Çözüldü Windows üzerinden Pardus nasıl silinir?

• Konuyu başlatan R6n
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 2B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

R6n

Hectopat
Makaleler
1
Windows ve Pardus Dual boot yapmıştım. Şimdi Pardus'u silmek istiyorum. Windows'un disk yönetimi üzerinden Pardus sanal diskini silebilir miyim? Silersem bir sıkıntı yaşar mıyım?

diskmgmt.msc'den Pardus kısmını sildikten sonra CMD'yi yönetici olarak açıp şunları sırasıyla yaz:

diskpart

list disk (Bundan sonra disklerin çıkacak. Sadece 1 tane disk kullanıyorsan direk sel disk 0 yazabilirsin.)

list partition (Buradan 100 MB'lık partitionun yanındaki harfe bak. Mesela bende 1.)

sel partition (Parantez olmadan 100 MB'lık partitionun harfini yaz.)

assign letter=x. Şimdi kapatabilirsin.

Sonra görev yöneticisini açıp sol üstten dosyaya gelip "Yeni görevi çalıştır"'a basıp sonra "Gözat"'a bas.

Sonra soldan X harfli bölümü bulup EFI klasörüne girip dağıtımın boot dosyasını bulup sil (pardus, ubuntu veya debian falan yazabilir.) Başka hiçbir şeye dokunma.

Onu biliyorum zaten.GRUB kurulu olduğu için sıkıntı olabilir.

Önce Pardus u aç. Sıkıntı varsa açılmıyorsa live de olur. Adımları sırayla yap. Açıklamalara dikkat et. Selamlar.

//BOOT menüden Pardus u silme

komut yöneticisini yönetici aç. (sudo su)
sudo apt-get install efibootmgr
sudo modprobe efivars
efibootmgr
sudo efibootmgr -b 1 -B // 1 Yerine pardus da kaç numarada ise o yazılacak
sudo mkdir /mnt/efipart
sudo mount /dev/sda1 /mnt/efipart // sda1 yerine hangi alana kurulum yapıldı ise o yazılacak
cd /mnt/efipart/EFI
ls // Klasörleri listeleme
sudo rm -r pardus
reboot

Önce Pardus u aç. Sıkıntı varsa açılmıyorsa live de olur. Adımları sırayla yap. Açıklamalara dikkat et. Selamlar.

//BOOT menüden Pardus u silme

komut yöneticisini yönetici aç. (sudo su)
sudo apt-get install efibootmgr
sudo modprobe efivars
efibootmgr
sudo efibootmgr -b 1 -B // 1 Yerine pardus da kaç numarada ise o yazılacak
sudo mkdir /mnt/efipart
sudo mount /dev/sda1 /mnt/efipart // sda1 yerine hangi alana kurulum yapıldı ise o yazılacak
cd /mnt/efipart/EFI
ls // Klasörleri listeleme
sudo rm -r pardus
reboot
Legacy kurulum yaptım.Bu yöntem çalışmıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı