YKS'de hangi alan seçilmeli?

cage10

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar YKS 40 gün kala nedense alan değiştirme gibi bir durum var içimde. Şu anda eşit ağırlığım. Sene başından beri yönetim bilişim sistemleri istiyordum ama herkes işte okunmaz, boş bölüm falan diyor. Benim de iyice kafam karıştı. Zaten mezuna kalacağım, neredeyse kararsızlıktan 10-20 gündür ders çalışamıyorum. Fiziği sevmiyorum kimya orta biyoloji seviyorum yani sayısala geçersem sağlık tercih edeceğim ama yapabilir miyim bilmiyorum kafam çok karışık.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisiyim. Boş bölüm falan değil, hatta Avrupa'da en çok aranan bölümlerden bir tanesi. Meslek tercihi konusunda çok esnek olabilirsin. Ancak şöyle bir olayı var ki çok fazla şey öğretip hiçbirini tam öğretmiyorlar, yani kendini geliştirmezsen iş bulman imkansız gibi. Ben buradan Web Development'e yönelmeyi düşünüyorum, bu bölümden çıkan iktisat alanında iş yapanlar, bilişim sektöründe çalışanlar falan da çokça varlar.

Kardeşim kim nereden bilsin senin sanal ortamda nasıl bir karakter olduğunu ve istediğini ? En iyi kendin biliyorsun kendini. En iyi ve en sağlıklı kararı ne ailen ne başkası sadece kendin verebilirsin kendini tanı ve belirsizlikten kurtulup kendin için en iyi kararı kendin ver. Basit.

Hocam milleti boş verin kendiniz gerçekten hangi mesleği yapmak istiyorsanız o alandan gidin kendiğinizi geliştirdiğiniz sürece her meslek de iş var
Geçin sayısala şimdiden çalışmaya başlayın yazı beklemeyin sakın.

Hocam zaten kafanız karışık ne yapmak istediğinizi bilmiyorsunuz ama istediğiniz bölüm üzerinde okuyun dışarıdan gelen sesleri takarsanız sizin zararınıza olur sonuçta onlar hep konuşacak siz istemediğiniz bir bölüm üzerinde okuayacaksınız çalışmak istemiceksiniz hayatınız kararır büyük ihtimal sonuçta herkesin dili dünyanın en başarılı insanı olan Elon Musk'u bile eleştri yapabiliyorlar siz aklınızda kini yapın dışarıdan gelen sesleri çok takmamanızı öneriyorum.

Netleriniz size yol gösterecektir zaten, merak etmeyin.

Netlerim şöyle sene başında 2-3 olan matematik netimi 19 nete kadar çıkardım AYT 0 olan netimi 12 nete kadar çıkardım AYT matematiğin üstüne TYT kadar düşsem daha iyi olabilirdi.

Hocam milleti boş verin kendiniz gerçekten hangi mesleği yapmak istiyorsanız o alandan gidin kendiğinizi geliştirdiğiniz sürece her meslek de iş var.
Geçin sayısala şimdiden çalışmaya başlayın yazı beklemeyin

Hocam milleti boş verin kendiniz gerçekten hangi mesleği yapmak istiyorsanız o alandan gidin kendiğinizi geliştirdiğiniz sürece her meslek de iş var.
Geçin sayısala şimdiden çalışmaya başlayın yazı beklemeyin.

Fizikten korkuyorum bilmiyorum belki 2 senedir fizik görmediğim içindir.

Son düzenleme:
YBS'den ziyade hukuk daha stabil bir tercih olur eşit ağırlık için. Bununla birlikte top ünilerde YBS de okunabilir ama onun için de iyi bir derece yapmanız lazım. Altyapınız neye müsaitse oradan ilerlemek işinizi kolaylaştırır.

Hukuk çok düşünmüyorum zaten sadece YBS var diye tm deyim oda olmasa zoraki sayısal olacaktım zaten.

Arkadaşlar YKS 40 gün kala nedense alan değiştirme gibi bir durum var içimde. Şu anda eşit ağırlığım. Sene başından beri yönetim bilişim sistemleri istiyordum ama herkes işte okunmaz, boş bölüm falan diyor. Benim de iyice kafam karıştı. Zaten mezuna kalacağım, neredeyse kararsızlıktan 10-20 gündür ders çalışamıyorum. Fiziği sevmiyorum kimya orta biyoloji seviyorum yani sayısala geçersem sağlık tercih edeceğim ama yapabilir miyim bilmiyorum kafam çok karışık.

Aslında benim babamda sağlıkçı ben eczacılık falan düşünüyorum hem uyum anlamında falan neyse artık bakacağım bu sene duruma.

Son düzenleme:
YBS'den ziyade hukuk daha stabil bir tercih olur eşit ağırlık için. Bununla birlikte top ünilerde YBS de okunabilir ama onun için de iyi bir derece yapmanız lazım. Altyapınız neye müsaitse oradan ilerlemek işinizi kolaylaştırır.

TÜİK yükseköğretim istihdam göstergeleri raporunu inceleyip iki bölümü kıyasladım.

Lisans mezunlarının kayıtlı istihdam oranı:
Yönetim bilişim sistemleri: %73,6
Hukuk: %52,4

Gruplara göre lisans mezunlarının aylık ortalama kazançları:
Yönetim bilişim sistemleri: Yüksek (48. sırada)
Hukuk: Yüksek (51. sırada)

Kısaca iki grupta da YBS daha önde. Kaldı ki YBS zaten teknik bir bölüm olduğu için kendini ne kadar geliştirirsen iş imkanı ve maaş açısından kendini o kadar ileriye taşıyabileceğin bir bölüm her açıdan daha avantajlı. Şirketler işe alımlarda üniversitenin isminden ziyade projelerine ve teknik bilgine bakarlar, öyle en iyi üniversitelerde okunacak diye bir zorunluluk yok.

Geri
Yukarı