Yapay zeka insanları ortadan kaldırabilir mi?

ahlatt.r

Centipat
Yer
Tekirdağ
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GTX 1060 3 GB
R5 5600
8X2 3200 MHZ
A320M-F
FSP PSU
Meslek
Öğrenci
Yapay zeka insanları ortadan kaldırabilir mi? Kaldırabilirse neden? Kaldıramazsa neden? Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yapay zeka insanları ortadan kaldırabilir mi? Kaldırabilirse neden? Kaldıramazsa neden? Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yapay zekanın var olmasını sağlayan biz isek yapay zeka bize ne yapabilir ki? En fazla aklımızda tuttuğumuz sayıyı tahmin eder. Onun tanrısı(tasviri olarak) biziz yani dini görüşün Tanrı'nın varlığı ise şunla örneklendir. Sen seni yaratan Tanrı'yı yok edebilir misin?(eğer Tanrı'lı bir inanca sahipsen)

İnsanlari degil tum bilgisayar elekronik sistemlerini uydulari devre disi bırakacak dusunce yapisina sahip. Yapay zekayi icat edenlerin en buyuk kokulari bu bunu kontrol altina alana kadar kısıtlı olarak kullanmaya devam edecegiz. Cünkü yapay zekanin dusunme karar verme nöronları kontrol edilemiyor.

Kisaca ornek vermek gerekirse bir fabrikanin uretimini artirma gorevi verillen bir yapay zeka üretimin artmadigini anlayinca gidip rakip fabrikanin uretim sistemlerini alt ust edebilir. Bu yuzden henüz tam internet erisimi yok.

Bir gün insan zekasını aşmayı başarırsa insanları yok etmeyi de düşünebilir. Bu erişilmesi biraz zor bir eşik çünkü zekanın tam olarak nasıl bir şey olduğu bilinmediği için bilgisayar mühendisleri de zekayı modelleyip tasarlayamıyorlar. Yoksa şimdiye kadar çoktan düşünebilen yapay zekalar icat edilmiş olunurdu.

Terminatör ya da Matrix gibi bir senaryonun yakın gelecekte gerçekleşebileceğine pek ihtimal vermiyorum. Bunun haricinde yapay zekanın başka tehditlerine odaklanmakta fayda var. Yalan ve yanlış bilgi, dezenformasyon, sahte görseller, videolar, haberler, dolandırıcılık ve oltalama saldırıları, malware yazımı vs. gibi.

Kaldırabilme ihtimali var ama en yakın yüzyıllar sonra. Ki düşük ihtimal.
Neye göre hocam bunun argümanlarını istiyorum.

Yapay zekanın var olmasını sağlayan biz isek yapay zeka bize ne yapabilir ki? En fazla aklımızda tuttuğumuz sayıyı tahmin eder. Onun tanrısı(tasviri olarak) biziz yani dini görüşün Tanrı'nın varlığı ise şunla örneklendir. Sen seni yaratan Tanrı'yı yok edebilir misin?(eğer Tanrı'lı bir inanca sahipsen)
Cevabını çok beğendim.

Geri
Yukarı