Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) Okunur mu?

Eğer YBS okunacaksa bu bölümün Almanya da bir benzeri olması lazım. O yüzden İngilizce ve Almanca atılması gereken diller. Ek olarak ben bölümden hariç olarak İspanyolca öğrenmeyi düşünüyorum.

Bu bölüm Almanya'da istenilen bir bölüm ama dediğin gibi ben bölümümü İngilizce okuyorum onun dışında Almanca öğreneceğim ayrettende yazılım alanında zaten C#, SQL ve birkaç dilde öğrendinmi iş kapıları sonsuz ama zor bir yolculuk bu bölüm seni rezilde eder vezirde.

Ben İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Son dönemimdeyim. Çevremde YBS bölümünü okuyan kişilerin dediklerini aktardım sadece. Bazıları pişman olup bölüm değiştirmış. Bazıları da yan dal, çift anadal falan yapıyorlarmış bölüm yetersiz diye.
Merhaba. İzmir'desiniz diye soruyorum. Yaşar YBS hakkında bilginiz var mı?

@SwezLy Hocam ben 11. sınıf meslek lisesi makine öğrencisiyim ama makinelerden pek hoşlandığım söylenemez. Masabaşı işleri seven, bilgisiyarla haşir neşir olan biriyim. Sınava seneye gireceğim için güzel bi çalışma ile İzmir Dokuz Eylül üniversitesini hedefliyorum. Sizce meslek lisesinde okuduğum makine bölümünden mi devam ediyim? yoksa sıfırdan YBS mi seçeyim?

Açıkcası makine mühendisliği dersleri çok zor olduğu söyleniyor. Hatta okuyanlardan bi tanıdığım sevmeyerek ve sayısalda üst düzey olmayan birinin okuyabileceği bi bölüm olmadığını söylemişti. O yüzden farklı bölümlere yöneliyorum.

İngilizce öğrenebilirim ama başka bir ülkeye malesef gidemem. DEÜ YBS işsiz bırakır mı?

YBS güzel bir bölüm, diploması yazılım sektöründe de oldukça etkili, açıköğretimden okumadığın sürece her yerde okuyabileceğin bir bölüm, elbette kendini geliştirmen de çok önemli. İlerleyeceğin alanı iyi belirleyip projeler ile desteklemeni kendini teknik anlamda da geliştirirsen açık öğretim hariç her yerde okunur. Açıköğretimde okunmaz dememin sebebi iş ilanlarında açık öğretim mezunlarını filtreden eliyorlar, o yüzden açık öğretim diploması işlevsiz bir diploma maalesef.

YBS güzel bir bölüm, diploması yazılım sektöründe de oldukça etkili, açıköğretimden okumadığın sürece her yerde okuyabileceğin bir bölüm, elbette kendini geliştirmen de çok önemli. İlerleyeceğin alanı iyi belirleyip projeler ile desteklemeni kendini teknik anlamda da geliştirirsen açık öğretim hariç her yerde okunur. Açıköğretimde okunmaz dememin sebebi iş ilanlarında açık öğretim mezunlarını filtreden eliyorlar, o yüzden açık öğretim diploması işlevsiz bir diploma maalesef.
Hocam meslek lisesinde makine bölümündeyim ama makineleri fazla sevmediğimden makine mühendisliği okumak istemiyorum. 1-2 ay önce YBS'yi düşünüyordum, ama meslek lisesinde öğrendiğim makine programları(solidworks, solidcam, autocad vs.) endüstri mühendisliğinde işime yarayabilir diye vazgeçip endüstri mühendisliğine yöneldim. Sizce doğru bi karar mı?

Maaş konusunda ise meslek lisesinden mezun olup fabrikalarda makine parçalarını sök tak yapan adamlar bile 40 binin üstünde kazanıyor, o kadar okuyup endüstri mühendisi olduktan sonra bu maaştan düşük alma ihtimalim var mı?

Aslında bende başlarda YBS'nin hep endüstrinin ardında kalacak sanıyordum mühendislik olmadığı için hatta yazılım alanlarında bile ik cılar mühendis filtrelemesi ile gözükmeyeceğimi sanıyordum ama son zamanlarda artık YBS'nınde değerlendiğini gördüm işin içinden olanlar bile YBS'nin gittikçe daha ön planda olmaya başladığını söyledi ve bütün umudum tekrar yeşerdi :) ama dediğin gibi açık öğretimden YBS mezunların çoğu bana önermiyordu ama meğerse olay bölümde değil AÖF de okumakmış.

Hocam meslek lisesinde makine bölümündeyim ama makineleri fazla sevmediğimden makine mühendisliği okumak istemiyorum. 1-2 ay önce YBS'yi düşünüyordum, ama meslek lisesinde öğrendiğim makine programları(solidworks, solidcam, autocad vs.) endüstri mühendisliğinde işime yarayabilir diye vazgeçip endüstri mühendisliğine yöneldim. Sizce doğru bi karar mı?

Maaş konusunda ise meslek lisesinden mezun olup fabrikalarda makine parçalarını sök tak yapan adamlar bile 40 binin üstünde kazanıyor, o kadar okuyup endüstri mühendisi olduktan sonra bu maaştan düşük alma ihtimalim var mı?

İşin donanım tarafında ilerleyecekseniz Endüstri Mühendisliği yerine her ne kadar eğitimi çok daha zor olsa da Makine Mühendisliği veya Elektrik-Elektronik Mühendisliği okumanızı öneririm. Endüstri Mühendisliği bölümü mühendislik olmasına rağmen mezunları bir İşletme-İktisat mezunları gibi işin teknik tarafından ziyade yönetim ile alakalı pozisyonlarda ağırlıklı olarak çalışıyorlar.

Endüstri Mühendisliği dediğim gibi teknik bir alan olmadığı için çalışacağınız şirkete göre kazancınız değişkenlik gösterir, iyi bir şirkette çalışırsanız elbette daha fazla kazanç sağlarsınız, ancak daha düşük ölçekli start-up şirketlerde bir makine teknisyeninden az kazanmanız mümkün.

Aslında bende başlarda YBS'nin hep endüstrinin ardında kalacak sanıyordum mühendislik olmadığı için hatta yazılım alanlarında bile ik cılar mühendis filtrelemesi ile gözükmeyeceğimi sanıyordum ama son zamanlarda artık YBS'nınde değerlendiğini gördüm işin içinden olanlar bile YBS'nin gittikçe daha ön planda olmaya başladığını söyledi ve bütün umudum tekrar yeşerdi :) ama dediğin gibi açık öğretimden YBS mezunların çoğu bana önermiyordu ama meğerse olay bölümde değil AÖF de okumakmış.

Bizim şirkette analistlerin neredeyse hepsi YBS mezunu, bilgisayar mühendisliği mezunlarının sayısı daha az bu alanlarda. İş analistliği, veri analistliği gibi yazılımın daha analistlik tarafındaki işlerde YBS diploması şartı çoğu iş ilanında yazar. Açıköğretim diploması ile örgün farkı işe alımlarda çok fark ediyor, benim çalıştığım şirkette yeni mezun işe alımlarda açıköğretim ve 2 yıllık mezunlarını ön eleme aşamasında, mülakat kısmına dahil etmeden eliyorlar. Şu anda çoğu şirket bu şekilde diploma ön elemesi yapıyor, o açıdan örgün okumak her daim avantajlıdır bile demeyeceğim, iş bulmak için örgün okumak şart.

Son düzenleme:
İşin donanım tarafında ilerleyecekseniz endüstri mühendisliği yerine her ne kadar eğitimi çok daha zor olsa da makine mühendisliği veya elektrik-elektronik mühendisliği okumanızı öneririm. Endüstri mühendisliği bölümü mühendislik olmasına rağmen mezunları bir işletme-iktisat mezunları gibi işin teknik tarafından ziyade yönetim ile alakalı pozisyonlarda ağırlıklı olarak çalışıyorlar.

Endüstri mühendisliği dediğim gibi teknik bir alan olmadığı için çalışacağınız şirkete göre kazancınız değişkenlik gösterir, iyi bir şirkette çalışırsanız elbette daha fazla kazanç sağlarsınız, ancak daha düşük ölçekli start-up şirketlerde bir makine teknisyeninden az kazanmanız mümkün.

Bizim şirkette analistlerin neredeyse hepsi YBS mezunu, bilgisayar mühendisliği mezunlarının sayısı daha az bu alanlarda. İş analistliği, veri analistliği gibi yazılımın daha analistlik tarafındaki işlerde YBS diploması şartı çoğu iş ilanında yazar. Açık öğretim diploması ile örgün farkı işe alımlarda çok fark ediyor, benim çalıştığım şirkette yeni mezun işe alımlarda açık öğretim ve 2 yıllık mezunlarını ön eleme aşamasında, mülakat kısmına dahil etmeden eliyorlar. Şu anda çoğu şirket bu şekilde diploma ön elemesi yapıyor, o açıdan örgün okumak her daim avantajlıdır bile demeyeceğim, iş bulmak için örgün okumak şart.

Hocam şimdi ben YBS okuyorum sence mezun olmadan önce neler yapmam mezun olduktan sonra işime yarar? Tavsiyelerin var mı kendimi veri alanında geliştirmek istiyorum.

Hocam şimdi ben YBS okuyorum sence mezun olmadan önce neler yapmam mezun olduktan sonra işime yarar? Tavsiyelerin var mı kendimi veri alanında geliştirmek istiyorum.

Ben veri analistliği alanında pek fikir sahibi olmadığım için öneri vermem pek doğru olmaz. Ancak kendini matematik alanında geliştirmeni öneririm. Ayrıca data scientist roadmap şeklinde internetten aratırsan nasıl ilerleyeceğini daha iyi anlayabilirsin. Programlama dillerinden yapay zeka üzerine olan çoğu alan python ister, bildiklerim bunlar ile sınırlı.

Yeni konular

Geri
Yukarı