Work and Travel ile Amerika'ya gidip kalmak

Öncelikle hocam planınızı ve konudaki tüm mesajları okudum. Tisy hocamın demek istediği eski Amerika yok muhabbeti tamamen palavra. Amerika bugün neyse 10 yıl önce de aynıydı hiçbir değişiklik olmadı gelen hala geliyor işi bilen tutunuyor bulunduğu Türk mahallesinden çalışarak çıkmaya ve oradan olabildiğince uzaklaşmaya çalışıyor. Amerika'daki türklerin çoğu sizi ucuza çalıştırmaya çalışıyor. Yeri geliyor fazladan mesai yaptırıp paranızı eksik veriyorlar. Amerika'ya iki üç birikimiyle gidip şu an çok iyi yerlerde olan insanlar insanlarlada konuştum yeni gelenlerlede hepsinin ortak dedikleri oradaki türklerin eline düşmemeniz. Hepsinin en az bir defa Türkler tarafından dolandırılma hikayeleri var. Yani demem o ki oradaki türklerin çoğu sizin buraya gelmenizi istemiyorlar. Siz gelince kendilerinin işlerinden olacağını düşünüyorlar hepsi demiyorum çünkü aralarında gerçekten iyi kalpli size olabildiğince destek olmaya çalışan insanlar da var.

Bir forumda size doğru bilgi vermek isteyemeyecek kişi çok olur kendiniz araştırın. Gurbetçileri iyi tanırım biri bin yaparlar siz oraya gelmeyin diye. Corona değil birçok konu yüzünden hayat her ülkede zorlaştı. Corona sonrası değişim yaşamayan ülke var mı yok mu bir bakın. Eskiyi kıyaslamaktan vazgeçin şuanı kıyaslayın.

Bir forumda size doğru bilgi vermek isteyemeyecek kişi çok olur kendiniz araştırın. Gurbetçileri iyi tanırım biri bin yaparlar siz oraya gelmeyin diye. Corona değil birçok konu yüzünden hayat her ülkede zorlaştı. Corona sonrası değişim yaşamayan ülke var mı yok mu bir bakın. Eskiyi kıyaslamaktan vazgeçin şuanı kıyaslayın.
9.5M km2'lik yerde kim ne gelmis umurumda degil acikcasi. Ne ile karsilasacagini bilmeden bir yere gidersen rezil olursun. Ben burada Turk lobisi olusturmaya calisiyorum sen ezberinden "Gelmenizi istemiyorlar" diyorsun. Meslek yok, oturum yok, dil yok? Ne umuyorsunuz bilmiyorum ama hayal dunyasinda yasamak guzel olmali, youtuber izlemeye devam.

Bugün size en büyük hedefimi hayalimi anlatacağım.
Bunu bugün, dün veya önceki ay karar vermedim aslında hep aklımda vardı fakat son 1.5-2 yıldan beri ciddi düşünmeye başladım.
Bu hedefimi kime anlatsam dalga geçiyorlar, ciddiye bile almıyorlar bile fakat ben sizin beni dinleyeceğinizi yanlışım varsa düzelteceğinizi umuyorum.
Her neyse konuya geçelim, şu an açıktan lise okuyorum ve herhangi bir mesleğim yok. Pek çok yerde çalıştım aslında, hepsinden azar azar var diyebiliriz.
Eğer çalışmanın ucunda bir ışık varsa çalışmaktan hiç usanmam, hep yolunda bulunurum.

Şu anda work and travel yapmak için az çok para biriktirdim r ingilizcem şu an A1 seviyelerinde fakat artık yavaş yavaş çalışmaya başlayacağım.
Sonuçta oraya gidince bir dishwasher ile waiterın saatlik ücreti bir olmuyor ve program sonrası ev tutmaydı, iyi kötü doordash atabileceğiniz bir araba almak bunlar hep masraf olacak.
Program bittikden sonra J1 vizesinden F1 vizesine change of status yapmayı düşünüyorum. Zaten programdan kalacak olan SSN'im var.
İlk zamanlar ne kadar zorluk çekeceğimin farkındayım. Yalnızlık, bunalım, stres, ortam, arkadaşlık ilişkileri vs. ama ben bunların hepsini bu yolun başında göze aldım zaten.
En ilerlerdeki hayalim ise Amerika'nın bütün eyaletlerini gezmek ve kendime self gelir getirebilecek bir iş kurmak.
6-7 sene sonra da Green Card'ım gelir ve orduya yazılırım ve vatandaşık sürecimi de hızlandırırım. Benim amacım gayem budur.

Eğer sizde bu yolun yolcusu iseniz veya öneriniz tavsiyeniz var ise aşağıda tartışabiliriz.
Ben de zottirik bölüme gider oradan katılırım diye aynı planı yapmıştım sizinle tamamen aynı. Şu an mühendislik okuyorum. Hayat bitti.

9.5M km2'lik yerde kim ne gelmis umurumda degil açıkçası. Ne ile karsilasacagini bilmeden bir yere gidersen rezil olursun. Ben burada Türk lobisi olusturmaya calisiyorum sen ezberinden "Gelmenizi istemiyorlar" diyorsun. Meslek yok, oturum yok, dil yok? Ne umuyorsunuz bilmiyorum ama hayal dunyasinda yasamak guzel olmali, YouTuber izlemeye devam.

Ben sizi kastederek söylemedim. Kaçak yolla gitsinler demedim. Mesleksiz gitsinler demedim. Oturum almadan gitsinler demedim. Bak ben çocukluktan beri gurbetçilerden aynı lafları duydum. Hemen bu tarz konular açılınca şöyle zor böyle olmaz yok işte ırkçılık zart zurt sallar. Kendisi topluma entegre olamamıştır suçu oranın toplumuna atar. Doğu Almanya'ya gitmiştir ırkçılık var diye ağlar ağlarda ağlar. Amerika'ya gitmiştir bible beltte yaşar suç oranı yüksek zart zurt diye ağlar. Ne zaman ki bu kitleyi dinlemedim kendim araştırdım doğru yolu gördüm. Benim dediğim laf ise belli araştırın buradaki insanlar size doğruyu söylemez. YouTube videolarına laf ediyorsun ama köydeki insanlar TikTok videolarıyla Amerika'ya Kanada'ya Avrupa'ya gittiler.(Onların tek kaynağı gurbetçiler olsa köyde ölür giderlerdi.) YouTube videosu tükettim ama gidip konsoloslukların hazırladıkları dokümantasyonları Green Card çeşitlerini vize çeşitlerini hangi vize türü ile nasıl gidilebileceğine kadar araştırdım. Değerli olan şey bilgi buradaki arkadaşlara dediğim laf size herkes iyilik yapmak istemez doğruyu söylemek istemez seni orada görmek istemeyenler olabilir kendisi gidememiştir Türkiye'de gidenlere engel olarak şansınız artırmaya çalışır. Orada bir çevrem var arkadaşlarım yakınlarım var. Ne halt dönüyor her şeyden haberim var. Aklı çalışan adam orada milyon dolarlık olur çalışmayan adam yıllık 60 bin dolar kazanır sürünür.

Türk diasporası konusunda ise o lafı bu aralar çok ediyorlar. Lafı edenleri tanımasan o konuya inanacağım. Burada tutunamayan kitle Amerika'ya gitmiş burası ile bağını koparamamış halen kafası Türkiye'de Amerika'da ne işin var o zaman diyor insan. Aynı lafı Almancılarda eder kafası burada ondan topluma entegre olamamış bir tane alman arkadaşı tanıdığı olmaz Almanca'yı zor zar konuşur Türk diasporası zart zurt der. Üstelik ben Facebook gruplarında varım oradaki gurbetçilerin nasıl birbirini sevme zihniyetindeler görüyorum.

Verdiğiniz ev verisi konusunda olan olaylar ise çok farklı Amerika'da ev alıp Airbnb ye çevirip kiraya verip bununla geçinen bunu öven bir kitle var. Üstelik firmalarda yatırım amaçlı ev almaya hatta uyuşturucu satıcılarının uyuşturucu kullanıcılarının belli bölgelere itilerek ev fiyatlarını düşürülmesi sağlanıp firmaların oralardan ev toplayıp siteler inşa ettiklerinden haberimiz var. Daha da sayarım neden öyle olduğu ile alakalı. Zillow bile etken o ev fiyatlarının şişmesinde. Bu arada B2 düzeyinde İngilizceye sahibim. IELTS'ye henüz girmedim.

Son düzenleme:
Aynen ya seni soyle bir makaleye alalim. COVID'den sonra neler olmus bi' bak bakalim ortalama gelir yasadigim eyalet (Georgia)'da senede $35K. O bi' yere gelenler dediklerin benim gibi meslek sahibi insanlar konu kapanmistir.

Zammın babası Türkiye'de hocam hayatın bir gerçeği. Orada alacağınız bir araba burada 5 katı fiyatında. En azından orada kazanıp orada harcamak daha mantıklı boş boş milleti caydırmaya lüzum yok. Adam size demiş ki 2-3 yıl sürüneceğimi biliyorum. Siz hala gelmemesini ısrarla istiyorsunuz. En kötüsünden adam gelince şehrinizde 1 dasher fazla olacak sizi aç bırakmaz boşuna kaygılanmayın siz.

Yani bana biraz hayal dünyası gibi geldi. Adam kendi yaşadığı ülkeyi senden benden daha iyi biliyordur diye düşünüyorum. Bunu şu mantıkla da düşünebilirsin. Madem Work and Travel ile kalınabiliyor neden dil okullarını kazanmak bu kadar kolayken insanlar doktor mühendis olmaya çalışıyor? Dil sınavına giren sayısı niye diğer bölümlerden daha düşük vb.
Yurtdisinda yasamayi kabul edemiyor cunku cogu kişi, çevremde de bu şekilde cok fazla insan var cocuk cok basarili ve istese yurtdisina okuldaki basarisiyla da gidebilir ama turkiyede kalmak istiyor. Herkesin bu konudaki azmi bir olmuyor. Yani work and travel ile gidip orada çevre kurabilirsen kendine calistigin sirketlerle anlasabilirsen ve duzgun bi avukatla yurutursen sureci ben kalinabilicegini dusunuyorum.

Ben sizi kastederek söylemedim. Kaçak yolla gitsinler demedim. Mesleksiz gitsinler demedim. Oturum almadan gitsinler demedim. Bak ben çocukluktan beri gurbetçilerden aynı lafları duydum. Hemen bu tarz konular açılınca şöyle zor böyle olmaz yok işte ırkçılık zart zurt sallar. Kendisi topluma entegre olamamıştır suçu oranın toplumuna atar. Doğu Almanya'ya gitmiştir ırkçılık var diye ağlar ağlarda ağlar. Amerika'ya gitmiştir bible beltte yaşar suç oranı yüksek zart zurt diye ağlar. Ne zaman ki bu kitleyi dinlemedim kendim araştırdım doğru yolu gördüm. Benim dediğim laf ise belli araştırın buradaki insanlar size doğruyu söylemez. YouTube videolarına laf ediyorsun ama köydeki insanlar TikTok videolarıyla Amerika'ya Kanada'ya Avrupa'ya gittiler.(Onların tek kaynağı gurbetçiler olsa köyde ölür giderlerdi.) YouTube videosu tükettim ama gidip konsoloslukların hazırladıkları dokümantasyonları Green Card çeşitlerini vize çeşitlerini hangi vize türü ile nasıl gidilebileceğine kadar araştırdım. Değerli olan şey bilgi buradaki arkadaşlara dediğim laf size herkes iyilik yapmak istemez doğruyu söylemek istemez seni orada görmek istemeyenler olabilir kendisi gidememiştir Türkiye'de gidenlere engel olarak şansınız artırmaya çalışır. Orada bir çevrem var arkadaşlarım yakınlarım var. Ne halt dönüyor her şeyden haberim var. Aklı çalışan adam orada milyon dolarlık olur çalışmayan adam yıllık 60 bin dolar kazanır sürünür.

Türk diasporası konusunda ise o lafı bu aralar çok ediyorlar. Lafı edenleri tanımasan o konuya inanacağım. Burada tutunamayan kitle Amerika'ya gitmiş burası ile bağını koparamamış halen kafası Türkiye'de Amerika'da ne işin var o zaman diyor insan. Aynı lafı Almancılarda eder kafası burada ondan topluma entegre olamamış bir tane alman arkadaşı tanıdığı olmaz Almanca'yı zor zar konuşur Türk diasporası zart zurt der. Üstelik ben Facebook gruplarında varım oradaki gurbetçilerin nasıl birbirini sevme zihniyetindeler görüyorum.

Verdiğiniz ev verisi konusunda olan olaylar ise çok farklı Amerika'da ev alıp Airbnb ye çevirip kiraya verip bununla geçinen bunu öven bir kitle var. Üstelik firmalarda yatırım amaçlı ev almaya hatta uyuşturucu satıcılarının uyuşturucu kullanıcılarının belli bölgelere itilerek ev fiyatlarını düşürülmesi sağlanıp firmaların oralardan ev toplayıp siteler inşa ettiklerinden haberimiz var. Daha da sayarım neden öyle olduğu ile alakalı. Zillow bile etken o ev fiyatlarının şişmesinde. Bu arada B2 düzeyinde İngilizceye sahibim. IELTS'ye henüz girmedim.
Katiliyorum kesinlikle ayni sureclerden gecmemis insanlar sadece olumsuz dusunceler basma yolunda cevremde de bu yolla giden insanlari kalan insanlari gordugum halde hala daha bunun imkansizligindan bahsediyorlar

Zammın babası Türkiye'de hocam hayatın bir gerçeği. Orada alacağınız bir araba burada 5 katı fiyatında. En azından orada kazanıp orada harcamak daha mantıklı boş boş milleti caydırmaya lüzum yok. Adam size demiş ki 2-3 yıl sürüneceğimi biliyorum. Siz hala gelmemesini ısrarla istiyorsunuz. En kötüsünden adam gelince şehrinizde 1 dasher fazla olacak sizi aç bırakmaz boşuna kaygılanmayın siz.
Katılıyorum, oraya gittiginde sifirdan bir hayatta olacagini soyleyen ve bu zorlu kosullari bilip yine de burada olmaktansa orada bir sure surunup sonrasinda mutlu bir hayat kurabilecegini soylsyen bir insana ancak olumsuz dusunceler basiyorlar. Amaclarini anlayabilmis degilim, kendi tuzlari kuru zaten bari milletin moralini bozmaya calismasinlar

Yurtdisinda yasamayi kabul edemiyor cunku cogu kişi, çevremde de bu şekilde cok fazla insan var cocuk cok basarili ve istese yurtdisina okuldaki basarisiyla da gidebilir ama turkiyede kalmak istiyor. Herkesin bu konudaki azmi bir olmuyor. Yani work and travel ile gidip orada çevre kurabilirsen kendine calistigin sirketlerle anlasabilirsen ve duzgun bi avukatla yurutursen sureci ben kalinabilicegini dusunuyorum.

Katiliyorum kesinlikle ayni sureclerden gecmemis insanlar sadece olumsuz dusunceler basma yolunda cevremde de bu yolla giden insanlari kalan insanlari gordugum halde hala daha bunun imkansizligindan bahsediyorlar

Katılıyorum, oraya gittiginde sifirdan bir hayatta olacagini soyleyen ve bu zorlu kosullari bilip yine de burada olmaktansa orada bir sure surunup sonrasinda mutlu bir hayat kurabilecegini soylsyen bir insana ancak olumsuz dusunceler basiyorlar. Amaclarini anlayabilmis degilim, kendi tuzlari kuru zaten bari milletin moralini bozmaya calismasinlar
1 yil sonra bu gonderiyi alintilayip surec hakkinda bilgileri veriyor olurum olumsuz basip millstin hayalleriyle alay edenlere de cok kulak asmayin siz

Son düzenleme:

1 yil sonra bu gonderiyi alintilayip surec hakkinda bilgileri veriyor olurum olumsuz basip millstin hayalleriyle alay edenlere de cok kulak asmayin siz
Hocam kimsenin kimsenin moralini bozduğu yok. Adam oraya şu şu şekilde yapın o şekilde gelin diyor. Asla başaramazsınız boşverin bu işleri demiyor. Her kurulan planı desteklemek zorunda değilsiniz herşey olumlamayla olmuyor. Ayrıca örneğimde söylediğim gibi bu kadar çok kişi yurtdışına gitmek istiyor da niye dil okullarına talep bu kadar az? WAT ile olacağının garantisi olsaydı herkes öyle giderdi. Şuanda oralara yerleşmek vatandaş olmak için bile bankanda belli bir para vb olması gerekiyor öyle basit işler değil. Ayrıca direkt orada yaşayan birinin dediğine inanmayıp internetten gördüklerinize niye inanıyorsunuz anlamış değilim bunu konudaki herkes adına söylüyorum.

@Tisy @Grim Reaper Hocam siz ne anlatıyorsunuz ya valla anlamıyorum yani yorum yazmamak için kendimi zor tuttum ama yazmadan duramayacağım. O kadar çok negatif yorum yapmışsınız ki (negatif negatif negatif) insanların belki de bir umut Amerika'da yaşaması mümkün olacak ama olmaması için elinizden gelen ne varsa yapmışsınız tebrik ediyorum. Negatiflik basmaktan başka bir şeye yaradığınız yok. Şurada on sayfa yorum okudum verdiğiniz bilgiler maksimum bir saatlik araştırma ile öğrenebiliceğim bilgiler bunları bizde biliyoruz. (verdiğiniz bilgiler; vize artık kolay verilmiyor, vasıflı değilsen burada hayatını idame ettirmen imkansız, legal değilseniz kıytırık işlerde çalışıp sürüneceksiniz gibi gibi) sanki herkes kaçak yollarla gelmeyi canıyürekten istiyor sanıyorsunuz? onu da anlamış değilim. Konu sahibi yasal yolla gelmekten bahsetmiş sonrasında sizden tavsiyenizi sormuş nereden nereye çekmişsiniz corona vurmuşta bilmem kaç kişi sokakta yatıyormuşta aç kalma riskin varmışta siz gerçekten Türkiye'de insanların bu sıkıntıları çekmediğini mi düşünüyorsunuz? Sanki Amerika'ya gelmek isteyen insanlar, saniyesinde karar verip ya da sadece Youtube'den videolar izleyerek gelmek istiyormuş gibi muamele çekiyorsunuz. Kısaca herkes Amerika'da legal yaşamak istiyor ve bu yol gerekirse zor yolları içeriyor olsa da o yollardan geçerek elde etmek istiyoruz. Umarım artık insanlara o GERÇEKÇİ bakış dediğiniz şeyin ardına sığınıp on sayfa yorumun sekizinde negatif basmaktansa bildiğiniz farklı legal yollarınız vardır onlardan bahsedersiniz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı