklaşık 7 ay civarı. Açıkçası hiçbir sorunda çıkarmıyordu. Gayet seri ve stabil gidiyordu her şey...

Bir süre önce (tam hatırlamıyorum güncelleme tarihini) masaüstüne falan sağ tıkladığımda garip bir şekilde delay var gibi geç geliyordu menüler vs...Bir şeye tıklayınca garip 1-2 saniyelik beklemeler falan oluyordu. Bunları pek kafaya takmayarak devam ettim.

Uzun süredir Diablo 2: Resurrected oynamıyordum ve şöyle girip bir necro levellamak istedim. Oyunu indirdim, tertemiz sorunsuz kurulum yaptım. Bilgisayarımı o kadar temiz kullanıyordum ki, ne Discord, ne bir VPN programı, ne MSI Afterburner. Hatta tarayıcı olarak bile bir tek Edge vardı...Anti-Virüs olarak da Kaspersky kullanıyordum yıllardır. Sistem belleği de 2x16 bu arada. M.2 SSD var, anakart sürücüleri, ekran kartı sürücüleri güncel. Tertemiz PC yani... Fakat Diablo 2: Resurrected'ta öylesine bir garip stutter var ki. Siz koşmaya çalışıyorsunuz ama böyle sanki birisi arkadan birisi sizi çekiyor gidemiyorsunuz gibi garip garip kasılmalar. Tüm ayarları Low'a almama rağmen sonuç değişmedi. YouTube, Google, Reddit gibi envai çeşit siteleri dolaştım, her şeyi denedim yine de çözüm olmadı...

Benzer sorunların o kadar da abartılı olmayan versiyonu Diablo 4 oynarken karşıma çıktı. Açık dünya da gezinirken etraf kalabalık değilse bile böyle garip stutter durumları oluyordu. Sanki 144Hz monitörde bilerek 60FPS oynuyormuş hissi oluyordu. Burada da ayarları Low' alarak denedim ama değişen pek de bir şey olmadı.

Dying Light 2 tarafında ise garip droplar vardı. Genel olarak performans iyiydi ama dınk diye FPS bir anda gömülüyor ve sonra kaldığı yerden devam ediyordu...En azından bu oyunda o kadar da sorun yoktu ama yine de arada sinir bozuyordu bu olaylar...

Bütün bu yaşadıklarımın ardından denemediğim tek şey kalmıştı o da Windows'u değiştirmek. Yani 11'den 10'a geri dönüş...

Son gelen güncellemeler yüzünden mi bilmiyorum şimdi buradabilir bilmez ahkam kesmek istemiyorum. Neyse dedim ben Windows 10'a geçeceğim. Abi her zamanki gibi rutin kurulum, yine tertemiz bir Windows. En yukarıda anlattığım gibi gereksiz hiçbir şey kurmadım bilgisayarıma. İlk denediğim oyun kasım Kasım kasılan Diablo 2: Resurrected oldu...Ve evet oyun YAĞ gibi aktı arkadaşlar...

Şimdi birkaç oyunu oyunu örnek gösterip böyle bir sonuca varmak belki benim sistemim ile ilgili bir durum olabilir fakat tüm donanımlar aynı bir tek işletim sistemini değiştirdim ve resmen bilgisayarın tepkileri değişti. Tıkladığım anda zımba gibi her yere girip çıkıyorum şu an...

2025 sonuna kadar Windows 10 ile devam...naçizane başımdan geçenleri yazmak istedim. Herkese sağlıklı günler dilerim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayırlı olsun hocam, ne diyebilirim ki? Ben de Windows 10 kullanıyorum.
Aslında o sistemde stabil çalışması lazımdı da çalışmamış nedense.

Ben de aynı sorunu yaşıyorum, içim ısınamadı şu Winodows 11'e. Yedeklerimi almaya üşenmesem düşeceğim de çok yedeğim var.

Geri
Yukarı