Araba seçerken motor hacmi önemli midir?

Tork ve beygir konusu çok karıştırılıyor.
Esasen tork ve beygir birbirinin zıttıymış gibi algılanıyor. Tork iyi hızlandırır beygir çok yüksek hızlara çıkarır deniliyor. Yanlış.
Tork aslında beygir gücünün bir çarpanıdır. Alternatifi ise devirdir.
Birbirine özdeş iki arabadan, 2000 devirde 300 nm tork üreten ile, 4000 devirde 150 nm tork üreten araba aynı hızlanmayı yapar.
Konuda Focus 1.0 GTDI ve 1.6 Ti-vct motorlardan bahsedilmiş.
Burada 1.0 Ecoboost 125 Beygir turbo destekli motor ile, 1.6 Ti-vct atmosferik beslemeli motor söz konusu.
1.0 Ecoboost motor günlük kullanımda 1.6 Ti-vct'den çok daha atik hissettirecektir. Çünkü 1750 devirden itibaren 170 nm torku 4500 devre kadar veriyor. 1.6 Ti-vct motor ise 1750 devirde 120 nm civarı bir tork verebiliyor ve 4500 devre kadar her daim torku 1.0 Ecoboost'tan düşük. 1.0 Ecoboost'un müthiş bir vergi avantajı da var. Yokuşlarda da daha rahat ettirecektir.
Ancak iki aracı 0-100 veya 0-200 yarıştıracak olursanız iki araba büyük ölçüde kafa kafaya yürüyecektir. Çünkü üst devirlerde artık Ecoboost'un torku düşüşe geçiyor ve yarışta kullanacağınız 4500-6000 devir aralığındaki bantta iki motor da denk güç üretiyor.
1.6 Ti-vct'nin burada 3 avantajından söz etmek mümkün;
1- LPG uyumu varsa, LPG ile çok daha tasarruflu olabilir.
2- Turbo olmadığı için sıkıştırmaya, uzun süreli performanslı kullanıma 1.0'dan çok daha dayanıklıdır.
3- Arıza vb. çıkarma ihtimali daha düşüktür.

Tork ve beygir konusu çok karıştırılıyor.
Esasen tork ve beygir birbirinin zıttıymış gibi algılanıyor. Tork iyi hızlandırır beygir çok yüksek hızlara çıkarır deniliyor. Yanlış.
Tork aslında beygir gücünün bir çarpanıdır. Alternatifi ise devirdir.
Birbirine özdeş iki arabadan, 2000 devirde 300 nm tork üreten ile, 4000 devirde 150 nm tork üreten araba aynı hızlanmayı yapar.
Konuda Focus 1.0 GTDI ve 1.6 Ti-vct motorlardan bahsedilmiş.
Burada 1.0 Ecoboost 125 Beygir turbo destekli motor ile, 1.6 Ti-vct atmosferik beslemeli motor söz konusu.
1.0 Ecoboost motor günlük kullanımda 1.6 Ti-vct'den çok daha atik hissettirecektir. Çünkü 1750 devirden itibaren 170 nm torku 4500 devre kadar veriyor. 1.6 Ti-vct motor ise 1750 devirde 120 nm civarı bir tork verebiliyor ve 4500 devre kadar her daim torku 1.0 Ecoboost'tan düşük. 1.0 Ecoboost'un müthiş bir vergi avantajı da var. Yokuşlarda da daha rahat ettirecektir.
Ancak iki aracı 0-100 veya 0-200 yarıştıracak olursanız iki araba büyük ölçüde kafa kafaya yürüyecektir. Çünkü üst devirlerde artık Ecoboost'un torku düşüşe geçiyor ve yarışta kullanacağınız 4500-6000 devir aralığındaki bantta iki motor da denk güç üretiyor.
1.6 Ti-vct'nin burada 3 avantajından söz etmek mümkün;
1- LPG uyumu varsa, LPG ile çok daha tasarruflu olabilir.
2- Turbo olmadığı için sıkıştırmaya, uzun süreli performanslı kullanıma 1.0'dan çok daha dayanıklıdır.
3- Arıza vb. çıkarma ihtimali daha düşüktür.
Bilgiler için teşekkür ederim. Benim yanlış beygir-tork-devir denklemini düşünmeden genellemekten oldu sanırım.

Ezbere konuşuyorsunuz. Bu arabalar inanılmaz yüksek tork ya da beygir üretmiyorlar. 1.6 benzin arabaların turboluları rahat rahat 180-200 beygir veriyor 230-300 NM tork üretiyor. Piyasada sürüsüyle örneği var. 1.0'lar o kadar güçlü değiller. 120 HP 170-200 NM'lik araçlardan bahsediyoruz. Kısa ömürlü olmaları için çok bir sebep yok. Düzgün tasarlanmış bir motor gayet de yıllarca götürür. İnsanlar senelerdir 1.2 TSI'lara biniyor.
1.4 atmosferi arabayla Turbo dizel bir arabayı kıyaslamak da çok enteresan olmuş. Hiçbir mantığı yok. Araba birincisi dizel, ikincisi Turbo, hacim de yüksek. Torku çok yüksek. Bastığınızda alıp alıp götürmesi çok çok doğal.
Olay tamamen tork ve beygir. 120 beygirlik 200 NM'lik 1.0 bir araba en az kendi sınıfından bir 1.6 dizel kadar yürür. Yürüdükleri devir aralıkları güç patlamaları farklı olur sadece.

Dostum insanlar 1.2 TSI'lara biniyor doğru da sor bakalım keyfinden mi biniyor? Binmelerinin sebebi fiyat farkı gibi şeyler. Sorsan onlar da memnun değil yani.

Bu kısımdan bahsediyorum dostum.1.2 motoru örnek vermişsin ya hani? Bende diyorum ki etrafımdaki veya kullananlar "hadi gidip 1.2 motor araba alayım" demiyor.
Ben insanlar 5.0 mustanglerinden inip 1.2 golflere biniyorlar çok mutlular demedim zaten. Zorunluluk ya da değil sonuçta bu arabalar kullanılabiliyor, iyi kötü gidiyor çok hor görmenin anlamı yok demeye çalıştım orada.

Verdiğin örnek anlamsız. Fiyat farkı olmasaydı bir insan 1.6 Turbo varken neden 1.2 arabaya binsin?
Öyle bir mantık yok ama. Fiyat farkı olmasaydı 1.6'yı ne yapayım 3.7 V6 binmek dururken değil mi? 3.7 V6'yı ne yapayım 5.9 V8 dururken? 5.9 V8'i ne yapayım 8.4 V10 dururken?
Şu anda 1.2 motorlu araba kullanıyorum, eski 2.0 atmosferik motorlu arabamı da aratmıyor. Ayrıca konuda sözü geçen 1.6 atmosferik 1.0 turbo kıyaslaması.

Öyle bir mantık yok ama. Fiyat farkı olmasaydı 1.6'yı ne yapayım 3.7 V6 binmek dururken değil mi? 3.7 V6'yı ne yapayım 5.9 V8 dururken? 5.9 V8'i ne yapayım 8.4 V10 dururken?
Şu anda 1.2 motorlu araba kullanıyorum, eski 2.0 atmosferik motorlu arabamı da aratmıyor. Ayrıca konuda sözü geçen 1.6 atmosferik 1.0 Turbo kıyaslaması.

Dostum biraz gerçekçi konuş. Senin ailendekiler sonuçta yarış arabası kullanmıyor. Sen kullanır mısın onu bilmem.

Geri
Yukarı