Yazılım mühendisi olmak için hangi bölümü okumak gerek?

Yazılım mühendisliği okuyorum hocam. 2 yıllık bilgisyar programcılığı mezunuyum üstüne. Matematik olmazsa bu iş olmaz. Yazılım yapmak için demiyorum üniversite dersleri olarak söylüyorum. Çok ağır ileri matematik görüyosunuz yazılım mühendisliği bölümünde. Başka soru varsa cevaplayabilirim.

Mesajımı düzenleyip açıkladım.

Hocam çocuk matematik sevmiyor herkes gibi tabii istiyorsa zorunda ama o kadar mükemmel bir matematiğe gerek var mı acaba?

Yazılım mühendisliği okuyorum hocam. 2 yıllık bilgisyar programcılığı mezunuyum üstüne. Matematik olmazsa bu iş olmaz. Yazılım yapmak için demiyorum üniversite dersleri olarak söylüyorum. Çok ağır ileri matematik görüyosunuz yazılım mühendisliği bölümünde. Başka soru varsa cevaplayabilirim.

Matematik lazım mı ağır bir matematik?

Yazılım bilmek için üniversite okumanıza gerek yok kendi çabalarınzlada öğrenebilirsiniz. Yazılım mühendisliği okursanız sadece "mühendis" olmuş olursunuz ve diplomanız olur. Bazı kurumsal yerlerde mühendislik diploması olan yazılımcıları ister ama nadirdir. Üniversite okumadanda yazılımcı olunabilir kısacası.

Yazılım bilmek için üniversite okumanıza gerek yok kendi çabalarınzlada öğrenebilirsiniz. Yazılım mühendisliği okursanız sadece "mühendis" olmuş olursunuz ve diplomanız olur. Bazı kurumsal yerlerde mühendislik diploması olan yazılımcıları ister ama nadirdir. Üniversite okumadanda yazılımcı olunabilir kısacası.

Peki siz? Yani kurumsal bir yerde misiniz ve kendinizden bahseder misiniz?

Peki yazılım mühendisi ile yazılımcı olma arasında ne fark var.
Hocam mühendis olabilmek için fen derslerinde ve matematik derslerinde iyi olmanız gerekiyor. Mühendislikte temel mühendislik dersleri falan alıyorsunuz. Yazılımcı olmak isteyen birisinin illa fen çözmesine falan gerek yok. Kendi kendine öğrenebilir, eşit ağırlıktan yönetim bilişim sistemlerine falan gidebilir. Yazılım tarafında okuduğunuz okullardan daha çok yaptığınız işler ile değer görüyorsunuz. Çok iyi okullardan mezun olmuş ama üniversitede hiç bir projeyle alakası olmayan birisi iş bile bulamaz. Yanına da mesela üniversiteye gitmemiş ama kendini yazılım alanında geliştirmiş birini koyarsak, üniversiteye gitmeyen işe girebilir. Bu sektörde daha çok yaptıklarınız öne çıkıyor. Çoğu üniversite zaman kaybına bile girecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı