Work and Travel ile Amerika'ya gidip kalmak

527998

Decapat
Bugün size en büyük hedefimi hayalimi anlatacağım.
Bunu bugün, dün veya önceki ay karar vermedim aslında hep aklımda vardı fakat son 1.5-2 yıldan beri ciddi düşünmeye başladım.
Bu hedefimi kime anlatsam dalga geçiyorlar, ciddiye bile almıyorlar bile fakat ben sizin beni dinleyeceğinizi yanlışım varsa düzelteceğinizi umuyorum.
Her neyse konuya geçelim, şu an açıktan lise okuyorum ve herhangi bir mesleğim yok. Pek çok yerde çalıştım aslında, hepsinden azar azar var diyebiliriz.
Eğer çalışmanın ucunda bir ışık varsa çalışmaktan hiç usanmam, hep yolunda bulunurum.

Şu anda work and travel yapmak için az çok para biriktirdim r ingilizcem şu an A1 seviyelerinde fakat artık yavaş yavaş çalışmaya başlayacağım.
Sonuçta oraya gidince bir dishwasher ile waiterın saatlik ücreti bir olmuyor ve program sonrası ev tutmaydı, iyi kötü doordash atabileceğiniz bir araba almak bunlar hep masraf olacak.
Program bittikden sonra J1 vizesinden F1 vizesine change of status yapmayı düşünüyorum. Zaten programdan kalacak olan SSN'im var.
İlk zamanlar ne kadar zorluk çekeceğimin farkındayım. Yalnızlık, bunalım, stres, ortam, arkadaşlık ilişkileri vs. ama ben bunların hepsini bu yolun başında göze aldım zaten.
En ilerlerdeki hayalim ise Amerika'nın bütün eyaletlerini gezmek ve kendime self gelir getirebilecek bir iş kurmak.
6-7 sene sonra da Green Card'ım gelir ve orduya yazılırım ve vatandaşık sürecimi de hızlandırırım. Benim amacım gayem budur.

Eğer sizde bu yolun yolcusu iseniz veya öneriniz tavsiyeniz var ise aşağıda tartışabiliriz.

Amerikan ordusu kolay değil. Wat'tan sonra herkesi tutmuyorlar. Mezuniyetten sonra wat avantajını kullanıp Amerikalı bir şirkette işe başlayabilirsin belki. Tabi kaçak da kalabilirsin youtubede görüyordum wat yapan çoğu kişi kaçak olarak kalıyor şikayet olmadıkça da sıkıntıları olmuyordu.

Ben Amerika'dayim oyle gelip Work and Travel ile kalirsan hicbir sey yapamazsin. Sen saniyor musun ki sana verdikleri SSN ile 6-7 sene dayanabileceksin? Amerika'nin butun eyaletlerini falan da gezemezsin cunku kacak calismak zorunda olacagin icin oturdugun eyalette kalirsin. Sana en cok Turklerin yasadigi eyaletten, New Jersey'den ornek verelim sinirdan gelen butun adamlar yigildi bu buyuk eyaletlere, sehirlere ve hepsi o "Dishwasher" isi icin siraya girmis durumdalar. NJ'de 1 oda apartman en kotu $2000 bir oda kiralamak icin de minimum $1000 vermen lazim. Senin bu saydigin islerde sen ayda $2000, hatta bazi aylar onu bile kazanamazsin, ingilizcen dahi yok. Ben normalde bardaga hep dolu tarafindan bakan biriyimdir ama senin yazdiklarin sadece hayal.

Ben Amerika'dayim oyle gelip work and travel ile kalirsan hiçbir şey yapamazsin. Sen saniyor musun ki sana verdikleri SSN ile 6-7 sene dayanabileceksin? Amerika'nin butun eyaletlerini falan da gezemezsin cunku kacak calismak zorunda olacagin icin oturdugun eyalette kalirsin. Sana en cok turklerin yasadigi eyaletten, New Jersey'den ornek verelim sinirdan gelen butun adamlar yigildi bu buyuk eyaletlere, sehirlere ve hepsi o "dishwasher" isi icin siraya girmis durumdalar. Nj'de 1 oda apartman en kotu $2000 bir oda kiralamak icin de minimum $1000 vermen lazim. Senin bu saydigin islerde sen ayda $2000, hatta bazi aylar onu bile kazanamazsin, ingilizcen dahi yok. Ben normalde bardaga hep dolu tarafindan bakan biriyimdir ama senin yazdiklarin sadece hayal.

Hocam kaçak ayrı F1 ayrı Amerika'da 20 miyona yakın ortalama kaçak işçi var hatta trump kulesinin yapımında bile kaçak işçi çalıştı diyorlar herkes bu yollardan geçiyor ve sen sanma ki beni Peterson'a gidip orada bir kuaför bir dönerci açıp türklerin arasında yaşayacağımı sana ben 10 tane örnek adam gösteririm W.A.T. İle gidip kalan şu an işini kurmuş arabasını, Green Card'ını almış.

Hocam hiç gerçekçi değil.

O işler kolay olmuyor. Yurt dışı için bir vasıflı olman lazım.

Her iş vasıf değil hocam kendinize gelin eğer en zora alışıksan dişini tırnağına takar çalışırsın zaten.

Son düzenleme:
Hocam kaçak ayrı F1 vizesi ayrı Amerika'da 20 miyona yakın ortalama kaçak işçi var hatta trump kulesinin yapımında bile kaçak işçi çalıştı diyorlar herkes bu yollardan geçiyor ve sen sanma ki beni Peterson'a gidip orada bir kuaför bir dönerci açıp türklerin arasında yaşayacağımı sana ben 10 tane örnek adam gösteririm W. A. T. İle gidip kalan şu an işini kurmuş arabasını, Green Card'ını almış.

Her iş vasıf değil hocam kendinize gelin eğer en zora alışıksan dişini tırnağına takar çalışırsın zaten.

Hocam size söyleyeceğim tek şey; hayat toz pembe değil ve umarım bunu fark edersin. Mesleğin yoksa yurt dışında yaşayamazsın.

Hocam kaçak ayrı F1 ayrı Amerika'da 20 miyona yakın ortalama kaçak işçi var hatta trump kulesinin yapımında bile kaçak işçi çalıştı diyorlar herkes bu yollardan geçiyor ve sen sanma ki beni Peterson'a gidip orada bir kuaför bir dönerci açıp türklerin arasında yaşayacağımı sana ben 10 tane örnek adam gösteririm W.A.T. İle gidip kalan şu an işini kurmuş arabasını, Green Card'ını almış.
Sonucta calisma iznin yok oyle girip kafana gore bir iste calisamazsin, cash paraya calisiyorsun. Ben sana 100 tane adam gosteririm buraya herhangi bir vize ile gelmis tutunmaya calisip, hicbir sey yapamamis. Sen hayat kaliteni yukseltmeye geliyorsun bir ulkeye oyle gunde 2 iste calisip 5 kisi bir evde yatmaya degil. Eski Amerika'da degil artik, oda tutmak icin bile kredi skoruna ihtiyacin var. Neyse zaten Ron DeSantis secildiginde gelenlerin cogunu aynen geri gonderecekler vasifsizlarin.

Hocam size söyleyeceğim tek şey; hayat toz pembe değil ve umarım bunu fark edersin. Mesleğin yoksa yurt dışında yaşayamazsın.

Hocam cevabınız için teşekkürler fakat sadece gülüyorum size yani 9.834.000 km²'lik ülkede iş bulamayacağım çalışamayacağım öyle mi elin suriyelisi bile geliyor Van'a, Antep'e iş buluyor bence siz sadece TikTok izleyerek Amerika'da işçilik böyle pahalı Amerika'da sağlık şöyle pahalı videolarını izleyerek fikir sahibi olmuşsunuz sanki başka meslek yok tamam ilk başlarda DoorDash Uber lyft ve benzeri uygulamalarda çalışılabilir fakat uzun süreli bakmak saçma olur ve şunu unutmayın ki bunları yaparak aile geçindiren Wallmart'da çalışıp 2 çocuğuna bakan türkler var bizzat konuştum hatta onlarla.

Wallmart'da çalışıp 2 çocuğuna bakan türkler var bizzat konuştum hatta onlarla.
Nereye bakiyormus 2 tane cocuguna Walmart'da calisan insanlarin cogu SNAP(Yiyecek Destegi) aliyor gelirleri yetersiz olduklari icin. 9.834.000km2'lik ulkede bu kadar Meksikali varken sana sira gelecegini dusunen hayal kuruyordur ayrica o kadar toprak sonuna kadar is ile dolu degil kacak adamin calisacagi yerler bellidir Northeast Megalopolis ve diger buyuk sehirlerdir, gidip Montana'da is bulacagini sanma yani. Amerika'ya vasifli Turklerin gelmesi umuduyla iyi gunler.

Yeni konular

Geri
Yukarı